Spor Toto 1.Lig’den 2. Lige düşen Bursaspor’da teknik direktör Mustafa Er’in geniş kapsamlı bir basın toplantısı vardı bugün.

Bursaspor’un Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’ndeki toplantısı bana göre izleyen gazeteci ve kamera sayısıyla, yapılan canlı yayınlarla tarihi bir rekor kırdı.

Gerçekten küçük amfide bu kadar çok medya mensubunu görünce neredeyse küçük dilimi yutacaktım.

Çünkü Bursaspor’un bu sezon medyaya açık olarak yapılan çalışmalarına gelen 3-5 gazeteciydik.

Bugünkü katılım ise gerçekten inanılmaz boyuttaydı.

Halen sözleşmesi devam eden teknik direktör Mustafa Er, Nasadoge Menemenspor maçından sonra yaptığı değerlendirme konuşmasına ‘Sinirden Erkan Kamat yönetimi için özellikle Türkiye’nin takımı olan Bursaspor için söylememem gereken sözler düşmenin verdiği öfke ile ağzımdan çıktı özür diliyorum’ diyerek sözlerine başladı.

Hatta daha da ileriye giderek o kadroda yer alan futbolcuların yedisinin Süper Lige, birinin de Avrupa’ya gittiğinin altını çizerken, “Kulüp olarak aldığımız 50-55 milyon lira arasındaki yetiştirme parası gerçekten kulüp açısından haksızlık oldu” yanıtı da bir nevi başka itiraf gibi geldi bana.

Mustafa Er’i dinlerken gerçekten acı söylemlerle karşı karşıya kalmak gerçekten çok acı vericiydi.

Mesela sürekli eleştirdiğim gibi Başkan Hayrettin Gülgüler, bir de ekip lideri Emin Adanur.

Yani iki başlıydı Bursaspor. Bunun sıkıntılarını kulüp olarak hep birlikte yaşadı yeşil beyazlı camia. 

‘Emin Adanur, maalesef bizi seçimi kazanmak için malzeme olarak kullandı’ diyen teknik direktör Mustafa Er’in iddiaları gerçekten çok iç acıtıcıydı.

Mesala Emin Adanur’un bana hiç transfer listesi gelmedi dediği anda bile Mustafa Er, Fatih Şen, Serdar Kurtuluş, Pablo Martin Batalla’dan oluşan futbol aklı ekip 5 kez transfer listesi verdiklerinin altını çizdi Mustafa Er.

Mustafa Er’in bir iddiası çok ilginç geldi bana.  Transfer tahtasını açmak için 1-2 futbolcu için aracı olan menajerin bir anda transferi yöneten isim olması, Bursaspor’daki iki başlılığın ne kadar zararlı olduğunu anlatırken, yönetim ile teknik kadro arasındaki güven ortamının o an kaybolduğu iddia etti. 

Mustafa Er, “Bursa-Afyon-Bolu kamplarında gece gündüz oyuncu izledik. 2-3 futbolcu için aracı olurken malum yöneticinin açtığı kapıdan menajer içeriye giriyor. Menajer oyuncu önerir. Ama Bursaspor takımı bir anda menajer takımı oldu. Biz bunun üzerine Bursa’ya dönerken bırakmak istedik. Otele dönerken Luka Çapan’ın alındığını öğrendim. Bizim listemizde böyle oyuncu yoktu. Sorunlar giderek büyüdü. Bu işin anlamsız olduğu söyledik. Ofosu, Bruno, Tim Matavz’tan haberimiz hiç yoktu. Geldiler. Biz Hasan, Namık ve Fenerbahçe’den İsmail Yüksek ve Uğur Kaan Yıldız’ı istemiştik. Bizim istediklerimiz bunlardı” dedi.

Bu sözler kulübün ne denli kötü yönetildiğini ortaya koymaya yetiyor da artıyor bile. Sonrasında Adanaspor beraberliğinden sonra atılan twetlerle bu işin yürümeyeceği iddia etti Mustafa Er.  Mustafa Hoca’nın bir iddiası daha bu takımın bugüne neden geldiğinin en güzel cevabıydı bana göre;

Bu neydi diyecek olursanız;

“Futbolcuya Ev sözü, araç sözü verilmiş yerine getirilmemiş, 7 ay maaş alamamış oyuncular vardı. Bursaspor yönetiminin bir de ödeme gücü olmamasına rağmen ödeyemeyeceği sözleşmelere imzalar atılmış. Futbolcular, istedikleri olmayınca, ‘Bizler sizin umurunuzda değilsek kulüp te bizim umurumuzda değil’ diyerek bırakmışlar. İkinci gelişte içeride güveni sağladık. Erhan Erentürk ilk idmana çıktığımızda yanımıza geldi. Yüzük parmağı kırık. 4 maç kırık parmakla oynuyor. Elton Acolatse ayak parmağı kırık olması nedeniyle düz koşu yapıyordu. Ayak tabanında parmak kırık. Massimo ameliyat olmuş yok. Ofosu kadro dışı. Bir takım düşünün devre arası kadrosundan giden 9 oyuncu var. Gelenlerden Pedro dizinden sakat raporuyla gelmiş Bifouma 15-16 hafta maç oynanamış. Enver Cenk Şahin da aynı. Oysa takıma kaleci, iki stoper ve ön oyuncu alınmalıydı” derken yapılan icraatların, transferlerin doğru olmadığını bir kez daha ortaya koydu.

“Sezon başı sağlıklı bir ortam olabilseydi ben iddia ediyorum biz ilk 2’den çıkmıştık. Maalesef olmadı. Herkes şunu kaçırıyor. Biz 4 yılda 2 kez küme düştük. Maalesef kimse bunu irdelemiyor. Sorumlu olanlar maalesef sosyal medyadan paylaşım yapıyor. Aslında 4 yılda 2 kez düşmek çok ağır. Borç yükü, çizginin dışına çıkılması, masa başında herkesin yer almak istemesi. Ben armayı sevenler için üzülüyorum. Bursaspor büyük camia. Yol haritası çıkacaktır. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini diliyorum” diyen Mustafa Er, gece kulübüne giden futbolcuların sorulması üzerine şunları söyledi: 

“Gece kulübü meselesi. Biz maçtan sonra pazartesi antrenman yaptık. Salı takım izinliydi. Pazartesi gecesi 3 yerli, 2 yabancı oyuncu buraya gidiyor. Salı akşamı antrenmanda benim haberim oldu. Onlarla karşılaşan taraftar isimleri attı. İsimler yazınca ona hemen döndüm. Yılın final maçı olan Bandırma mücadelesi öncesi bu olmamalıydı. Bahsedilen mekanlara izin gününde gidiyorlar. Kesinlikle gitmemeleri gerekiyor. Onlarla konuştuk yanlış olduğunu söyledik. Yönetimle bizde yaptırım olmamasını kararlaştırdık."

Ligin son maçı olan Menemenspor maçına çıkmayan oyuncularla ilgili olarak Mustafa Er şu ifadeleri kullandı;

"Salı antrenmanlara başladık. Antrenmana katılmadılar. Hiç gelmeyenler, gelipte çıkmayanlar oldu. Alt yapı oyuncularıyla maça çıktık.”