Bursa
Parçalı Bulutlu
19.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Zafer Bayramı’nı tabii ki kutlayacağız !

Gündem , 28 Ağustos 2020 Cuma, 20:43

Zafer Bayramı’nı tabii ki kutlayacağız !
O büyük Zafer’in üzerinden 98 yıl geçmiş, gelmişiz 21. yüzyılın 30 Ağustosu’na, bayram için tören yapılmayacakmış. Pandemi varmış! Mış…
“Türkiye’nin dört bir yanından sıkış tepiş otobüslerle Ayasofya için adam taşıdığınızda da pandemi vardı ama 350 bin kişinin dip dibe namazını kılmasında bir sakınca görmediniz” diyerek “Siz onu yaptınız, biz de bunu yaparız” diklenmesi değil niyetim.
Ülkemizde her ne kadar siz-biz noktasına getirildiysek de ben hâlâ o noktadan uzak durmaya çalışıyorum. Çünkü siz-biz dendiği için Bulgaristan’dan kalkıp buralara gelmişiz, bizimkilerin yanına…
Hem de o koskoca Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkenti Hüdavendigâr’a, Bursa’ya
Bu ülkenin tarihini yapanlara vefa ve minnet borcum üç kat bu nedenle…
Birincisi 1071’de Anadolu’yu vatan yapmak üzere harekete geçenlere, ikincisi 1326’da Bursa’yı fethedip koskoca bir imparatorluğun tohumlarını atanlara, üçüncüsü de atalarının topraklarını elinden almak isteyenlere karşı büyük bir savaş verip 30 Ağustos’ta zafer kazananlara…
Bursa’yı ele alalım misal…
Tam 11 yıl kuşatılarak, silahla değil sabırla alınmış bu şehir, 1326’da Bizans tekfurundan…
Bu yüzden Osman Gazi’ye, Orhan Gazi’ye vefa ve minnet borcum var.
Bizans’ın torunları 594 yıl aradan sonra yani 8 Temmuz 1920’de geri almak istemişler, işgal etmişler Bursa’yı…
Mustafa Kemal ve arkadaşları, teslimiyetçi padişahın aksine Anadolu’ya yayılmakta olan işgale direnip ülkeyi kurtarmak için canlarını ortaya koymuş. Yeni bir siyasi ve askeri örgütlenmeyle halkın büyük çoğunluğunun da desteğini alarak mücadeleye girişmiş.
Osmanlı İmparatorluğunun nüvesi, ilk başkenti Bursa…
İşgal edildi diye yas tutulan, Meclis kürsüsüne siyah örtü örtülen başka bir şehir var mı? İşgal edildiği 26 ay boyunca uğruna karalar bağlanan?..
Özel bir yeri var çünkü Bursa’nın.
Bakın o günlerde yayınlanan Hakimiyet-i Milliye gazetesi ne yazıyor işgal altındaki Bursa hakkında:
“Bahtsız Bursa, artık altı yüz senedir gönül verdiği Türk’ün sesinden uzak, yabancı bayrakların gölgesinde sıtmalı bir halde kurtuluş yolunu bekliyor.
Kara Osman’ın, Keşiş’in yamaçlarına yüksekten bakan türbesi artık bu yeşil Türk beldesine sızısız, başını uzatamaz. Başının üstünde, parlayan bir Yunan sıtırı asılı. Günde beş defa bu fani, toprak adamlarına iyilik ve ümit sesini veren vakur minareler, minberlerinde cihat hutbeleri okunan camiler, belki bir keyif için, bir eğlence için atılan bomba ve silah seslerinin akisiyle inliyor. Nilüfer Sultan’ın asırlarca sönmeyen aşk fısıldayan türbesi, şimdi harap bir mezarlıktan başka bir şey değil; belki de bir penceresi bir Ayasofya eder denen Türk mabetleri yıkılıyor.
Bursa bizim ikinci Kâbe’mizdi. Cedlerimiz, padişahlarımız, velilerimiz, sanatlarımızla taşlarına, topraklarına kadar Türk olan Bursa şimdi hainlerin elinde çarmıha gerilen, bin yarasında bin sızı, sabırlı bir Mesih’ten başka bir şey değil…”
Anadolu’nun kalbine kadar dayanmış olan işgalciler, 26 Ağustos’ta başlatılan Büyük Taarruz karşısında hezimete uğrayarak bu topraklardan çekilmeye başladı.
İşte 98 yıl önceki 30 Ağustos bu nedenle önemlidir.
1071’de Malazgirt’te yazılmaya başlanan destanın 1922’de bitirilmesine karşı çıkışın, dirilişin günüdür 30 Ağustos.
Çanakkale’de, Anadolu’da bastığımız yerlerde kefensiz yatanlara saygının ifadesidir 30 Ağustos.
Büyük Millet Meclisi ordularının, işgalcileri geri püskürtmesinin sevincidir 30 Ağustos.
Yunanistan’ı kullanarak Anadolu’yu alma hayaline kapılan ülkelerin, hayal kırıklığına uğrayıp ateşkes istemek zorunda kalmalarının nişanesidir 30 Ağustos.
İşgal edildiği için Meclis kürsüsüne siyah örtü serilen Bursa’nın 10 gün sonra esaretten kurtulacağının müjdesidir 30 Ağustos…
Ülkenin üzerine çöreklenen kara bulutların hep birlikte üflendiğinde dağıtılabileceğinin anlaşıldığı gündür 30 Ağustos.
Bütün kaleleri zapt edilmiş bir milletin kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlandığı gündür 30 Ağustos.
Öyle yan yatıp çamura batmak yok!
Maskelerimizi takıp, mesafemizi koruyup tabii ki 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayacağız!..