Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Vedat Milor'un 'mercimek mi, tarhana mı?' sorusu yanıt buldu

Yaşam , 11 Şubat 2021 Perşembe, 13:00

Türkiye'nin sosyal medya anketleriyle de fenomene dönüşen en ünlü gurmesi Vedat Milor, çok tartışılan 'menemen soğanlı mı, soğansız mı olur?' tartışmasından sonra bu kez kullanıcıları 'mercimek' ve 'tarhana' çorbaları arasında bir seçim yapmaya çağırdı

Vedat Milor'un 'mercimek mi, tarhana mı?' sorusu yanıt buldu

Gastronomi yazarı ve TV programcısı Vedat Milor, yeni bir anket paylaşarak; "Farzedelim ki uluslararası bir çorba yarışmasına bu ikisinden birini göndermemiz gerekiyor. Hangisini seçerdiniz? Tarhana mı? Mercimek mi?"diye sordu.

Milor; "Ülke olarak zengin bir çorba çeşitliliğine sahibiz. TARHANA ve MERCİMEK çorbaları da bu zenginliğin en bilinen unsurlarından ikisi. Farzedelim ki uluslararası bir çorba yarışmasına bu ikisinden birini göndermemiz gerekiyor. Hangisini seçerdiniz?" tweetini attı.

Vedat Milor yaptığı paylaşımla ilgili ayrıca, "Her yeni anketle birlikte alta yapılan yorumlardaki kalite de artıyor. Menemenden itibaren geldiğimiz nokta büyüleyici. Bu anketlerde unutmamanız gereken çok önemli bir detay. Bir taraf yüzde 1 kazanınca diğer taraf yüzde 1 kaybetmiş oluyor oylamada." açıklamasında bulundu.

'Vedat Milor ile En İyisi' programının Türkiye'nin lezzet tercihlerine odaklanan son anketi Milor'un "Farz edelim ki uluslararası bir çorba yarışmasına ikisinden birini göndermemiz gerekiyor. Tarhanayı mı seçerdiniz, mercimeğe mi?" sorusuyla sosyal medyada başladı. Ankette toplam 226 bin 758 kişi oy kullandı. Sonuçlarda 'mercimek' kıl payı farkla galip gelirken Milor, iki tarafın da uzmanlarından görüşlerini aldı.

Vedat Milor, anket sonuçlarını değerlendirdikten sonra kendi cevabının 'tarhana' olduğunu da açıkladı. Milor, Türk geleneksel mutfağında tarhananın önünün çok daha açık olduğunu, kaybolmadan değerlendirilmesi halinde yalnızca bu lezzeti deneyimlemek için bile ülkemize çok sayıda turistin gelebileceğini ifade etti.

MENEMEN TARTIŞMASI

Vedat Milor 2018 yılında konu ile ilgili bir anket yaptı. Milor anketinde 'Belki Twitter'da dünyayı kurtarmak mümkün değil ama en azından en büyük gastronomik problemimize(!) hemen burada noktayı koyabiliriz. Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?' sorusunu sordu.

Oy kullananların %50,6'sı soğanlı, %49,4'ü soğansız olur dedi.

Vedat Milor daha sonra konuya ilişkin Hürriyet'teki köşesinde bir yazı kaleme aldı.

Vedat Milor'un 2 Eylül 2018 tarihli yazısının bir kısmı şu şekilde:

Ben sonucu etkilememek adına rengimi oylama bitene kadar belli etmedim. Açıkçası soğanlı menemenin kazanacağını beklemiyordum.

Ama tercihleri hemen her sefer azınlıkta kalmış biri olarak uzun yıllardır ilk kez kendimi kazanan grubun içinde buldum.

Şimdi düşünüyorum... Acaba menemeni soğansız yiyenler ülke gerçeklerinden kopuk, ağız kokusu konusunda saplantılı, özünden kopmuş, Batı özentisi bir kitle mi? İkinci sınıf yurttaş muamelesini hak etmiyor mu bu yüzde 49?

Yok, yok. Vallahi billahi şaka yapıyorum.

Her şeyin fazla ciddiye alındığı ve acıların her an kapıda beklediği şu dünyada bir pazar şakası...

Peşinen söyleyeyim ki; menemeni soğanlı yiyenlerle soğansız yiyenler damak açısından aynı düzeyde. Tercih meselesi. Tamamen öznel bir olay. Ama konunun gastronomik, sosyal, psikolojik ve tarihsel boyutları var.