Bursaspor, 1963 yılında kentin 5 güzide kulübünün birleşmesiyle kurulduktan sonra ilk kez 2. Lig’de mücadele etmişti.

Sonrasında 3 yıllık bir mücadelenin ardından Doktor Muzaffer Baştaymaz başkanlığındaki iken şampiyon olarak 1.Lige yani şimdiki Süper Lig’e çıkmıştı.

Şimdi Bursaspor camiası dile kolay kuruluşunun 59. Yılında yine başladığı yere dönmüş oldu.

Bu 59 yıllık süre içerisinde ne güzel ve acılı günler yaşadık yeşil beyaz sevdalıları ile birlikte.

Türkiye Kupası, Başbakanlık Kupası, Süper Lig Şampiyonluğu, TFF 1.Lig Şampiyonluğu (2 kez), Amatör takımın 3. Lig, 2. Lig şampiyonlukları olmak üzere çok şampiyonluklar gördüm. Mutluluktan havalara uçtuk.

Bunca tecrübeye, bu kadar çok alt yapıdan oyuncu yetiştirmeye, rekor ücretlerle oyuncu satışlarına karşın kulübün sorumsuz başkanlar ve yönetimlerinin harcamaları sonrasında borç batağında olması ne kadar acı. Bunlara bir de transfer tahtasının kapalı olması eklenince yeni sezon öncesinde gerçekten içim kararıyor.

Yıllar sonra öze dönüşü başlattı Timsah. Kendi bağrından çıkardığı eski iki futbolcusu, teknik adamla yeniden yola çıkacak Bursaspor.

Teknik Direktör Tahsin Tam ile Sportif Direktör İsmail Ertekin’in imza töreni için Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’ne gelince, kuruluştan bugüne kadar yaşadıklarım bir film şeridi gibi gözümün önünden akıp gitti.

Gözlerim doldu.

Nereden nereye geldik.

Hatta, kulübü bataklığa sürükleyen başkanların resimlerini görünce içimden hepsini kırmak geldi.

Ömer Furkan Banaz’ın açılıştaki konuşması gerçekten çok güzeldi.

Başka teklifler olmasına karşın, görevleri kabul eden Tahsin Tam ile İsmail Ertekin’e Başkan Banaz’ın teşekkürü ne kadar anlamlıysa, İsmail Ertekin’in, “Kulübün 18 yıl aradan sonra beni yeniden çağırmış. Gelmemek olmazdı” sözleri de bir o kadar alkışı hak ettik.

Tahsin Tam’ın ise, “Takımıma davet edilmem çok güzeldi. Bursaspor’da olmak benim hayallerimi süslüyordu” demesi bile ayakta alkışlanacak nitelikteydi.

Aslında acı reçete soru cevaplarda ortaya çıktı.

Sakatlığı nedeniyle forma giyemeyen Vefa Temel ile Tuğbey Akgün’ün sezon bittikten sonra sözleşmelerini fes ettirmek için çektikleri protestolar menajer oyunlarından başka bir şey değildi.

Bunların bir tek amacı var;

O da tecrübesiz olan Bursaspor yönetimi şaşırtarak hata yapmaya zorlamaktı.

Ama şimdi takımda tecrübeli bir Sportif Direktör İsmail Ertekin var.

Aslında Fenerbahçe’nin oyuncu için sıkışık durumda olan Bursaspor’a Uğur Kaan’ı kiralık olarak vermek isterken, 15 yaşında ilk kez formayı giyen sol beki bonservisiyle birlikte istemesi fırsatçılıktan başka bir şey değildi.

Aynı ayak oyununu Trabzonspor da yapmış, Taha Altıkardeş, Batuhan Kör ile Kerem Şen’i alırken ‘kiralık olarak size vereceğim, ligin ikinci yarısında sizde oynayacak’ derken, sonrasında yan çizmiş, Bursaspor ise 2. Lige düşmüştü.

Şimdi Fenerbahçe, kiralık oyuncu vererek, geleceğin yıldız adayını alarak kazık atmak istiyor Bursaspor’a.

Aslında çizilen tablo hiç parlak değil.

Bursa kenti bir bütün olmaz, 1 milyarı aşan borç için ortak hareket edilmezse, Bursaspor yeni sezona eksi puanlarla bile başlama ihtimali bir hayli yüksek.