Bursa
Parçalı Bulutlu
9.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Zeytinin lezzetinin sırrı pamuk ipliğine bağlı

Yaşam , 04 Ocak 2021 Pazartesi, 15:50

Balıkesir'in Edremit ilçesinde tamamen doğal fermente sistem ile yapılan çevirme siyah zeytinler büyük rağbet görüyor. Bu çevirme siyah zeytinlerin lezzet sırrında ise pamuk ipliği var.

Zeytinin lezzetinin sırrı pamuk ipliğine bağlı

Edremit zeytini ile meşhur bir ilçemiz. Burada doğal yollarla zeytin üretirken kullanılan tekniklerden birinde yer alan pamuk iplikleri üretimin kaliteli olmasına destek veriyor.

Edremit bölgesinde yağlık cinsi ağaçlardan özenle toplanan siyah zeytinler, zeytin işleme tesislerine özel kasalarda getiriliyor.

Burada seçmeden geçen zeytinler, özel bir yöntem ile çevirme siyah zeytin olarak işleniyor. Hatasız siyah zeytinler özel teneke ambalajlara konulduktan sonra bir miktar tuz, yeteri kadar zeytinyağı ve sirki ile fermantasyon işlemi için karıştırılıyor.

PAMUK İPLİĞİ GAZ ÇIKIŞI İÇİN GEREKLİ

Burada önemli olan fermantasyon sırasında çıkacak gazların tahliyesini sağlamak için ise kapakların ağzı belli bir ölçüde pamuk ipliği sıkıştırılarak kapatılıyor. Böylece zeytinler ideal ortamda 10 günde bir çevrilerek 6 ay boyunca kapakları açılmadan sağlıklı bir şekilde fermante ediliyor.