Bursa
Çok Bulutlu
15.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yalnızca 7 saniye! Gökyüzündeki ateş topu görenleri büyüledi

Gündem , 02 Mart 2021 Salı, 08:29

Birleşik Krallık'ta akşam 21.55'te güvenlik kamerasına yakalanan görüntü büyük ses getirdi, göktaşı videoları anında sosyal medyada yayıldı.

Yalnızca 7 saniye! Gökyüzündeki ateş topu görenleri büyüledi

Gece göz kamaştırıcı bir göktaşı, kendisini bir an için de olsa görebilen şanslı birkaç kişiye zevk vererek Britanya semalarında süzüldü.

Görünürlüğü yaklaşık 7 saniye süren göktaşı akşam 9:55'te fark edildi ve daha sonra Birleşik Krallık Göktaşı Ağı adlı amatör astronomi grubunca ateş topu olarak tanımlandı.

Ateş topu özellikle parlak bir göktaşı olup aslında uzay boşluğunda parçalanırken parıldayan bir kaya kütlesidir. Ateş topu olarak sınıflandırılması için bir göktaşının gökyüzünde hızla uçarken Venüs'ten daha parlak görünmesi gerekir.

Ateş topu görmek nadir gerçekleşen bir durumdur: Birleşik Krallık Göktaşı Ağı her yıl BK üzerinden geçen yaklaşık 6 ateş topu ihbarı alıyor. Grup, dün geceki göz kamaştırıcı gösteriyle ilgili 120'den fazla ihbar aldıklarını söyledi.

Muhteşem ateş topu Manchester, Bath, Cardiff, Midsomer Norton, Honiton ve Milton Keynes'deki kapı zili ve güvenlik kameralarına yakalandı.

Twitter'da kullanıcılar göktaşının videolarını paylaşarak onu görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Biri şöyle yazdı: "Bu öğleden sonra yeni bir güvenlik kamerası takmıştım, gidip bir kayan yıldız çekti!"

Başka biri "Bu akşamki göktaşı gösterisi epey muhteşemdi" derken bir başkası "Hala onu gerçekten görmüş olmanın heyecanı içindeyim!" diye ekledi.

Ateş topu bazılarını şaşırttı. Bir kişi şöyle yazdı: "Az önce gördüğüm... en parlak kayan yıldız/göktaşı mıydı? Havai fişek gösterisi gibi görünüyordu ama gökten mi geliyordu?! Ödümü koparttı."

Başkaları göktaşının uzayda yaşama işaret ettiği veya geçen hafta NASA'nın Perseverance gezgininin Mars'a inmesine verilen bir karşılık olduğuna dair espriler yaptı.

Kaynak: Independent Türkçe