Bursa
Parçalı Bulutlu
5.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yerinde karar dönemi

Gündem , 10 Şubat 2021 Çarşamba, 19:39

- Sağlık Bakanı Koca: "Planlanabilir gelecek için bölgesel çalışmaların yürütülebileceği döneme geçiyoruz. Yeni dönemin adı 'yerinde karar' dönemidir."

Yerinde karar dönemi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Pazartesi gününden itibaren 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak.

28 gün önce Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı aşı programımızda 2.8 milyon vatandaşımızın ilk doz aşılaması tamamlandı. Yarından itibaren 2. doz aşılara başlıyoruz. Amacımız hedef nüfusumuzun en az yüzde 60'ını aşılamaktır.

Nüfusun yüzde 3,5'inin aşılanması birçoğunuza az gelebilir. Aşı üreticisi ülkelerden Almanya'da bu oran 3.7.

Yarından itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar aşı olmak üzere sisteme tanımlanacak.

Hafta sonundan itibaren başta kabine üyelerimiz olmak üzere devlet üst düzey yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

ŞU AN ÇOK RİSKLİ

Bilim Kurulumuz görüşüyor. Zannediyorum bu hafta konuyla ilgili cevap vermiş olacağız. Şu an salgının geldiği seyir vakaların, son 2 hafta bir artış içinde olduğu, mutasyonların giderek varlığını artırdığı şeklinde. Özellikle yüz yüze eğitimin bu dönemde risk teşkil ettiğini şimdiden söyleyebilirim. Yüz yüze eğitime geçecek özellikle ilköğretim okulları için MEB'den listeleri almış olduk. Muhtemelen ay sonuna doğru öğretmenlerimizi de, özellikle eğitim başlanacak sınıflar için söylüyorum, aşılama takvimi başlamış olacak.

MUTASYONLARI TAKİP EDİYORUZ

Tüm dünyada aşı çalışmaları umut kapısını araladı. Mutasyon haberleri yeri sorunlar beraberinde doğurdu. Bunları yakından takip ediyoruz. Kaynağı belli olmayan çok sayıda mutasyon ülkemizde görülmektedir.

3758 örnekten 416'sının tüm genom sekansı incelendi. 263 İngiltere, 23 Güney Afrika varyantı, 106 kökeni belli olmayan varyant tespit edildi. Mutasyon sayıları giderek artmaya devam ediyor. Vaka sayılarına önemli oranda bir etkisi yok.

Mutasyonlarla birlikte daha kısa sürede bulaştırıcılık olduğunu görüyoruz. Bizim bu mutasyonların görüldüğü şu dönemde tedbirler noktasında daha hassas davranmamız gerekiyor.

YENİ TEDBİRLER DÜŞÜNÜLMÜYOR

Kısıtlamaların vaka sayısına göre takip edilmesi yönünde görüşümüz var. Aynı tedbirlere daha dikkatli bir şekilde uymalıyız. Kurallara uyarsak kısıtlamaları da aynı oranda azaltabileceğimiz en önemli gündemimiz. Maske, mesafe ve temizliğin yanı sıra kısıtlamalara sıkı sıkı riayet etmeliyiz. Bu mücadelede birlikte davranmak zorundayız. Yeni tedbirlerin devamından yana Bilim Kurulu öneride bulundu. Yeni bir tedbir öneri olarak düşünülmüyor.

Mutasyolu il sayısı 32 veya 33'e ulaştı. Bazı illerimizde vaka sayılarının az olduğunu bazılarında fazla olduğunu görüyoruz. İl veya ilçelerde birtakım kararlar almak mümkün olacak.

Mart ayından itibaren iller bazında vaka sayısına göre birtakım kısıtlamaları artırmak, gevşetmek olabilir. Bölgesel bazda kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir.

Bugün ikinci doz aşılarımızı Bilim Kurulundaki arkadaşlarımızla Şehir Hastanesinde yaptırdık.

ÖĞRETMENLERİN AŞILAMASI BAŞLIYOR

Son 2 haftada vakalarda bir artış oldu. Yüz yüze eğitimin bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini söyleyebilirim.

İlk öğretim okulları için MEB'den listeleri aldık. Ay sonuna doğru öğretmenlerimizin de aşılama takvimi başlayacak.