Ben1943 doğumlu Lech Wałęsa, Polonya'da sendika başkanlığı yaptım. En son olarak da Polonya Cumhurbaşkanlığı görevinden emekliyim. Sendika başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı gibi dev bütçeleri olan kurumların başında görev yaptım ama asla indira gandi yapmadım. Aldığım emekli maaşı yetmediğinden yaşıma başıma uygun bir iş arıyorum.

ÖZGEÇMİŞİM

Bir marangozun oğluyum. Yalnızca ilköğrenim ve mesleki eğitim gördüm. 1961'de bir tarım makineleri işletmesinde elektrikçi olarak çalışmaya başladım. 1967'de tersanede işe girdim

1970'te Gdańsk'ta sokağa dökülen göstericilerin üzerine polisin ateş açmasıyla yaşanan kanlı olayların ardından bağımsız sendikalar kurmaya yönelik mücadeleye katıldım. Tersanedeki resmi sendikanın temsilciliğini yaptım. 1976'da işçilerin şikâyetlerini içeren bir liste hazırlayarak yönetime sunduğum için işten atıldım. Daha sonra elektrik makineleri üreten bir fabrikada çalışmaya başladım. Ocak 1979'da bir gösteriye katıldığı için bu işimden de çıkarıldım.

Gıda maddeleri fiyatlarındaki artışı ve kendisiyle birlikte iki işçi önderinin işten atılmasını protesto etmek için 14 Ağustos 1980'de Lenin Tersanelerinde başlayan gösteriler sırasında, 17 bin işçiye greve çıkma çağrısında bulundum. Ardından yönetimle görüşmeleri yürüten grev komitesinin başkanlığına seçildim. Üç gün sonra grevcilerin talepleri kabul edildiyse de, Gdansk'taki öteki işyerlerinde çalışan grevcilerin isteğine uyarak, dayanışma amacıyla grevi sürdürme kararını aldım. İşçi hakları için mücadele ederken hapse girdim ve 1 yıl hapis yattım.

1985'te önemli politika değişikliklerine gitmesinden sonra dayanışmaya karşı izlenen sert tutum da yumuşamaya başladı. Kasım 1987'deki halkoylamasıyla kabul edilen siyasi ve ekonomik reformları yürütmede karşılaşılan güçlükler, Nisan 1988'de yeni bir işçi grevleri dalgasının yükselmesine yol açtı. Hükumet çok geçmeden benimle ve öteki Dayanışma önderleriyle görüşmeye oturmak zorunda kaldı.

Yeniden yasallaşan dayanışmanın geniş muhalefeti arkasına almasıyla siyasi bir lider olarak öne çıktım, Şubat 1989'da başlayan görüşmelerin çoğulcu ve demokratik bir yapılanmanın kapısını açmasında önemli rol oynadım.

Bu haklı, barışçı ve emek mücadelemiz sonucu halk beni büyük çoğunlukla Cumhurbaşkanı seçti.

Dünyadaki bütün liderleri tanımam ama onların hepsi beni iyi tanır ve saygı duyar.

Cumhurbaşkanları, başkanlar, başbakanların yanında en kralıyla bile ahbaplığım vardır

Papa ile bile özel muhabbetim vardır.

İyi bir hatip ve müzakere uzmanıyım.

Nobel Barış Ödülü sahibiyim.

90'larda dünyanın en popüler birkaç isminden biriydim.

Siyasetten emekli olduktan sonra bir süre tersanelerde eski arkadaşlarımla çalıştım.

Aldığım emekli maaşı yetmediğinden iş arıyorum.

Bu kadar başarılı bir özgeçmiş sonucunda ve bu yaşta çalışmak zorunda kaldığımdan dolayı benim hatalı olduğumu düşünebilirsiniz ancak bana bütün Polonya'nın kasaları teslim edildiğinde bile halkın tek kuruşuna dokunmadım.

Maaş olarak aylık 20 bin zloti (yaklaşık 5 bin dolar) talep ediyorum ama pazarlık payı vardır.

Ben Lech Walesa

Pepe lakabıyla bilinen Uruguay Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordano gibi Lech Walesa' da görev yaptığı dönemde kendi ikbali için çalışmamış ama tarihte yerini almıştır.