Bursa
Çok Bulutlu
18.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Ünlülerden Zeki Müren hakkında konuşan Özdemir Erdoğan'a tepki yağdı!

Magazin , 10 Ocak 2021 Pazar, 11:35

Söz yazarı ve besteci Özdemir Erdoğan, 1996 yılında hayatını kaybeden Zeki Müren hakkında çok konuşulacak açıklamalar yaptı.

Ünlülerden Zeki Müren hakkında konuşan Özdemir Erdoğan'a tepki yağdı!

Erdoğan, "İnsanlarımız Zeki Müren'i çocuklarıyla birlikte izledi. Onu izleyen küçük erkek çocukları travmalar yaşadı" dedi. Bu sözlere sanat camiasından tepkiler gecikmedi.

Geçtiğimiz aylarda Zeki Müren için "Bir paşa çıkıp da 'Ya buna madam deyin ama paşa demeyin, orduyu ilgilendiriyor bu' demedi" açıklamasını yapan ve bu sözleriyle eleştiri oklarına hedef olan Özdemir Erdoğan, yine ünlü sanatçı hakkında konuştu.

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödül Töreni'nde müzik dalında büyük ödüle layık görülen Özdemir Erdoğan, Posta'dan Alev Gürsoy Cimin'e verdiği röportajda Zeki Müren'i cinsel kimliği üzerinden eleştirerek erkek çocuklara kötü örnek olmakla suçladı.

Erdoğan,"Bülent Ersoy çok namusluydu, çünkü kadın oldu. Yani erkek çocuklara kötü örnek olmadı. 'Ben böyle hissediyorum' dedi ve gitti kadın oldu. Ama Zeki Müren kötü bir rol modeldi. Onu izleyen erkek çocuklar travmalar yaşadı" demişti.

Bu sözlerin ardından bazı sosyal medya kullanıcıları, Özdemir Erdoğan'ın çıplak pozlarını gündeme getirerek "Siz böyle mi rol model oldunuz?" diye sordu. Birçok ünlü isim de Özdemir Erdoğan'ın bu sözlerine tepki gösterdi.

Özdemir Erdoğan'ın sözlerine cevap veren Bülent Ersoy, Posta'ya konuştu ve "Ölmüş bir sanatçının ardından böyle amiyane yorumlar yapmak son derece yakışıksızdır. Ben kendi adıma, doğru olduğuna inandığım şeyi yaptım. Hüküm Allah'ındır. Zeki Müren'in musikideki önemli yeri konuşulup saygıyla anılması gerekirken, bu tip yorumlar yapılması benim anlayışıma hiç uymuyor. Zeki Müren çok büyük bir icracı, bestekâr ve şov insanıydı. İnsanları bacak aralarıyla değerlendirmeyin. İnsanlar beyinleriyle düşünür. Sanatkârlar da beyinlerindeki işlevler, gırtlaklarındaki özellikler ve ses icracılığıyla değerlendirilmelidir" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Demet Akalın, Zeki Müren'in Çanakkale Şehitler Abidesi'nin yapımına olan katkılarını konu alan videoyu paylaşarak Özdemir Erdoğan'a tepki gösterdi ve "Şu yaşarken bile hatırlanmayanlar! Bir tane hayrınız olmamış, gönüllerde taht kurmuş büyük Zeki Müren'i mezarında rahat bırakın. Sevgi ve saygıyla anıyoruz Paşam seni. Ölmeyecek gibi konuşanlar için yapacak bir şey yok" notunu düştü.

Muazzez Ersoy, konuyla ilgili, "Özdemir Erdoğan'ın gazete ya da TV röportajlarında konuşacağı cümleleri, kendi sanatı ve müziği olmalı. Bu dünyada her canlı için ölüm olduğu unutulmamalı, ölen insanın arkasından konuşmak doğru değil. Zeki Müren, ahirete intikal etmiş, ona cevap verebilecek durumda değil. Zeki Müren'in konuşulacaksa sanatı, sanatında yaptığı devrimler konuşulmalı" dedi.

Yonca Evcimik; "Sanatçıların eserlerinin yerine cinsel yönelimlerinin konuşulması ayıp. Özdemir Erdoğan'a bu sözler yakışmadı."

Fatih Erkoç ise "Özdemir Erdoğan iyi bir müzisyendir. Ama hakareti olumu bulacak halim yok. İnsanlar eleştiri yapabilir ama hiçbir seveni incitmemek koşuluyla" dedi.

Haluk Levent; "Bugün doğum ya da ölüm yıldönümü değil ama Müren'i saygıyla anıyoruz."

Milliyet Magazin