Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Yüz yüze eğitimde yeni karar!

Eğitim , 02 Ekim 2020 Cuma, 11:00

Koronavirüs Bilim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı için yeni tebliğ hazırladı. Buna göre 1. sınıfta pozitif vaka olsa da eğitim sürecek. Pozitif olan öğrenci ya da öğretmen 2 saatte bir kontrol edilecek.

Yüz yüze eğitimde yeni karar!
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yüz yüze eğitimle ilgili yeni bir uygulama tebliği hazırlandı.

Detayları Haber Global muhabiri Ozan Ulaş Caymaz, anlattı:

İlkokul 1. sınıflarda ve okul öncesi yüz yüze eğitimin başlamasıyla en çok merek edilen konu olası bir vaka durumunda nasıl bir prosedür uygulanacağıydı.

Olası bir vaka durumunda sınıftaki tüm öğrenciler ve öğretmen temaslı kabul edilecek.

Sınıfta bir vaka tespit edildiğinde, sınıfta maske ve sosyal mesafe kuralına uyuluyorsa öğrenciler temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca eğitimlerine devam edebilecekler. Teneffüslerde ise temaslı öğrencilerin diğer sınıflardan ayrı tutulması sağlanacak.

Ana okulunda pozitif vaka çıkarsa öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca evde izolasyonda olmaları sağlanacak.

Yine bir öğretmende pozitif vaka çıkarsa tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek, maske ve mesafe kuralına uyarak okuldaki eğitime devam edecek.

İkinci ya da üçüncü vakaların tespitinde ise öğretmenler yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün izolasyonları sağlanacak. Aynı durum rehber öğretmeni ve servis şoförleri için de geçerli olacak.