Bursaspor’da görevdeki yönetimin mali sponsoru olan 2. Başkan Emin Adanur’un istifa etmesinin ardından resmi başkan Hayrettin Gülgüler, hem Divandan, hem de taraftarların yoğun baskı sonrasında olağanüstü genel kurul kararı aldı.

Hani 2. Başkan giderken, “Benden sonra Bursaspor’da ne teknik direktör kalır ne de futbolcu” sözüne karşın Bursaspor’a kentin yeniden sahiplenmesi dikkat çekti.

Bursa Büyükşehir Belediye Bakanı Alinur Aktaş’ın Bursa Valisi Yakup Canpolat ve yardımcıları, BTSO, sanayiciler ve SİAD’larında desteği ile açılamaz denilen önce Transfer Tahtasını açtılar. Sonrasında 4 önemli transfere imza attılar.

Sonrasında ligde Altınordu eksik kadroya rağmen 1-0 yendi Bursaspor, ligin iddialı takımlarından birisi olan Yılport Samsunspor deplasmanda yapılan mücadeleden puanla dönüldü.

Bugün Bursaspor için kritik bir gündü.

Hepimizin aklında başkan adayı kim olacak düşüncesi vardı.

Gerçi sosyal medya paylaşımlarında Burfaş Genel Müdürü Ömer Furkan Banaz’ın aday olacağını söylüyordu.

Ancak, sabah Ömer Furkan Banaz için imza vermek isteyen üyeler için Heykel’deki 6. Noter açık olacak paylaşımı benim kafamı karıştıran bir etkendi.

Ömer Furkan Banaz gelecek mi, yoksa sürpriz bir aday daha çıkar mı diyerek İbrahim Yazıcı Özlüce Tesisleri’nin yolunu tuttum.

Saat 16.00 olunca Ömer Furkan Banaz’ın Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi binasından yola çıkıp tesislere geleceği bildirildi. O saate kadar tesislere başka ne gelen vardı, ne de geleceğim diyen.

Sonuçta;

Saat 16.20’de Ömer Furkan Banaz ve ekibi İbrahim Yazıcı Özlüce Tesisleri’ne gelerek Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder ve yönetimiyle bir araya geldi. Galip Sakder’in konuşması, bir anlamda yeni başkan adayına yapılması gerekenleri belirtiliyordu.

Ömer Furkan Banaz’ın konuşması kısa ve özdü.

“Şu andan itibaren arkadaşlarımızla birlikte Bursaspor için çalışacağız. Bursalı olarak, değerimiz olan Bursaspor’u hak ettiği yere taşıyacağız. Büyükşehir Belediye Bakanımız Alinur Aktaş’ın desteği ile yola çıktık. Geçmişte olduğu gibi yine Bursaspor’umuzu ülkenin takımı yapmaya çaba harcayacağız. Yeniden güven ortamını ortaya çıkaracağız. Keyifli bir Bursaspor yolcuğunu başlatacağız” dedi.

Sonrasında kapalı kapılar ardında bir görüme yapıldı.

Sonrasında Divan Başkanlık Kurulu yönetimi, Bursaspor’da olağanüstü genel kurulda tek başkan adayı olarak çıkan Ömer Furkan Banaz ile birlikte anı fotoğrafı çekildi.

Aslında Ömer Furkan Banaz’ın yönetiminde futbolun içerisinden gelen deneyimli isimler bulunması, kendisinin ise mali konularda başarılı bir bürokrat olması beni umutlandırıyor.

Şimdi en önemli olay genel kurulu ilk oturumda yapabilmek.

Aslında zor değil.

Bursaspor’un 4 bin 538 faal oy kullanma potansiyeline sahip üyesi bulunuyor.

Bunların arasında 891’i oy kullanma hakkına sahip olmayan isimler.

Oy kullanma hakkına sahip 3 bin 646 üyesi var Bursaspor’un.

Olağanüstü genel kurulun ilkinde yapılabilmesi için bin 824 üyenin katılması gerekiyor.

Aynı gün Ankara’da saat 19.00’da MKE Ankaragücü maçı da oynanacak.

Zor ama imkansız değil.

Üyeler katılım gösterirse yeni başkanı yıllar sonra bir ilkte daha imza atabilir kongre üyeleri.