Bursa
Parçalı Bulutlu
5.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: "Tehditlere boyun eğmeyiz"

Gündem , 12 Ağustos 2020 Çarşamba, 19:16

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçatokis Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri ve Oruç Reis hakkında açıklama yaptı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: "Tehditlere boyun eğmeyiz"
Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Türkiye'nin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kimse bizi tehdit edemez ve şantaj yapamaz diyen Miçatokis: "Tehditlete ve şantaja boyun eğmeyiz. Türkiye’nin yaptığımız anlaşmalara tepkisi 21.yüzyıl Avrupa prensiplerine uygun olmadığını gösterdi. Türkiye, baskı ve gözdağı politikası yürütüyor. Bu tutumun bu dönemde yeri yok. Hiçbir şey cevapsız kalmayacak. Bunu pratikte gösterdik, gerekirse yine gösteririz" ifadelerinde bulundu.

"RAYINDAN ÇIKARAN OLMAYACAĞIZ"

Donanmalarının alarm durumda olduğunu söyleyen Yunanistan Başbakanı: "Durumu rayından çıkaran biz olmayacağız, ancak sağduyu güçlerimizden sadece biri. Türkiye, Libya’da geçerliliği olmayan bir yönetim ile yasa dışı bir anlaşma imzaladı. Türkiye durumu militarize ediyor. Biz de cevap vereceğiz ama provoke etmeyeceğiz. Umarız diyaloğun başlaması için komşu ülkemizde mantık galip gelir. Bu kadar askerin kısıtlı bir alanda aynı anda bulunması kazaya neden olabilir. Bu durumda olacaklardan bu şartları ortaya çıkaran taraf sorumludur. Türkiye, agresif provokasyonlar ile sadece kendisine yönelik sert yaptırımlara kapıyı açıyor” dedi.