İstanbulspor karşısında alınan 2-4'lük şok yenilgi sonrasında yapılan açıklamalar benim kafamı karıştırdı.

İnanın bunları dinleyen, duyan yazılanları okuyan tüm Bursaspor sevdalılarının da kafaları karmakarışık olmuştu.

Teknik Direktörümüz Özcan Bizati, maç sonu toplantısında basın mensuplarının Emirhan Aydoğan niçin yoktu? Sorusuna verdiği cevabı nereye çekmek isterseniz oraya uzatılabilecek yöndeydi.

Özcan Bizati hocamız maç sonu kulübün resmi sitesinde de yer alan açıklamasında şunları söylemişti;

"Şu an için herhangi bir şey yok. Biraz yönetimimiz gençleştirmeyle ilgili operasyonlar yapmak istiyor. Onunla ilgili açıklamalar yapmışlardı. Önümüzdeki hafta olabilirler. Kadro dışı olması söz konusu değil."

Yazımı karalamaya başladığımda siteye bir daha göz atmak istedim, yanlış yorum yapmamak için. Bir de ne göreyim Özcan Bizati'nin yukarıda lifebursa.com'daki sözlerini okudum. Hatta bunu yazıma da kopyaladım. Ama bir anda Özcan Bizati'nin yukarıdaki sözleri kulübün resmi sitesinden kaldırılmış.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz merak ediyorum.

Bazı acı gerçekleri söylemeden edemeyeceğim.

Bursaspor, Türkiye'nin gerçek anlamda bir altyapı üssüne sahip.

Ben bunu gözlemliyorum.

Her kulübün yetenek bulmak için maç izleyen istakçileri, yani scaut ekipleri, hem Vakıfköy, hem de alt liglerdeki takımlarımızın maçlarını izlemek için sıraya giriyor. Tribünleri dolduruyor. Ama kulübü yönetenler neden bu gerçekleri göremiyor, Bursalı gençlere güvenin onlara forma veremiyorlar inanın şaşkınlığım kat ve kat artıyor.

Başkan Hayrettin Gülgüler'in alt yapıya olan inancını yakından tanıyan birisiyim. Onun duyarsız kalacağını düşünmüyorum. Ama son İstanbulspor maçında Vakıfköy'den gelen askerlerimiz oynasaydı, inanın biz bu İstanbulspor'un içinden geçerdik.

Geçen bir maçı hatırladım. İstanbulspor önünde 3-0 gerideydik Vakıfköylü gençlerle 3-3 bulmuştuk. Hatta hakem dürüst olabilmiş olsaydı maçı 4-3 kazanıyorduk.

Ben gençlerimize o kadar güveniyorum.

İşte Vefa Temel ile Tuğbey Akgün oyuna girdi maçın akışı bir anda değişti. Sürekli kulübede tutulan Vefa'nın attırdığı golü binlerce lira verilerek transfer edilen futbolcuların hiçbiri yapamadı. Sahaya o hırsı ve inancı maalesef koyamadı.

Demek ki bizim gençler onlara güvenildiğinde güzel işler yapacaklarını herkese gösterdiler.

Tabii ki bunu görmek isteyenlere.

Aslında 2. Başkan Emin Adanur, bir tanıtım toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geleceğini söylemişti sezon başında. Ama aradan aylar geçti hiçbir araya gelip bir durum değerlendirmesi yapamadık.

En azından yönetimden istifa eden yol arkadaşlarının neden bırakıp gittiklerini öğrenemedik bile.

GELİŞİM LİGİ VE YABANCILAR

TFF'nin yıllar önce açtığı bir deliği Bursaspor'da kullanmıştı. Ancak Nijerya'dan alınan oyuncular kazık atıp Avrupa'ya kaçınca kulüp olarak bundan vazgeçilmişti.

Şimdilerde bakıyorum hemen hemen tüm kulüplerimiz yabancı oyuncu oynatma fırsatını değerlendiriyor.

Aslında Gelişim Ligi'nde Türk oyuncuların gelişmeleri için düzenleniyor. Ancak gelin görün ki her takımın yabancıları maçlarda dikkat çekiyor.

U 19 Gelişim Ligi başladı. Bakıyorum Türklerden çok yabancılar sahada boy gösteriyor. Bursaspor'un oynadığı rakiplere bakıyorum, Keçiörengücü, Adanaspor, son olarak da İstanbulspor kadrosunda yabancı bulunduruyor.

Aslında TFF bu konuda daha duyarlı olması gerekmiyor mu?

Sonrasında Milli takımlarımızda oynatacak isimler bulamıyoruz.