Sınava hazırlanan eğer bağımlıysa “kafayı toplamak, konsantre olmak için” ‘bi tane yakar.’ Canı sıkılan, stres yaşayan “rahatlamak için” ‘bi tane yakar’ şok yaşayan uzatılanı yakar, yemekten sonra şööle denize karşı “içilen sigaranın verdiği keyfe” diyecek yoktur. 

Bu yazdıklarım dünyanın en saçma aldatmasıdır, yanılmadır.  Ve sigaradan büyük paralar kazanan soygun siteminin insan beynini ne kadar programlayabileceğini çok iyi gösteren müthiş bir örnektir. 

Dünyada hangi madde insan vücudunu en tehlikeli 4000 çeşit zehirle hurdaya çıkarırken aynı anda hem konsantrasyonu arttırsın hem can sıkıntısını alsın ve de keyif versin!

Kişi hayatının ilk sigarasını içerken öksürmeye başlar. 

Bu bir sinyaldir. Dumanla birlikte ciğerlere dolan zehirlere karşı vücudun tepkisidir. “Bana zehir veriyorsun yapma” demektir öksürüğün anlamı. 

Bu kadar pis bir mereti ilk içen “buna benim alışmam mümkün değil, alışsam da istediğim zaman bırakabilirim” dese de zokayı yuttuğunun farkına bir zaman sonra varacaktır. 

Sigara zararlı bir alışkanlık değildir.

Sigara dünyanın en tehlikeli uyuşturucu bağımlılığıdır.

İçeni uyuşturur, hantallaştırır, yanıltır, kendini sevdirerek ülkemizde her gün ortalama 300 kişiyi öbür tarafa yolcu eder. Sigara içen iki tiryakiden birinin ölüm nedeniyken diğerinin yaşam kalitesini oldukça düşürür.

En büyük tuzak nikotin midir?

Hayır değil. Nikotin kapana konan peynirdir. O kapan ömür boyu içinde kalacak şekilde dizayn edilmiştir.  30 yılda sizden bir servet parası alırken hayatınızın kalitesini de yok edecek ve yine size dost(!) kalacaktır! 

Esas büyük tuzak içine düştüğünüz kapanı anlayamamanız, sizin işinizi bitiren, bitirdiği halde size dost görünebilen sigarayla ilgili tamamen yanlış düşünceleriniz, korkularınız ve ona yüklediğiniz anlamlardır.

Hangi tiryaki hiç başlamamış olsaydı tekrar başlardı ve sevdiklerinin tiryaki olmasını isterdi?

Büyük tuzak nasıl işliyor?

Sigara söndürüldükten bir saat sonra kanımızdaki nikotin seviyesi % 25’e düşer. Çok mükemmel ve dayanıklı vücudumuzun zehri dışarı atma, temizlenme aşamasında yaşananlara “nikotin çekilmesi” denir. 

Nikotin çekilmesi anında tiryaki boşluk, huzursuzluk, güvensizlik ve acıkma hissine benzer gerginlik, sıkıntı, rahatsızlık yaşar. Aslında bu gerginlik söndürülen her sigara ile birlikte yaşanan iyileşmenin yan etkileridir. Ve geçicidir. Vücut kendini onardığından dolayı hiç kimse sağlığından olmaz. 

Tiryaki sigarasız geçen saatlerde yaşadığı nikotin temizlenmesinden kaynaklanan sıkıntılarını, iyileşmenin yan etkilerini sigara yakarak yok eder!

Yaktığı sigara bir sonraki sigaraya ihtiyaç hissettirendir aynı zamanda. Bu bir kısır döngüdür. Nikotin tuzağıdır. Kapandaki peynirdir.    

Esas büyük tuzak ise sigara içince oluşan haz duygusu ve rahatlamaya yüklediğimiz anlamlardır. 
 

Büyük tuzak nedir?

