Her iki üç ayda bir petrol, doğalgaz rezervi buluyoruz!

Sonuç; en pahalı petrolü, doğalgazı, enerjiyi yine biz kullanıyoruz. 

Bir ara da bor bulmuştuk ve borcam (!) imalatında kullanmıştık! 

Yeni rezerv trendimiz JELİBON...

Jelibon, küçük, içi ve dışı jel kıvamında yumuşak, çok çeşitli, renk renk farklı aroma tadındaki süslü şekerleme türleri meğer yer altı zenginliklerimizdenmiş!

Sosyal medya platformlarında yayılan her bilgi çoğu zaman doğru olmayabiliyor lakin bire bir ağızdan duyunca insan konuşulanı analiz etmeden de edemiyor. 

Adıyaman'da, 6 milyar dolarlık "jelibon" bulunmuş denmesi üzerine jelibonlara rahmet yağdı! 

Malum önümüz Kurban Bayramı ve kurban kesemeyenlerin ağzı tatlansın, hayvansal gıda alamayanlar jelibonlardan hayvansal gıda takviyesi alsın ve çocuklar rengarenk, türlü çeşit tat ve şekildeki jelibonlarla şenlensin, sevinsin, bayramı harçlıksız, bayramlıksız atlatabilsin!

Jelibon rezervi bulunmuş ne düşünüyorsunuz dendiğinde her olayda halaycı başı kesilen tipitipler "vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun" inşallah 2023'te yer altından çıkartacağız diyor!

Meğer, misafirliğe giderken elimize tutuşturduğumuz bir paket lokumun, kız istemeye giderken en iyisi en güzeli şekilli şukullu olsun dediğimiz lokumun, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olsun diye yanına arkadaşlık ettiğimiz lokumun, sohbet arasında ağzımız tatlansın diye huni kağıtlarla yanımızda gezdirdiğimiz lokumun, bisküvilerin arasına katık yaptığımız lokumun kardeşleri, kuzenleri, torunları olan jelibonlar kuyulardan toprak altından çıkıyormuş!

Türk lokumundan esinlenip 1861 yılında şekerci William Schrafft Amerikan İç Savaşı sırasında askerler için yaptığı jelibonları, marshmallowları kuyulardan çıkartmamış!

Sahi bu jelibonun ham maddesi katkı maddeleri nelerdir, nelerden elde ediliyor dedim ve kendi jelibonumu kendim ürettim tamamen ev yapımı organik.

İçinde dayanıklılığı artırıcı yok, renklendiriciler yok, tatlandırıcı yok, meyve aroması yok, asitli maddeler yok.

1 litre dilediğiniz meyve suyu

8 yemek kaşığı kemik suyundan elde edilen jelatin

2 yemek kaşığı limon suyu

4 yemek kaşığı şeker 

10 tane gün kurusu meyveyi ve jelatini tavaya alın ve karıştırın. 

Kısık ateşte jelatin erisin. 

Kaynatmamaya dikkat edin. Sonra limonu ve şekeri içine katın ve şeker tamamen eridikten sonra ocağın altını kapatın ve kalıbın için dökün. 

Buzdolabında 2-3 saat ya da duruma göre biraz daha fazla bekletin.

Kalıplardan çıkartın ikramda bulunun, sakın yerlere dökmeyin sonra yeraltından rezerv çıktı diye yaygara kopabiliyor!

Ahh ahh! Gözü sağır (!) kulağı dilsiz (!) düşüncesi kör olmak ne zor şey!  

Saflıktan mı, cehaletten mi, görmedim duymadım bilmiyorum oyunundan mı, her fırsatta gündemi ters düz etme çabası mı, yoksa halkın nabzını yoklayıp, nasıl olsa her yalanı alkışlayan güruha hitap etmek mi? 

Eskiler unutulsun, yeni zamlar, trajediler, dramlar gelsin!

Bırak kandırdığını sansın, bırak inandığını sansın, bırak söylediği yalanlara kendi de inansın moduna geç, arkana yaslan izle gül ve geç! 

Mitomaniden bir adım öteye geçemeyen oluşumları kendi haline bırakmalı!

"İnsan zekasıyla alay eden kadar korkunç kimse yoktur."

Bu arada kayısılı jelibonlar yeni deneme ürünü olmasına rağmen eyice, gözel, pek datlu olmuşlar! 

Adıyaman'a gitmeye gerek yok, evden eve üretimle sadece çocuklar ile de sınırlı kalmaz ve pek tabii yetişkin yaştaki insanlar da jelibona düşkün olabilirler. 

Datlu, gıymatlu günler, jelibonlu bayramlar dilerim...