Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yunanistan Türkiye'ye karşı füze alıyor

Siyaset , 08 Şubat 2021 Pazartesi, 15:44

Heron SİHA'larının ardından Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de ittifak kurduğu İsrail'den alacağı yeni silahlar belli oldu, Yunan medyası füzeler ve hava savunma sistemini manşetten duyurdu.

Yunanistan Türkiye'ye karşı füze alıyor

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sahaya inmesiyle Fransa'dan Rafale jetleri satın alan, ABD'den F-35 isteyen ve müttefikleriyle arka arkaya tatbikatlara girişen Yunanistan, bugün yeni bir adım atıyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve işbirliğini görüşmek üzere İsrail ve Güney Kıbrıs'ı ziyaret ediyor. Miçotakis, Tel Aviv'de mevkidaşı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelecek.

Atina yönetimi, Bayraktar TB2 SİHA'ların Suriye ve Libya'dan sonra Dağlık Karabağ savaşının kaderini değiştirmesiyle İsrail'den bir drone sürüsü almaya karar verdi. Ege Denizi'nin ortasındaki İskiri Adası'na İsrail'den satın alınacak insansız hava araçlarıyla bir drone üssü kuruluyor.

Yunanistan, drone ordusu satın alacağı İsrail'le ayrıca askeri işbirliği için anlaşmaya vardı. Doğu Akdeniz'de de müttefik olan iki ülke arasındaki anlaşmaya göre, Kalamata Havalimanı'nda bir pilot eğitim merkezi kuruluyor.

22 yıl geçerli olacak anlaşmanın maliyeti ise 1 milyar 375 milyon euro. Kalamata'daki eğitim programında yalnızca Yunan Hava Kuvvetleri pilotları değil diğer ülkelerden pilotlar da eğitim alacak.

Yunan medyası, bugünkü randevuda ise C-130 askeri nakliye uçaklarının bakımı ve İsrail üretimi Spike / NLOS güdümlü tanksavar füze sisteminin masada olacağını bildiriyor.

New Post yayın organı, gelecek üç ayda İsrail üretimi HERON silahlı insansız hava araçlarının Yunanistan'a nakledileceğini ve İskiri'deki üsse yerleştirileceğini yazdı. Halihazırda Yunan hava kuvvetleri personeli İsrail'de HERON eğitimi alıyor.

New Post'un haberinde en dikkat çekici bölüm ise, Yunanistan'ın İsrail silahlarına ilgisinin sınırsız olduğu. Atina yönetiminin hedefleri arasında, İsrail'in ürettiği Demir Kubbe (Iron Dome) hava savunma sistemi de var.

Kiryakos Miçotakis yalnızca altı ay sonra bir kez daha Tel Aviv'i ziyaret ediyor, Ocak 2021'de ise Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos İsrail'deydi. Yerel medya öğleden sonra gerçekleşecek Miçotakis-Netanyahu görüşmesinin ardından akşam saat 19.00 sularında açıklama yapılmasını bekliyor.

Türkiye ile istikşafi görüşmelerin başlamasına rağmen Yunanistan'ın müttefikleriyle ilişkilerini güçlendirmeye çalıştığını belirten Kathimerini gazetesi, "Doğu Akdeniz'de diplomatik poker" başlığını attı.

Türkiye karşıtı cepheyi giderek genişleten Yunanistan, Libya'dan Suriye'ye neredeyse her yerde Ankara'nın karşısına çıkan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de yeni bir hamleye girişti. Yunan savaş gemisi Hydra, BAE'nin Salamis Deniz Üssü'ne demirledi.

Geminin videosunu Yunanistan ve BAE bayraklarıyla birlikte paylaşan Yunan Genelkurmay Başkanı GEN Konstantinos Floros, Twitter mesajında iki ülkenin 'nihayet' çok yakın olduğunu yazdı.

Yunanistan, Türkiye korkusuyla geçen yıl yaz mevsiminden bu yana Doğu Akdeniz'i uluslararası bir oyun sahasına çevirdi. Yunan ordusu, ABD, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Güney Kıbrıs gibi ülkelerle birçok tatbikata girişti.

Yunan Genelkurmay Başkanı Floros'un Twitter'dan paylaştığı son mesajlardan bir diğeri ise, ABD ve Yunanistan özel kuvvetlerinin ortak tatbikatından fotoğraflar oldu.

RAFALE JETLERİ EGE'DE UÇTU

Fransa'dan altısı yeni 18 Rafale jeti satın alan Yunanistan, müttefikleriyle arka arkaya düzenlediği tatbikatlara 'Skyros 2021 - İskiri 2021'le bir yenisini ekledi. Fransa'nın tatbikat için gönderdiği dört Rafale jeti, iki A400M nakliye uçağı ve bir A33 hafta başında Atina'nın kuzeyindeki Tanagra Hava Üssü'ne iniş yaptı.

Savaş uçakları Yunan medyasında sevinç çığlıkları ve Türkiye'ye meydan okuyan başlıklarla karşılandı, birçok gazeteci Fransızca Twitter mesajlarıyla Paris yönetimine teşekkür etti.

Yunan F-16'ları ve Mirage 200 savaş uçaklarının da yer aldığı jetler Tanagra Hava Üssü'nden peş peşe havalandı, ilk gün batıdaki İyon Denizi üstünde uçtular. İkinci gün ise Fransız Rafale jetleri ve Yunan savaş uçakları bu kez doğuda, Ege Denizi semalarında göründü. Medyadaki haberlerde 'Rafale jetleri Ege Denizi'nde gürledi' başlıkları atıldı.

Ege Denizi'nde hava üstünlüğünün Yunanistan'a geçtiğini ileri süren yerel medya, Fransız Rafale jetlerini ilk kez kullanan Yunan pilotların savaş uçaklarına hayran kaldığını yazdı.

Yerel medya, Atina'da geçen ay imzalanan 2,3 milyar euroluk anlaşmayla satın alınan Fransız Rafale jetlerinin ilk partisinin birkaç ay içinde Yunanistan'a ulaşacağını aktarıyor.

TÜRKİYE'YE KARŞI İKİ UÇAK GEMİSİ

Kathimerini gazetesi ise, Fransa'nın uçak gemisi Charles de Gaulle'ü Türkiye'ye karşı Doğu Akdeniz'e göndereceğini ilan etmesinin ardından İngiltere'nin de benzer bir adıma hazırlandığını bildiriyor.

Habere göre, İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth Yunanistan'ın bağımsızlığının 200. yılı kutlamaları için Haziran ayında Girit Adası'ndaki Suda Üssü'nde olacak ve Doğu Akdeniz'de gerçekleşecek tatbikata katılacak.

Kathimerini, Yunanistan'a fırkateyn satmak isteyen İngiltere'nin yıllar sonra ilk kez uçak gemisi Queen Elizabeth'i Doğu Akdeniz'e gönderdiğine dikkat çekti.

MİLLİYET