Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Ya “yüzde yüz”  ya “yüzde sıfır “ seçim bizim!

Bursa , 17 Kasım 2020 Salı, 13:58

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi YAVUZYILMAZ ile makamında kısa verimli ve hızlı bir sohbet etme imkânımız oldu.

Ya “yüzde yüz”  ya “yüzde sıfır “ seçim bizim!
Dr. Fevzi Müdürümüzün bölgesi Karadeniz, İli Trabzon olunca inanın anlaşmak kolay, konuşmak keyifli oluyor.Bizde ölmüş ile gitmişin ardından konuşmak olmaz. Zaten diyeceğimizi selefin yüzüne karşı dediğimizden halef ile Bursa’nın sağlığı üzerine konuştuk.

 

PANDEMİ ile mücadele konusunda Balıkesir’de başarılı bir sınav veren Fevzi hocamız bunun karşılığını Bursa gibi cennette görevlendirilerek almıştır.

Bursa’da PANDEMİ ile mücadeleye bütün güçleri ile devam ederken başta Valimiz olmak üzere mücadelenin bütün paydaşlarından lojistik ve moral desteği aldıklarını ifade ederken, Bursa özelinde sağlık ordusunun kanı, canı ve sevdiklerinde hasret pahasına mücadele ettiklerinin altını özenle çizdi.Bizler de onların hakkının kolay ödenmeyeceğini bilenlerdeniz ama bu işler kuru alkışla ya da lafla olmaz diyenlerdeniz.

Bizler onlara yardımcı olacak yerde önce kendi sağlığımız için gerekli olan “2M - 1T “ kuralını bile uygulamaktan imtina edersek, kuru bir teşekkür, bir alkış hatta paranın bile hiçbir önemi olmaz.

Fevzi Hoca bu tehlikeyi çok basit ve herkesin anlayacağı bir dille şöyle olarak ifade etti.Biz sahada rakamlar ve yüzde oranlar ile uğraşmıyoruz tam olarak bilinmeyen ve görülmeyen bir düşmanla savaşıyoruz.

Sağlık Bakanlığı her gün ülke çapında PANDEMİ verilerini yayınlıyor ve artış hızı yüksek olan bazı illerin dikkatini çekiyor.

Bursa konumu, nüfusu ve sanayileşme sonucunda etkileşim hızı açısından riski yüksek illerin başında gelmektedir.

Bunlara takılmak yerine herkes kendi sağlık güvenliği için gerekli önlemelerini alırsa kendi riskini sıfırlar. Toplum olarak bu yolu benimsersek bulaşma oranları da sıfırlanır.

Kısaca…

Tedbirlere uymazsanız sizin için PANDEMİ riski yüzde yüzdür.

Tedbirlere uyarsanız sizin için PANDEMİ riski yüzde sıfırdır.

Aşı bulunana kadar hatta sonrasında bile “2M - 1T” hayatımızın bir parçası olmazsa, hayat da bize uzak olur.

Bu sözlerin altını üstünü özenle çiziyorum.

Bunun yanında Bursa’nın hastane,  yatak ve yoğun bakım odası sorunu olmadığına dikkat çekerken, ille de tam doluluğu zorlamanın anlamı yoktur.

Esas olan halkın kendisini koruyarak o süreci yaşamamasıdır dedi.

Şehir Hastanesi olmasaydı Bursa bu savaşta çok zorlanırdı ama şuan itibariyle ilaveten eski devlet hastanesinde de hasta kabulü yapıldığına vurgu yaparak mücadele eksiğimiz yoktur diyerek, sağlık çalışanları ve tüm destek ekibine takdir sevgilerini ileterek noktayı koydu.

Ve ilaveten kontrollü sosyal yaşamı kavramını, serbest yaşam olarak algılamayı bırakmak gerekiyor dedi.

Bilim Kurulunun son toplantısından yansıyanları doğru okuyalım ve rehavete kapılmadan, bize bir şey olmaz demeden, cahilce eski ve yeni model muskalardan medet ummadan bu beladan sakınalım.

AOS hastanesi durdu mu?

İnşaatı durdu denilen AOS Hastanesini sorduğumda müteahhitten kaynaklanan bir sıkıntı ve gecikme olduğunu ama ihalenin yenilendiğini ve hızla inşaat sürecine devam edileceğini söyledi.

Alkolden ehliyet kaptıranlara…

Karayolları Trafik Kanunu 48/5 Maddesi gereğince alkollü araç kullanırken tespit edilen sürücülere yakalanma sayılarına göre para ve ehliyete el koyma cezası veriliyor.

Süre bitiminde para cezasının ödenmesi şartıyla sürücü belgenizi geri iade almadan önce SÜDGEsürücü davranışları geliştirme eğitimine” katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekiyor. Eğitimini tamamlamayanlar ve başarısız olanların sürücü belgeleri geri iade edilmiyor.

Kanun böyle yazıyor da ehliyetini kaptıralar ise SÜDGE kurs başvurularını yapamadıklarından ve kursların açılmadığından şikayet ediyorlardı.

Fevzi müdürün buna cevabı da güzel oldu.

Alkolden ehliyet kaptırma hızı kurs açılma hızından yüksek olunca talep patlaması oldu.  PANDEMİ ile mücadele ederken önceliğimiz bu değildir. Bunlara ilaveten PANDEMİ şartları gereğince kursa katılımcı sayılarını azalttık. Bu da eğitim kursları sürecini uzatmaktadır. Bir müddet daha taksi kullansınlar.”  dedi.

Biz teşekkür ederken kısa zamanda çok şey paylaşmanın huzuru ve keyfi içerisinde kendisine veda ettik.

Makamlardan ayrıldığınızda geride bıraktığınız hoş seda sizi sonsuza dek yaşatır. Onu beceremeyenler sadece bir istatistik ve bir rakam olarak kalır.

Kolay gelsin Müdürüm!