“Sigara bana keyif veriyor, rahatlatıyor, konsantre olabiliyorum, stresimi alıyor” dedirten yanlış inançlarımızdır. Bu yanlış inanç psikolojik bağımlılık yapan bir illüzyondur. 

Ayrıca nikotin çekilmesini sigara içerek giderilmesinin yanında ek olarak sigaradan olumlu beklenti ile plasebo  etkisi oluşur.  “Sigarayı bırakırsam kötü olurum” korkusu nocebo etkisi yaratır.  

Yani bilinçaltında yer eden “içersen iyi olursun, bırakırsan kötü olursun” yanılsaması büyük tuzağın özetidir. İşin doğrusu ise tam tersidir.

“Sigara içmek bana keyif veriyor”

Tiryaki hiç sigaraya başlamadığı dönemlerde ortalama mutluluk seviyesinin 10 üzerinden 7-8’lerde olduğunu farz edelim. Sigara bağımlılığından sonra içmediği anlarda bu seviye 2-3’lere beklide daha aşağılara düşer. İçici sigara içerek bu seviyeyi yukarı çıkartsa da ortalama seviye 5-6 arasında kalacaktır.

 Mutluluk seviyesi 2’lerden 6’lere çıkarken yaşananlar “keyif alıyorum” dedirtir. Aslında ortalamanın düştüğünü hiç anlayamayacaktır. 

Sigara içme anında oluşan rahatlama dar ayakkabının çıkartılması gibidir. Söndürüldüğü anda nikotin çekilmesiyle birlikte yine o dar ayakkabı yine ayağa giyilmiş olur. 

Sigara içmek konsantre olmamı sağlıyor

 Beynimiz vücuda giren oksijenin %'ini harcar. En iyi odaklanma sakin bir ruh hali ve temiz havada sağlanır.

 4000 çeşit zehrin dumanla birlikte ciğerimizden beyne ulaşması, damardan verilen uyuşturucudan daha hızlıdır ve oksijen alımını azaltır. 

Ortalama zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak aynı durumda olan iki kişiden sigara içmeyenin konsantrasyon seviyesi 10 üzerinden 8-9’larda ise sigara içenin tüm sistemin tahrip olmasından dolayı ortalama seviyesi yıllarca belirsizce artarak düşme eğilimine girer.  

Ve nikotin çekilme anında bu ortalama sıfıra yaklaşır. İçtiği sigara ile 8-9 un altına yükselen seviyeyi “sigara benim konsantrasyonumu arttırıyor” olarak ifade eder.  

“Sigara benim tek dostumdur”

  Tiryaki yaşamı her geçen gün yıpranmanın verdiği tahammülsüzlükle hayat stresine olan toleransı azalır. Sigaranın yıprattığı tiryaki sürekli sinirlilik halindedir, tahammülsüzdür ve sakinlikten uzaklaştığı için sağlıklı düşünme kapasitesindeki azalmaları fark edemez.

 Yaktığı her sigara onu dipsiz çukura doğru sürüklediğinin farkına varamazken içme anında yaşadığı rahatlamayla kendini perişan eden sinsi düşmanı dost bilir. 

Eroin alıştırdığı kişiye eroin sağlayan satıcı o an en büyük “dost” gibi algılanır bu en büyük tuzaktır. 

Sigaranın tek faydası içildiği anda içmeyen seviyesine yaklaştırmasıdır. İçmeyen insan, nikotin çekilmesi kaynaklı stres hiç yaşamaz; o acısızlık hali içindedir; iyi haline adapte olmuş farkında bile değildir iyi halinin.

Yıllarca sigaradan dolayı oldukça yıpranmış tiryakilerin “ben bu meretten mutlaka kurtulmam lazım” demesiyle başlayan süreçte bazıları profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilirler. 

