Bursa
Parçalı Bulutlu
19.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Uzun ilişkinin sırrı tartışma şeklinizde saklı

Sağlık , 22 Şubat 2021 Pazartesi, 10:27

İngiliz yazar Ian Leslie'nin araştırmalar ve uzman görüşleri ışığında ilişkileri kaleme aldığı yeni kitabında uzun birlikteliğin formülü masaya yatırıldı. Buna göre bir ilişkiyi uzun ömürlü kılmanın yolu tartışmaktan geçiyor. Ancak tartışma inceliklerini bilmek gerekiyor. İşte ilişkiyi güçlendiren tartışmanın formülü...

Uzun ilişkinin sırrı tartışma şeklinizde saklı

Arası bozulan çiftlere verilen standart tavsiye; açık ve sakin bir şekilde iletişim kurmaları gerektiğidir. Yani öfke bir kenara bırakılmalı, suçlayıcı davranılmamalı ve uzlaşılmaya çalışılmalı. Kulağa her ne kadar mantıklı gelse, bu şekilde bir tartışmanın pek de gerçekçi olmadığında hepimiz hemfikiriz.

Anlaşmazlıklar ilişkilerin tuz ve biberidir. Psikologlar, rahat bir şekilde tartışan çiftlerin birbirlerine daha yakın olduklarını söylüyor. Üstelik 'rahat tartışma' tutumu, çocuklarımız, arkadaşlarımız ve hatta meslektaşlarımızla da iyi ilişkiler kurmamıza yardımcı oluyor.

Nasıl tartışmalıyız?

Tartışmada kazanmaya odaklanmayın. Partnerinizin tamamen teslim olmasını istediğinizde, bu tartışmanın kazanan tarafı olmaz. Sadece güç mücadelesi içinde sıkışıp kalmış olursunuz. Partnerinizin sizinle aynı fikirde olmaması sizi dikkate almadığı anlamına gelmez.

Partnerinizin bazı taleplerini kabul edin ve ona hak verin. Bu konuşmanın daha iyi geçmesini sağlar.

Gerginlik sürerken de günlük rutininizi korumaya çalışın. Böylece savunma pozisyonundan daha çabuk çıkılır.

Tartışmayı uzatmaya niyetli olmadığınızı belli edin. Geri adım atmaya hazır olduğunuzu gösterin.

Partnerinizin duygularını sorgulamayın ve "Sakin ol" gibi ifadelerle nasıl hissetmesi gerektiğini söylemeyin.

Mizah duygusunu elden bırakmayın. Esprinin gücüne inanın.