Kelime dağarcığımız her geçen gün çoğalıyor. Geçtiğimiz günlerde duyduğumuz “Süfli” artık hepimizin dağarcığına eklendi. Google arama motoru günlerdir bu kelimeyle oldukça meşgul edildi. Daha önce sohbetlerde, okuduğu bir kitapta veya televizyonda bu kelimeyle karşılaşanlar, bu kelimenin anlamını öğrenmek için arama motorunu ziyaret ediyor

Peki Süfli ne demek?  TDK’ye göre süfli kelimesinin sözlük anlamı nedir? Süfli kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir.
Süfli, Arapça dilinden Türkçe'mize geçmiştir.
Süfli kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir:

- Aşağı, aşağılık, bayağı, adi
- Kılıksız, pis kılıklı, hırpani

Bir insan niçin yaşar ki? Sadece okuyup çalışıp para kazanıp evine gidip erkenden yatmak için mi? Elbette hayır. Kesinlikle hayır.  İnsan biraz gezmek ister, eğlenmek ister. Aslında huzur ister insan, sadece huzur. Onca konser iptalinin altında yatan nedenin derin bir neden olduğunu düşünmek istemiyorum. “Vayy millet aç sen konserlerdesin” “Hayat sana güzel etkinlik etkinlik geziyorsun bu yok zamanda” “ Telefonun fazla lüks” “Araba yenilemeye utanmıyor musun?” gibi onlarca cümle… Ben hayatım boyunca umutları bitmek tükenmek bilmeyen bir insan oldum. Bu umutlarımın kimseye zararı olmadı olamaz da. Daha çok yer görmek, sanatla daha çok tanışmak yaşam kalitemi olduğunca iyileştirmek. Mutlu,huzurlu,neşeli ve sevgi dolu bir hayat. Bunlar ‘süfli’ istek olamaz, asla kabul etmiyorum, etmeyeceğimde. Umutlu insan istenmiyor mu acaba diye sormaktan kendimi alamıyorum. Halkın mutsuzluğunu istemek çok klasik bir yöntem bence. Bu uygulanıyor olamaz! 

En basit örnek yanı başımız İran’da katliam var. Ukrayna'da savaş var... Görmüyor muyuz acaba yaşananları. Dünya nereye gidiyor, gençlik ne istiyor,hepimiz ne istiyoruz bunları görmek istemeyenler mi var acaba? İyi telefon.. İyi araba…İyi yaşam istemek aşağılık bir istek olabilir mi?

Diyeceğim o ki insan gibi yaşamak süfli heves olabilir mi?