Ancak yanlış inançların farkına varılmasıyla güçlü bir duygusal motivasyonla son sigarasını söndürenler üç gün süren nikotin çekilme rahatsızlığı ve 21. Güne kadar azalarak devam eden yanlış inanç kaynaklı psikolojik bağımlılığı aşarlar ve sonrası özgürlüktür.

Kafadan atılan yani “sigara benim asla ihtiyacım değildir” diyenler bir daha dönmezler.

 Sigaradan kolay kurtulmanın tek yolu yanlış inancın farkına varılmasıdır.

 Çoğunlukla tiryakiler sigaranın neden içilmemesi gerektiğini çok iyi bilirler ama neden içtiklerini tam olarak çözemezler. Tuzağın farkına varmak kolay değildir.  

Büyük tuzaktan da küçük tuzaktan da kurtulmak son derece kolaydır!

“Benim bu tuzaktan kurtulmam gerekir. Sigaraya elveda, kaliteli yaşama merhaba demek, yeniden doğmak istiyorum” demeniz işin % 50 'sidir.

Öteki % 45 ise sigara içme isteği doğuran yanılgıların tam olarak farkına varmaktır. 

Nikotin alışkanlığından kurtulmak ise sadece %5'tir" 

Sıkı durun o nocebo etkisiyle çok kafanızda büyüttüğünüz nikotin bağımlılığı işin sadece en fazla %5’idir. Nocebo etkisi yaratan “bırakma süreci ve sonrası çok sıkıntılıdır” düşüncesi sigaranın tuzağını anlamadan irade gücü ile bırakıp sonrasında yine başlayanların zorluk sözleri etkilidir. 

Sigarayı irade gücü ile değil yanlış inançların farkına vararak melek yüzlü sevgilinizin maskesini indirerek bırakacak, ondan nefret edecek ve özlemeyeceksiniz.

Ör: Köklü büyük bir diş tedavi sonrası çenenizde oluşan ağrılar, uyuşuklukların geçici olduğunu bilmemiş olsaydınız size yıllarca bu konuda yanıltıcı propaganda yapılsaydı o anda yaşayacaklarınız için panikleyebilirdiniz. 

Ama biliyorsunuz ki çenenize verilen uyuşturucunun etkisi ve tedavi sonrası devam edecek acılar geçecektir. 

Yaşananlar vücudun kendini onarmasıdır. İyileşmenin yan etkileridir. 

Nikotin çekilmesinin tüm etkisi 3 gün sürer. 

O anda yaşadıklarınızı, çektiğiniz sıkıntıları kapıya gelen güzel mutlu ve sağlıklı günlerin habercisi olduğunu düşünmeniz ile oluşan güçlü duygusal motivasyon sizin panik yaşamanızı önleyecektir. Hiç kimse nikotin krizinden sağlığını kaybetmemiştir. Buna emin olun. 

Sigarayı bırakmak isteyip bırakamayanları korkuları ve güvensizlikleri engeller. 

Korkular: Sigaranın boşluğu abur cubur yiyerek kilo alınacağı ve sürecin zor olacağı korkusudur. Halbuki tuzağı fark ederek bırakanların kendilerine inançları güçlü duygusal motivasyonları sayesinde kurtulma sürecini daha kolay atlatacak hiçbir abur cubura gerek görmeyecektir. Bu bir iddia ya da görüş değil milyonlarca kişinin bu yol (Allen Carr yöntemi) ile bırakma süreç öncesi sırası ve sonrası yaşananlarla netleşmiştir. 

Son sigaradan önce dikkat!

Son sigaranızı yakmadan önce sizde sigara içme isteği oluşturan yanılgılardan tam kurtulamadıysanız “fedakarlık yapıyorum, bir arkadaştan vazgeçiyorum” gibi düşünceler devam edecektir. Başarısız olmanız garantidir. 

