Bizim için çok rezil ve hiç yakışmayacak bir sezonu geride bıraktık. Sezon boyunca içinde olduğumuz durumun nedenleri çok tartışıldı. Bu nedenlerin sonuçlarını da hep beraber yaşıyoruz.

Artık önümüzdeki sezon TFF 2. Lig'de mücadele edeceğimiz gerçeğiyle yüzleşmemiz ve yeni takım planlamasıyla birlikte yeni ekonomik planlamamıza odaklanmamız gerekiyor. Bu dönemde ise Vakıfköy havuzuna belki de en fazla ihtiyaç duyacağımız 2-3 senelik bir periyot bizi bekliyor.

Ancak bu süreçte dahi  futbol simsarları ne yazık ki yakamızdan düşmüyor. Cenaze evinde düğün yapar gibi sırıtık suratları ile altyapımızdan yeni ağlarına düşürdükleri Hamza Baran Arıkan’a menajerlik sözleşmesi imzalatırlarken fotoğraflar paylaşıyorlar. 

Bu fotoğraf benim TFF 2. Lig'e düştüğümüzdeki kadar içimi acıttı. Bu ekip yıllardır Vakıfköy’den futbolcu ayartıp Bursaspor’dan koparttı. Saçma sapan kariyer planlamaları ile bir çok gencin futbol hayatını bitirdiler. Halen de Vakıfköy’ün son kırıntılarını  toplama peşindeler.

Bu kişiler ile ilgili olarak 2019 yılında bir yazı kaleme almıştım. Bu ekip ile ilgili tehlikeye herkesin dikkatini çekmek istedim. Ancak o günden bu yana bu kişiler ile ilgili bir önlem alınmadığı gibi  görmezlikten gelindi.

Kendimi çok daha fazla yormak istemiyorum. Hafızaların tazelenmesi açısından 05.09.2019 yılında o dönem sevgili Barış Yalım’ın sahibi olduğu BsSpor sitesinde konu ile ilgili VAKIFKÖY ‘‘SARI FIRTINA VEDAT VATANSEVER’’ TESİSLERİ! Başlıklı  yazımı tekrar sizler ile paylaşıyorum.

Ne yazık ki bu sefer sizlere iyi okumalar diyemiyorum. Zaman gösterdi ki üç sene önce  yayınlanan bu yazım iyi okunmamış. Dersler çıkartılmamış. Çünkü üç sene sonunda Vakıfköy’de halen bu insanların isimlerini konuşuyoruz.

Kimse kusura bakmasın biz neredeyiz diye bir birinize hiç sormayın!

Biz hak ettiğimiz yerdeyiz! … 

(BsSpor sitesinde 05.09.2019 tarihinde yayınlanan yazı.)                 

 

VAKIFKÖY‘‘SARI FIRTINA VEDAT VATANSEVER’’TESİSLERİ!

Bir transfer döneminin daha sonuna geldik. Bursaspor camiası için umarım  hayırlısı olmuştur.

Bu süreçte  akıllarda en fazla kalan konulardan bir tanesi ise;  kulübümüzün, küçük yaşlarında bünyesine aldığı, yedirdiği, içirdiği, giydirdiği, gelecek verdiği  Vakıfköy patenti bir kısım futbolcuların yaptıkları oldu. Bu dönemde kendilerine yıllarca sıcak bir yuva olan  kulübe ihtar çekme, antremanları boykot etmek dahil bünyemizin kesinlikle kabul edemeyeceği bir çok  yakışıksız harekette bulunuldu.

Özlüce A takım tesisleri Bursaspor’un beyni ise, Vakıfköy de kalbidir. Yaşadığımız mali çöküntüden kurtuluşun tek formülüdür. Hırsızlara karşı öncelikle ve dikkat ile korumamız gereken yegane  hazinemizdir.

Son yıllarda Vakıfköy üzerinde torpil, iltimas, kirli menfaat ilişkileri çok konuşulur olmuştu. A takım  Tesislerinin ve idari kadronun Özlüce’ye taşınması ile birlikte Vakıfköy, kontrolden tamamen uzak ve ne yazık ki  eşeklerin, at koşturduğu bir mekan haline geldi. Her kulvarda  kulübü iyi  yönetemediğimiz gibi ne yazık ki Vakıfköy’ü de bu dönemde  hakkı ile yönetemedik.

Yaklaşık 100 dönüm arazi üzerine kurulu bu tesis, 6 çim sahası, bir suni çim sahası,70 genç futbolcuya konaklama imkanı sunan sosyal tesisleri ile  bünyesinde lisanslı olan 200 genç futbolcusuna, 46 personel ile hizmet vermektedir.

Vakıfköy’ün Bursaspor bütçesine yıllık maliyeti 6 Milyon TL’dir. Kulüp resmi sitesine göre son 10 yılda yetişen profesyonel futbolcu sayısı 59 oyuncudur.

