Bursa
Çok Bulutlu
11.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yollarımız 'tez' konusu

Gündem , 16 Aralık 2020 Çarşamba, 18:33

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Dünyanın en kaliteli en güvenli otoyollarını yapıyoruz. Sırf otoyollarımızı incelemeye gelen yabancı firmalar var."

Yollarımız 'tez' konusu

Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Niğde otoyolunun ana kontrol merkezini gezip açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, "Bugün yine ülkemiz için gelecek nesiller için çok önemli günlerden bir gündü. Ankara-Niğde otoyolunun tamamını bugün itibarıyla açmış olduk. 330 kilometrelik devasa bir yol; çok büyük bir yatırım. Yine ülkemiz için gurur; dünya için örnek projelerden bir tanesi. Malumlarınız ülkemiz genelinde son 18 yılda bölünmüş yol uzunluğu 28 bin kilometreye ulaştı. Bununla birlikte yıllık sadece 18,5 milyar lira yakıt ve zamandan tasarruf ettik; tabii bunun yan faydaları ve artı maliyetlerini düşündüğümüzde bunun çok daha üzerinde" diye konuştu.

YÜZDE 80'İNİ TAMAMLADIK

Karaismailoğlu, ülkenin belirli yerlerinde trafik yoğunluğunun, ihtiyaçlarının çok acil ve yoğun olduğu kesimlerde ilave finans kaynakları üretmek için yap-işlet-devret projeleri de faaliyete geçirdiklerini dile getirerek, "Malumlarınız bizim son 18 yılda yaptığımız 910 milyar liralık yatırımın sadece yüzde 18'i yap-işlet-devret projeleri ile yani kamu-özel işbirliği ile yapıldı, yapılmakta olan projeler de var. Bunların yüzde 80'ini tamamladık. Ayrıca kamu-özel işbirliği ile yapmayı planladığımız projelerimiz de var. Daha çok yap-işlet-devret projelerini değerlendirdiğimiz, uygulamaya koyduğumuz, fizibilitesi uygun olan kesimler; trafik yoğunluğunun fazla olduğu kesimler. Bunlardaki amacımız işleri kısa sürede bitirip vatandaşımızın ve milletimizin hizmetin de kullanmak ve hem de ilave finans kaynakları oluşturmak" ifadelerini kullandı.

EDİRNE'DEN ŞANLIURFA'YA

Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu'nun önemli projelerden biri olduğuna dikkat çekerek, "330 kilometre uzunluğunda Ankara ile Niğde arasını bağlayan, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Niğde illerini bağlayan ayrıca Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar yaklaşık 3 bin 200 kilometre uzunluğunda bir otoyol ringini tamamlayan devasa bir proje. Bu projenin tamamlanmasıyla bir otoyol ringi Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar kesintisiz olarak bağlanmış oldu" diye konuştu.