DEVA Partisi'nden yerel seçim kararı! DEVA Partisi'nden yerel seçim kararı!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in "İstanbul'u alan Türkiye alamıyormuş" sözlerine ilişkin, "Hem tabandaki o büyük toplumsal ittifakın, İstanbul ittifakının kurulabileceğini hem de siyasi ittifakların da müzakere edilebileceğine olan inancım hala tam. Bu konuşmalar, bu görüşler, ifade edilecektir. Ama günü geldiğinde makul görüşmeler için zeminlerin de oluşabileceğini düşünüyorum. Elbette buna sayın Meral Akşener de dahil” açıklamasını yaptı.

İBB Başkanı Erkem İmamoğlu, Sultanbeyli'de "Anadolu Yakası Çevre Projeleri Temel Atma Töreni"ne katıldı. İmamoğlu tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmamoğlu’na yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

- Seçim sürecinde Erzurum'daki programda uğradığınız saldırıya ilişkin "taşlı saldırı" şeklinde bir iddianame hazırlandı. Pek çok yorum yapıldı üzerine. İnceleme fırsatınız oldu mu? Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yine üzülüyoruz yargı adına. Yani yargının özellikle yani sanki hiç organize değilmiş gibi bir bakışı atılan cisimlerin, komik tarifleri, işte arkamda duran yol arkadaşım Mustafa'nın dizine gelen taşı ben gördüm. Yaklaşık 20'ye 30 (santimetre) büyüklüğünde bir taş raporları var arkadaşların. Koca korumalı camların kırıldığı yerde böylesi bir iddianameyi üzüntüyle karşılıyorum elbette. Takip ediyoruz, sürecin ucunu bırakmayacağız. Büyük bir ihmal vardı orada. Allah korusun çok kötü sonuçlarla karşılaşabilirdik. Ben o günden beri belki yüzlerce, binlerce noktada Erzurumlu dostlarımın, hemşerilerimin ne kadar üzüntülü olduğunu dinlemiş bir belediye başkanı olarak, bunu zaten o kente mal edilemeyeceğini ve burada kandırılan, aldatılan küçücük çocukların bu işe girişimlerinin arkasında kim olduğunun araştırılması gerektiğini, o dönemin emniyet müdürünün başta olmak üzere, kamu görevlerinin ihmal ettiği hususlarla ilgili de o günle ilgili bütün hukuki süreçlerin, suç duyurularının arkasında durarak da takip edeceğimi buradan beyan edeyim tekrar. Bir iddianameyle bu iş bitmeyecek. Süreci sorgulamaya devam edeceğim.