Yönetim; belirli bir amaç doğrultusunda bir araya gelen kişilerin, hedefe uygun bir şekilde çalışmaları ve bu çabaların başarılı bir şekilde sürdürülmesinin adıdır.

Günümüzün en çok ilgi gören organizasyonu olan futbol kavramını yönetimsel açıdan ele alalım.

Toprak sahalarda, her tarafı açık koltuksuz tribünlerde, derme çatma soyunma odaları ve sağlıksız koşullarıyla oldukça amatör düzeyde sürdürülen futbol ligleri için 21 Mayıs 1985 tarihinin bir milat olduğunu düşünüyorum.

Bu tarihte Brüksel’de oynanacak olan Juventus-Liverpool Avrupa Şampiyonlar Ligi Kupa Finali sırasında çıkan olaylarda 38 İtalyan taraftar hayatını kaybetmişti. Olay, dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın müthiş tepkisini çekti.

UEFA’nın yalnızca Liverpool’a 1 yıllık ceza önerisine karşın, ulusal takım da dahil tüm kulüplerin 5 yıl süreyle tüm organizasyonlardan çekilmesine karar verdi. Bu süreçte oldukça radikal kararlar alınarak, stadların fiziki koşulları tamamen değiştirildi.

Koltuklu oturma düzeni getirilerek ayakta maç izlemek engellendi. Her bölgeye kameralar yerleştirildi. İlk hedef holiganizmdi! 1992 yılında da İngiltere Premier Ligi adıyla yeni bir organizasyona geçildi. Organizasyon şu anda Dünyanın en büyük cirosuna sahip.

Kulüplerin hepsi bir şirket.

Hisseleri borsada işlem görüyor. Futbol takımını yöneten menajerin elinde büyük yetkiler bulunuyor. Takımın tüm sorumluluğu ona ait. Devlet Yönetimi, Federasyon Yönetimi ve Kulüp Yönetimi anlamında örnek alınması gereken doğru yöntemler bunlar!

Gelelim buraya! Tüm alanlarda olduğu gibi, Federasyonumuz da göbeğine kadar siyasetin içinde.

Konuşmaların besmelesi, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız’ın izniyle’ cümlesi!

Futbol Kulüpleri; Yönetim, teknik kadro, oyuncular, taraftar ve medya sarmalında boğuşup duruyor!

Ülkenin en eğitimli ve gelir düzeyi yüksek taraftar yapısına sahip Fenerbahçe, Ali Koç’a rağmen istediği başarıyı yakalayamıyor.

Yılların Teknik Direktörü Fatih Terim,Sportif Direktörlük kavramını bir türlü oturtamıyor ve neredeyse kendisiyle dahi kavga ederek sonunu getiriyor. Yalnızca stadlarımızın fiziksel yapılarının düzenlenmesiyle, makyajla olmuyor bu işler!

-Öncelik, özerk federasyon olmalı.

-Şiddeti önleme yasası tam anlamıyla uygulanmalı

-Kulüp yöneticileri kendi dönemlerinin tüm faaliyetlerinden sorumlu tutulmalı. Beş kuruşun bile hesabını veremeden gitmemeli.

-Taraftar sınırlarını bilmeli.

Bursaspor’la ilgili bir şey yazmak istemiyorum.

Çok fazla karışanı, bileni var zaten!

Onun için de geldiğimiz nokta ortada!

İdare etmeyi yöneticilik zannedenlerden kurtulamadığımız sürece işimiz zor!