Bursa Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binasının açılış programını izlemeye gittiğimde o kadar nemli bir hava vardı ki;  sanki suda nefes alan balıklar gibiydik.

Program başlamadan önce bahçede serinlemek için bir şeyler içerken İyi Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu yanıma geldi ve Bursa İnşaat Mühendisleri Odası seçiminden sonra yazdığım kendisini eleştirdiğim yazıyı yeni okuduğunu eleştirinin ağır ve haksız olduğunu söyledi.

Orada mıydın diye sordu?

Ben dolma yazı yazmam,  gördüklerimi yazarım elbette oradaydım dedim.

Ve Akademik Odaları çok önemsediğimi söyledim. Bursa’ya dair bütün programlarını ve etkinlerini takip etmeye çalışırım diye ekledim.

Bana kürsüden selamlama konuşması yapmama izin vermediler ama çektiğimiz operasyonla desteklediğimiz aday (sanırım 35 oyla) kazandı dedi.

Bana göre Akademik Oda seçimlerinde kaybedenin olmadığını, adayların nöbet talebinde bulunduğunu ve siyasetin kendine güç vehmederek ticaret ve sanayi seçimlerinde aday desteklemesinin yanlış olduğunu ifade ettim.

Akademik odalar yanlış başkan seçerse kendileri ve Bursa kaybeder. 

Özetle siyasetin din, eğitim ve iş dünyasında müdahil değil Anayasal çerçevede kural koyucu olması gerektiğinin altını çizdim.

Mesela bana göre Necati Şahin İMO Başkanlığında Bursa için yaptığı çalışmalarla ve doğru tespitlerle efsanedir.

Onu siyasette ararsanız cumhurda da, millette de bulabilirsiniz ama siyaseti bilmediği ile ilgili onlarca eleştiri yazıma rağmen dostluğumuz hiç bozulmadı.

Selçuk Başkan hızını alamadı ve inşallah BTSO seçimlerinde de gereğini yapacağız ve alacağız dedi.

Afalladım!

İbrahim Burkay’dan başka bir aday var mı ki diye sordum.

Sen duymadın mı dedi ve Borsa’yı ziyaretinde Özer Matlı’nın “taban isterse aday olurum ” dediğini söyledi.

Bu lafı ancak tabansızlar eder diye düşünerek Özer Matlı’nın böyle bir kelam edeceğini aklım almadığı için bir araştırma yaptığımda kapı arkalarında bu kulisin yapıldığını öğrendim.

Sözün özü Selçuk Başkan, Özer Matlı’ yı  “ altılı masa “nın adayı olarak ilan ediverdi.

İstihdam, üretim, ihracat ve hatta ayakta kalma hedefinden başka bir muradı olmayan 40 bin kişiyi siyasetin içine çekmeye kalkmak tehlikeli kumardır.

Siyaset kurnazları yılların Yalım Erez’ini TOBB Başkanı iken gece Başbakan yaptılar sabahında çırak çıkardılar.

Herhangi bir çalışma yapmadan, ekiplerini kurmadan, dahası basiretle ve cesaretle adaylığını ilan etmeden “altılı” oynayıp seçilen mecliste taraf arayarak olmaz.

Bana madem inanmadın neden kendisine sormadın demeyin çünkü benden başka herkes konuyu biliyor.

BTB uzuuuuun yıllar süren Rıza Aydın Başkanlığı döneminde 40 yıl uyutulduğu için, seçilen Özer Matlı ve Yönetiminin attığı her olumlu adım BTB ye hizmet olarak yazdı.

Ayrıca Özer Matlı’ya BTSO’ ya neden aday olacaksın diye soru sormak haddim olamaz ama aramızdaki hukukun hürmetine siyasetin kayığı çürüktür, malzeme olmasan ve binmesen iyi olur derim.

BTSO Üyesi herkesin görev talep etme ve seçime girme hakkı vardır.

Ben bile OTTO MEDYA temsilcisi olarak BTSO Başkanlığına aday olabilirim.

Burada önemli olan aday olmak değil, berber koltuğunda önüne ne düşeceğinin hesabını iyi yapmaktır.

YÖRSAN ı ben aldım oldu olur da; göreve talip olmanın yolu ben altılı oynadım kazandım olmaz.

O gün ile ilgili birkaç not eklemeden edemeyeceğim.

1    Başkan Özer Matlı konuşması ile BTB Meclis Başkanının konuşması içerik olarak kopyala yapıştır gibi aynı idi. Bu şık olmadı yazım ekibi dikkat etmeliydi.   

 2 Cemil Çiçek uzun uzun hikaye anlattı ama tek aklımda kalan selamlama konuşmalarında protokolü saymanın abesliği ve kısa tutulması konusundaki doğru tespitti. Konuşmanın yarısını isim ve unvan okumakla geçireceğinize Lady is Centilmen deyin olsun bitsin dedi.   

3 Tören alanında sıcaklık 32 C iken, çıkıştaki meydanın 45 C derece olmasının nedeni, park eden hepsine yakın makam araçlarının şoförlerinin klimaları için motorlarını saatlerce çalıştırmasından dolayı idi. Bizde makam sahipleri klima idi doğdukları ve de yakıt bizde dereden doldurulduğu için olsa gerek hovardalığın bini bir para oluyor.   

4 Hadi devlet malı size deniz, bari iklim yılında iklimi düşünün bre gafiller.