Bursa
Kum veya Toz Taşınım
15.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yaşamın anlamıdır mutluluk

Yaşam , 27 Eylül 2020 Pazar, 13:19

Yaşamın anlamıdır mutluluk
Kısıtlamalar, sınırlamalar gevşemeye başladı. İnsanlar, kısa süreli de olsa  sokağa çıkmaya başladı. Önce yaş almış , aydınlık yüzlü  , genç düşünceli  kimseler adımını attığı sokağa. Özgürlüğün tadını çıkardılar doyasıya. Mutluluk  yüzlerine yansıdı. Sonra geleceğimizin güvencesi çocuklar . Ardından Cumhuriyet kazanımlarının ve devrimlerin bekçisi gençler tadına vardı özgürlüğün. Yaşlısı  genci, çocuğu,  kadını mutlu oldular kısıtlamanın kalkmasından.

Tüm özlemlerine , tüm  isteklerine kısıtlı da olsa   kavuşmaları   mutlu etmişti her birini. Ayakta kalmaktan  , sağlıklı olmaktan duyulan erinçti bu.  Sağlığın kıvancını , gönencini  yaşadılar. Bir isteğin, bir özlemin yerine gelmesiyle duyumsanan bir sevinç.

Herkes mutlu olmak  istiyor?  Yaşamımızın amacı ve  anlamıdır mutlu olmak.  Hepimiz bir çaba ve uğraş içine gireriz . Mutluluğu yakalamak , mutlu yaşamak  tek amacımız olur. Elimizdekilerle, bulduklarımızla  yetinmeyiz kimi zaman.  Olanaklarımızı, yeteneklerımizi yeterli bulmayız. Hep daha çoğunu isteriz.

Nedir mutluluk?  Herkesin yanıtı farklı olabilir. Kişiden kişiye değişir. Bir pencere önünde her türlü dertten uzakta yağmurun  ya da  kar yağışını izlemek mi? Sabah güneşinin doğuşu mu, kuşların ötüşü mü ?  İyi yemekler yemek , pahalı giysiler giymek mi?  İyi bir işe sahip olmak, çok kazanç elde etmek mi?  Kişisel gelişim kitapları okumak, sevgiliyle el ele film izlemek  mi? Yetenekli olmak, mavi gözlü olmak , çocuk sahibi olmak ya da? Sevdiğin bir şarkıyı avazın çıktığı kadar bağırarak söylemek mi?   Hangisidir sizi mutlu kılan? Yoksa hepsi birden mi?

Mutluluk dediğin şey aslında çok basit. Mutlu olmak biraz da kişinin elindedir. Bunda kültürümüz, yetiştirilme tarzımız, aldığımız eğitimler, yaşama bakış açımız etkili olur. Zihnimiz,  bir bahçeye benzer. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Yaşama olumlu  bakarsanız, yaşama sevinci taşıyorsanız  mutlu olmanız kolaydır.  Örneğin ben, güneş doğar,mutlu olurum. Yağmur yağar mutlu olurum.  Kırlara çıkarım ,  gönenirim . Yeşile bakarım,  erinç duyarım.

Kendinize hiç ‘Mutluluk nedir’ diye sordunuz mu? Mutlu olmak için neler yapıyorsunuz?Nerede aranır? Aranıp da bulunabilen bir şey midir? Bir an mıdır mesela?Her kesin en büyük özlemi olan mutluluk acaba nerededir? Herkesin kendince bir anlam yüklediği ve hayallerini süslediği  mutluluk nerededir?

Mutluluk bir yerde değildir. Yaşam boyu bir kaç kez karşına çıkar. Yakaladın mı o anın tadını çıkar. Sürekli mutluluk yoktur. İyi bak güne, doğan güne , merakıysan yaşadığın  geceye

Mutluluk her yerdedir .Ne dışarıda,  ne de başkasında. Kendinde ara. Eger görmeyi bilirsen. Ve içimizdedir yaşamak istersen..Olumlu düşün. Hoşgörülü ol. Doğayı sev, insanı sev, yaşamı sev. Yardımsever ol. Dayanışma içinde ol.

Mutluluk  çok yakınında. Çok yakın bir yerlerde ama göremiyoruz sanırım. Deyim yerindeyse burnumuzun dibinde...

Mutlu olmak istiyorsanız yaşamınızın bir amacı olmalıdır. Mutluluk her  şeye sahip olmak değil, sahip olduklarının değerini bilmektir.