Bursa
Parçalı Bulutlu
13°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yeni anneye yarım gün iş, tam maaş

Ekonomi , 28 Ocak 2021 Perşembe, 11:56

Annelere, doğumdan sonraki 6 aya kadar, yarım gün çalışıp tam maaş alma hakkı tanınıyor.

Yeni anneye yarım gün iş, tam maaş

SSK'lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte 30'ar gün ekleniyor. Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor.

Asgari ücretten fazla

Bunu her gün kullanabileceği gibi haftanın belli günleri de çalışabiliyor. Bu kapsamda yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1.788 lirasını devlet, İşkur aracılığıyla ödüyor. Bu ödemeden binde 7.59 oranında damga vergisi kesiliyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarak, işverenin ödeyeceği tutar AGİ hariç 1.278 lira oluyor. Toplam ödeme böylece aylık 3.066 lirayı buluyor.

İşveren kabul etmedi

Yasaya göre, yarım çalışma uygulamasından, doğum yapan kadın ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek yararlanabilir. Bunun için öncelikle işyerine dilekçeyle başvuru yapılmalı. İşverenin, işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi yok. İşveren, yarım çalışma yapacağı gün ve saat aralıklarını belirleyip işçiyi uygulama kapsamında çalıştırıyor.

Başvuru İş-Kur'a

Bu haktan yararlanmak için analık izninin yani 112 günlük sürenin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İşkur şubesine 'doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi' ile başvuruda bulunmak gerekiyor. Şartları neler? Doğumdan öncesi 3 yıl içinde çalışılmış ve SGK'ya en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi yatırılmış olmalı. Eşlerden biri çalışmıyorsa, çalışan eşe yarım gün çalışma izni verilmez.