Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yaşlı hissetmeye başlanan yaş 47

Sağlık , 19 Kasım 2020 Perşembe, 10:50

ABD’de 40 yaş ve üzerindeki 2 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre kişilerin 47 yaşında kendilerini yaşlı hissetmeye başladığını açıkladı. Katılımcılar bedensel olarak yaşlılığı ise 50 yaşında hissettiklerini söylerken yüzde 38'i ise eşlerinin doğum gününü bile hatırlamadıklarını söyledi.

Yaşlı hissetmeye başlanan yaş 47
Elysium Health tarafından yaptırılan ve OnePoll tarafından yürütülen anket, bir Amerikalının ilk kez 47 yaşında kendini yaşlı hissettiğini, 40 yaşın üzerindeki Amerikalıların yüzde 56'sının ise beyin sağlığı konusunda endişelendiğini ortaya koydu.

40 yaşın üzerindeki 2.000 ABD vatandaşıyla yapılan anket, ortalama bir Amerikalının 50 yaşında yaşlanmanın etkileri hakkında gerçekten endişelenmeye başladığını söylerken kişilerin yüzde 65'inin en büyük korkularından birinin yaşlanmak olduğunu ortaya koydu.

Ankete katılanların dörtte birinin yaşlı gözükmekten endişelendiği belirtilirken buna ek olarak, yüzde 64'ü ise zihinlerinin veya normal bilişsel işlevlerinin fiziksel sağlıkları kadar uzun sürmeyeceğinden endişe duyduklarını söyledi.

YÜZDE 38 EŞLERİNİN DOĞUM GÜNÜNÜ HATIRLAMIYOR

Ankete katılanların yaklaşık  yüzde 66'sı hafızalarının gençken olduğu gibi iyi olmadığını belirtirken katılımcıların yüzde 58’i hafızalarının biriyle tanıştıktan sonra adını unutabilecek kadar kötü olduğunu, yüzde 38'i ise eşlerinin doğum gününü bile hatırlamadıklarını söyledi.

Araştırmayı yapan Elysium Health CEO'su Eric Marcotulli "Maalesef, çoğu insan yediklerini uzun vadeli beyin sağlığını düşünerek ayarlamıyor. Omega-3'lerin beyin sağlığı için iyi olduğu bilinmesine rağmen, Amerikalılar için Beslenme Rehberi tarafından tavsiye edilmesine rağmen Amerikalıların yüzde 80'i haftada iki porsiyon yağlı balık yemiyorlar” dedi.

YÜZDE 84 HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR

Ankete katılanların yüzde 84'ü beyin sağlıklarını desteklemek için hiçbir şey yapmadıklarını söyledi.

Ankete katılanların dörtte birinden fazlası, pandeminin kendilerini daha az sağlıklı beslenmeye yönelttiğini belirtirken yüzde 38'i, Mart ayından bu yana, karantina öncesi günlere göre genel olarak çok daha kalitesiz ya da daha az uyuduklarını söyledi.