Kesinlikle hiçbir fedakarlık yapmadığınızı ve de birtakım “nimetlerden” vazgeçmediğinizi tam tersine bir pislikten bir kaostan kurtulduğunuzu anladıysanız işiniz kolaylaşacak yaşanacak sıkıntıları bir iyileşme semptomları olarak değerlendireceksiniz. 

Unutmayın ne düşündüğünüz neye inandığınız ne hissedeceğinizi belirler.

Tuzağın sırrını çözmeden bırakırsanız sadece fiziksel bağımlılığı halledersiniz ancak yok edilmeyen yanlış inançların psikolojik etkisi duruyor demektir. Devreye irade gücü girer ki bu tam bir işkencedir. Geri başlama ihtimali yüksektir. 

Size büyük bedel ödetene yanlış inançlardan dolayı melek gibi gördüğünüz sigaranın şeytan yüzünü göremeden bırakmaya yeltenirseniz süreçte acı çekersiniz. 

Büyük bedel de ödeseniz sevgili gördüğünüzden ayrılmak zordur. 

Sevgiliden kolay ayrılmak kurtulmak onu kafadan sildirecek nefret ile mümkündür.

Sevgiliyi kafadan atamadan bırakırsanız oluşan boşluğu  doldurmak için abur cubur yersiniz, nikotin bandı, nikotin sakızı gibi araçlarla sevgilinin yerine bir başkasını alırsınız. 

Tuzağı fark ettiğiniz an sigarayı kafadan atmış olursunuz ve hiçbir boşluk oluşmaz. İrade gücüne de gerek kalmaz. 

İşin sırrını büyük tuzağın şifrelerini çözmeden bırakmaya yeltenmeyin. 

Eğer tam olarak konuyu çözdüyseniz kesinlikle büyük tuzağın aslında bir hiç olduğunu, kof bir yalan olduğunu görürsünüz. 

O zaman hiç beklemeden, ertelemeden o an rahatlıkla bırakabilirsiniz. Başarmanın verdiği özgüvenle kendinizle gurur duyabilirsiniz. Bugün yaktığınız son sigara, çektiğiniz son nefesle özgürlüğünüzü ilan edip tüm tuzakları parçalayıp hayatınızı kurtardığınız gündür. Sizi kutlamak gerekir. 


 

Ve Son sigara ritüeli

Son sigara anında yalnızsınız. Etrafınızda hiç kimse yok ve kararlısınız çünkü konuyu tam çözdünüz. 

Yani üç gün sürecek nikotin çekilmesinin ve 21. Güne kadar azalarak devam edecek ve her strese girdiğinizde sigaraya uzanma davranışlarınızı 30 yılda oluşmuş alışkanlıklarınızın giderek sönümleneceğine inanın. 

Özellikle 21 gün sigara sık aklınıza gelecek o zaman siz “melek yüzlü şeytandan kurtuldum” diye düşünün. Dışarıda sigara içenleri gördükçe imrenmek yerine onlara acıyın. 

Unutmayın sigaradan kurtulduğunuz gün, yeniden doğduğunuz gündür.

HAYDİ ŞİMDİ SON SİGARANIZI İÇERKEN ÇEKTİĞİNİZ HER NEFESTE CİĞERLERİNİZE DOLAN O ZEHİRLİ DUMANIN İÇERİSİNDEKİ PİS MADDELERİN SİZİ NE KADAR ZEHİRLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜN. 

BU KARARI ALMASAYDINIZ NE DURUMLARA DÜŞECEKTİNİZ. KENDİNİZİ KUTLAYIN. 

BU KARARINIZ SİZE VE SEVDİKLERİNİZE EN BÜYÜK HEDİYEDİR.

SON SİGARAYLA YENİ BİR YAŞAMA MERHABA DEMEK İÇİN, HİÇBİR YARDIMCIYA, İLACA, NİKOTİN SAKIZINA, HAPINA İHTİYACINIZ YOK. TEK İHTİYACINIZ KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZ VE İNANCINIZDIR. KOLAY GELSİN.