Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Zoom ücretli şifreleme yapmaktan vazgeçti

Teknoloji , 16 Ekim 2020 Cuma, 14:59

Pandemi süreci ile birlikte neredeyse herkes tarafından kullanılan Zoom, uçtan uca şifreleme yöntemine geçiyor. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte göz atalım.

Zoom ücretli şifreleme yapmaktan vazgeçti
Zoomtopia etkinliği ile birlikte, Zoom uçtan uca şifreleme yöntemi hakkında detaylı açıklamalar yapıldı. Bu sistemin kullanılması sayesinde, oldukça güçlü bir koruma oluşturulması amaçlanıyor. Hatırlayacağınız üzere neredeyse her ay Zoom ile alakalı güvenlik açığı sorunları gündeme geliyordu. Hatta hacklenme girişimleri bile defalarca sistemin yapısını bozdu. Dört adımlık yeni koruma sistemi, aksiliklerin önemli bir bölümünü yok edecek.

Mahremiyet ve gizlilik konusunda hiç kimse Facebook gibi olmak istemez. Özellikle de güvenlik ihlali ile alakalı sayısız haber gelmeye devam ederken, firmalar aldıkları önlemleri kat kat artırma peşinde. Özellikle de mahremiyet tehlikesi olanlar ön planda. Hackerların iştahını Zoom gibi platformlar fazlasıyla kabartıyor.

Bütün bunların farkında olan Zoom, yeni önlemler alma peşinde. Bunun için en önemli aşama çoklu güvenlik sağlama faktörü. 4 aşamalı güvenlik sayesinde, isteyen herkes bu platforma zarar veremeyecek. Ancak işin asıl garip tarafı platformun bu hizmeti sadece ücretli kullanıcılara vermek istemesiydi. Hem sivil toplum kuruluşları hem de güvenlik uzmanları bu konuda aşırı sert tepkiler göstermişti.

Gelen bütün baskılar üzerine Zoom geri çekilmek zorunda kaldı. Yani kullanıcılara sunulacak güvenlik önlemleri herkese yayılacak şekilde ayarlandı. Eğer uçtan uca şifreleme gelirse aynı zamanda mobil doğrulama da gerekecek.

 

Donanım Günlüğü