Mert ÖRNEK, Kubilay KANATSIZKUŞ, Murat ERATA, Bünyamin KASAL, Berke YILMAZ, Duhan Çağlar AKBABA, Kenan UZ, Doğanay KILIÇ, Berke SAĞKAN, Muhammet ŞENGEZER, Muhammet Emin SARIKAYA, Emir ŞENOCAK, Deniz AYDIN, Emre SAKARYA, Oğulcan ŞAHİN, Emirhan AYDOĞAN, Semih DURMUŞ alt yapımızdan son 2-3 senede yetişen ve istikbal vaat eden oyunculardır. Vakıfköy tesislerine yıllardır yerleşmiş bir virüs vardır. Bu virüsü temizleyemediğimiz müddetçe Bursaspor’un alt yapısından beklediği verimi alabilmesi mümkün değildir.

Alt yapı patentli tüm bu oyuncuların menajer organizasyonu aynı ekip tarafından yapılmaktadır. Bu ekibin başında ise  Bursaspor’da top oynamış futbolcu eskisi ve halen lisanssız olarak futbolcu menajerliği yapan  ‘‘Sarı Fırtına’’ lakaplı Vedat Vatansever bulunmaktadır.

Alt yapıda potansiyel gördükleri oyuncuların aileleri üzerinde bin bir baskı kurularak, bu çocukların takımlarında kadro yapma, milli takımlara gitme ihtimallerinin kendi ellerinde olduğuna dair asılsız beyanlar ile aileler ikna edilmekte henüz profesyonel sözleşme dahi imzalamamış futbolcuların menajerlikleri  tek elde toplanmaktadırlar.

Bu operasyon  Vedat VATANSEVER’in menajer lisansı olmadığı için U-21 ligini  2016 yılında şampiyon bitiren kadro ağırlıkta olmak üzere ilk başta  İstanbullu menajer Güde FAZIL ÖZDEMİR üzerinden yürütülmüştür.

Sonrasında operasyon menajer Yiğit ORUÇ üzerine kaydırılmış ve bir kısım futbolcuların temsilciliği bu menajere devredilerek güncel olarak  onun üzerinden yürütülmeye  devam edilmiştir.

İlginç olan ise; bu listedeki futbolcuların tamamının resmi menajerleri Güde Fazıl ÖZDEMİR veya Yiğit ORUÇ iken oyuncuların kulüpler ile imzalamış oldukları sözleşmeler sonrası verdikleri tüm fotoğrafların  değişmez  yüzü Vedat VATANSEVER’dir.

Kanıma çok dokunan iki somut örnek ise içine düştüğümüz durumun özeti olacaktır;

Kubilay Kanatsızkuş, 2008 yılında henüz 11 yaşında Vakıfköy’ün kapısından içeriye girmiştir.18 yaşında iken 2015 yılında kendisi ile profesyonel sözleşme imzalanmıştır.2016 yılında ise  yıllık 100.000TL maaş ile A takım kadrosuna dahil edilmiştir. Sözleşme süresinin bitimine  3 yıl  var iken Ali Ay Yönetiminin kararı ile yıllık maaşı 1.000.000TL’ye çıkartılmış (00 Zam yapılmış)  ve +2 yıl daha ilave edilerek kendisi ile  5 yıllık yeni sözleşme imzalanmıştır. Altyapıdan yetişen ve her şeyini bu kulübe borçlu olan oyuncu , masaya menajerleri ile (Vedat VATANSEVER-Yiğit ORUÇ) oturma cüretinde bulunmuş ve (+ 2 yıl) sözleşme uzatma karşılığında Bursaspor kulübü   bu menajerlere toplamda  500.000TL ilave borçlanmıştır.(Menajer Ücret oranı %25’dir.)

İkinci örnek ise; Muhammet Emin SARIKAYA olayıdır. Muhammet Emin SARIKAYA, Erzurum’da keşfedilmiş ve 2014 yılında daha 12 yaşında iken Vakıfköy’e ayak basmıştır.2018 yılında ise kendisi ile profesyonel sözleşme imzalanmıştır. Yaşının küçük olması  itibari ile mevzuat gereği kendisi ile 5 yıllık sözleşme imzalanamamıştır. Sözleşmesi ise 2019-20 sezon bitimi ile  sona erecektir. Bu futbolcunun  babası ile  başkan Mesut MESTAN’ın sözleşme uzatmak amacı ile defalarca bizzat görüştüğü ancak futbolcunun babasının inadını bir türlü kıramadığı bir gerçektir. Kulağa gelen söylenti ise ; futbolcunun babasına açıktan para verildiği ve sezon sonu geçerli olmak üzere Başakşehir FK ile şimdiden bir ön anlaşmanın imzalandığına yöneliktir. Köşeye sıkışan  Mesut MESTAN ise babanın bu inadını kıramadığı için sezon sonu bedavaya gidecek oyuncuyu 1.000.000TL bonservis bedeli ile Başakşehir’e vermek zorunda kalmıştır.

