Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Üzülsek mi, sevinsek mi?

Bursa , 16 Eylül 2020 Çarşamba, 12:53

Üzülsek mi, sevinsek mi?
Görükle Kurtuluş Mahallesindeki Dörtçelik Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin tam karşısında mayıs ayından beri hummalı bir çalışma var.  Genişçe bir arsanın etrafı çevrildi, taş kırma makineleri tar tar tar tar tarrrr… habire kaya kırıyor.

Ne yapılacaksa resmen kayalıklara yapılacak. Üstünü de sağlam yaparlarsa, dünya yıkılsa oraya bir şey olmaz.

Yürüyüşe çıktığımızda oradaki çalışanlara soruyoruz  “Burada ne yapılacak?” diye… Kimileri “Yeşilay binası” diyor, kimileri “ÇEMATEM”

“Nihayet bir tabela dikildi de aylardır meraktan çatlamaktan kurtulduk”, diyeceğim ama ne mümkün!

Tabelaya göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) buraya 40 yataklı bir rehabilitasyon merkezi inşaa ediyor.

Tam 8 milyon 330 bin liralık işin ihalesi mart ayında yapılmış. Yüklenici SERDEM Mimarlık İnşaat Dek. ve Rek. San. Tic. Ltd. Şirketi harıl harıl çalışıyor.

İyi de inşaat kime ait?

Rehabilitasyon merkezi olacağına göre en azından Bursa’daki Sağlık Müdürlüğü’nün bilgisi olur diye düşündüm. Yaptığım görüşmelerden edindiğim bilgiye göre bu işin kendileri ile bir ilgisi yok. Onlar da benim gibi, burayı Yeşilay’ın yaptırdığını “duymuşlar” sadece.

İyi de kim yapıyor burayı? Düşünüp taşınırken aklıma bir şey geliyor.

Münir Karaloğlu valilik yaptığı dönemde , bu konuda bir şey söylemişti.

Bizim mahallenin adı geçtiği için dikkatimi çekmişti.

Daha o yıllarda bile, madde bağımlılığı yaşının 12’ye kadar düştüğünü belirten Vali, büyükler için kurulan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezlerinde (AMATEM) 18 yaşından küçüklere hizmet veremediklerini, bu yüzden Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezlerine ihtiyaç duyduklarını söylemişti.

Sağlık Bakanlığı da, Valiliğin talebi üzerine Dörtçelik Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yanında ÇEMATEM kurulmasını uygun görmüştü.

O gün bugündür, çocuk ve ergen yani 18 yaş altı bağımlıların tedavisi halen bu hastanede, lojmanların dönüştürülmesiyle kazanılan binada yapılıyor.

Madde bağımlısı çocuklara tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri verilen 15 yataklı merkezde, davranış bozukluğu olan çocuklar gerekli görülürse yatırılarak ilaçla tedavi ediliyor. Aynı zamanda arındırma, psikoeğitim, bireysel ve grup terapileri ile çocuklara resim, el işi, müzik, spor ve benzeri aktivitelerle bağımlılıktan kurtulmaları ve becerilerini geliştirmeleri sağlanıyor.

Ama anlaşılan o ki tedaviye ihtiyaç duyan çocuk ve ergen sayısı giderek artıyor, kapasite yetmiyor.

Yetmeyince Kurtuluş Mahallesi’nde aile hekimliği merkezinin yanına, Dörtçelik Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve ÇEMATEM’in tam karşısına 40 yataklı rehabilitasyon merkezi gündeme geliyor.

Gündeme getiren de Yeşilay.

Yeşilay’ın danışma merkezleri (YEDAM) yurt çapında epey yaygın. YEDAM tütün, alkol, madde ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırmaya çalışıyor. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyor.

YEDAM’larda yataklı hizmet verilmiyor ama Yeşilay ilk kez Bursa Görükle’de 40 yataklı örnek bir rehabilitasyon projesine imza atacak gibi görünüyor.

Gönül isterdi ki gençlerimiz, çocuklarımız YEDAM’larda, ÇEMATEM’lerde tedavi görmeye ihtiyaç duymasın.

Ne yazık ki, spor merkezlerine gitmesi gereken gençlerimizin önemli bir kısmı,  düştükleri bataklıktan kurtulmakla uğraşıyor. Bu bataklığı besleyen sosyal ve ekonomik koşullar bir türlü iyileşemiyor.

Çocuklarımızı yeniden topluma kazandırmak için merkezler yapıp tedavi etmeye çalışıyoruz. Keşke onları hiç kaybetmesek, böyle yatırımlar da hiç yapmasak…