Dikkat edilir ise; Vakıfköy’den yetiştirdiğimiz oyuncular ile ilgili maddi ve manevi kayıplar hep Bursaspor’un  hanesine yazılmaktadır. Bu kayıpları  kazanç olarak cebine koyan ise Vakıfköy’e dişini ,tırnağını iyice  geçirmiş  çakma menajer ve arkasında ki ekiptir.

Genç Futbolcu kardeşlerime ve ailelerine tavsiyem; onurlu olmaları, vefa duygusunu kaybetmemeleri  ve ‘‘Sarı Fırtına’’ rüzgarına da kapılmamalarıdır. Bu kişilerin temsilciliğini yürüttükleri futbolcuların güncel durumu hepinize birer ders olmalıdır.

Mert ÖRNEK: Giresunspor’a götürülmüş orda tutunamamış ve şimdi 2.ligde  Sancaktepe Futbol Kulübünde sözleşmelidir.

Kubilay KANATSIZKUŞ: MKE Ankaragücü’ne kiralık verilmiş. Orada da kadro yapamamıştır. Geçen sene küme düşen kadromuz  içinde vasat bir görüntü sergilemiştir.Bu yıl ki performansı henüz bilinmemektedir.

Murat ERATA :Amatöre geçiş yapmış ve Balıkesir Büyükşehir Spor bünyesinde sözleşmeli oyuncudur.

Bünyamin KASAL : Türk futbolu için umut vaat eden bu sol bek,ilk olarak 3. Ligde Karacabey Belediye Spor’a götürülmüş ve şimdi ise 2. Ligde  1922 KONYASPOR’un sözleşmeli futbolcusudur.

Berke YILMAZ : 2.ligde Sancaktepe Futbol Kulübünün sözleşmeli oyuncusudur.

Duhan Çağlar AKDAĞ: 3. Ligde Pazarspor’un sözleşmeli oyuncusudur.

Kenan UZ : 3. Lig de Bayrampaşaspor’un sözleşmeli oyuncusudur.

Berke SAĞKAN: 3. Lig de Cİ Bucaspor’un sözleşmeli oyuncusudur.

Oğulcan ŞAHİN : 2. Lig de Bandırmaspor’un sözleşmeli oyuncusudur.

Semih DURMUŞ: 3. Lig de Yomraspor’un sözleşmeli oyuncusudur.

Emirhan AYDOĞAN: 2. Lig de İnegölspor da kiralık oynamıştır. Bu sezon kadromuz içinde olup performansı henüz bilinmemektedir.

Doğanay KILIÇ : Gaziantepspor’a götürülmüş orada tutunamamıştır. Bir sonraki sene Göztepe’ye götürülmüş orada da tutunamamıştır. Bu sene Başakşehir FK’nın sözleşmeli oyuncusudur.

Muhammet ŞENGEZER :Kulübe ihtar çekmiş, antrenmanları boykot etmiştir. Bursaspor’un ve Ümit Milli Takımının as kalecisi iken Başakşehir FK ‘ya 3. Kaleci olarak götürülmüştür. Uzun yıllar kulübeden çıkabilmesi ve kadro yapabilmesi mucizeye bağlıdır.

Muhammed Emin SARIKAYA:Bu seneki kadroda kendisine yer bulma şansı var iken Başakşehir’e götürülmüştür. Başakşehir kadro derinliğinde uzun süre forma giyebilmesi   zordur.

Emir ŞENOCAK: Durumu, Muhammed Emin Sarıkaya’nın durumu ile aynıdır.

Bu çocukların hepsi Bursaspor’un oyuncuları iken  Milli Takım Alt yaş guruplarının nerede ise hepsinde milli formayı terletmişlerdir. Ancak  akıllarının çelinmesi ve futbol hayatlarına yanlış yön verilmesi nedeni ile tamamına yakını şu an   alt liglerin tozunu yutmaktadırlar. Gençlere ve ailelerine  tavsiyem ,birilerinin şahsi menfaatlerine hizmet etmek için çocuğunuzun ve kendinizin  geleceğini lütfen harcamayın.

Son olarak buradan sayın Mesut MESTAN ve yönetimine sesleniyorum!

Bursaspor kulübüne yıllık 6 Milyon TL bütçe yükü bulunan Vakıfköy’ü ya ciğerci kedilerinden tamamen  temizleyin ya da bu tesislerin ismini  Vakıfköy  ‘‘Sarı Fırtına  Vedat VATANSEVER’’ tesisleri olarak değiştirip ,anahtarını da isim sahibine tören ile  teslim ediniz.

Çünkü parayı biz veriyoruz, düdüğü onlar çalıyor!

Saygılarımla..