Bursaspor ligin beşinci haftasında ikinci iç saha maçında geçen yılın başarılı takımlarından birisi olan Sivas Belediyespor’u konuk ediyor.

Bursa’da oynadığı ilk maçını kazanan Timsah, iç sahada kazanma geleneğini sürdürmek isteyecek.

Benim dikkatimi çeken olay ise, Bursa’da orbinlerce Sivaslı olmasına rağmen, misafir takım tribününe hiçbirinin gelmemesi oldu. Tribünde sadece emniyet mensuplarını vardı.

Kadroda iki değişiklik var. Savunmada Kerem Kök’ün yerine yaklaşık 6 aylık aradan sonra formasına kavuşan Furkan Emre Ünver var. Çorum FK maçında ayak bileğinden sakatlanan orta alanın önemli ismi Hasan Ayaroğlu’nun yerine ise genç Hamza Baran Arıkan görev yapacak.

Tribünler öyle hınca hınç dolu olmamasına rağmen Teksas ve Maraton yükünü almış görünüyor.

Hepimizin korkulu rüyası olan zemin ise maç öncesi tribünden bizlere iyi görüntü verdiğini belirtebilirim. Ama ne denli düzelebildiğini maç oynadığında hep birlikte göreceğiz.

Bursaspor maça beklediğimden daha agrasif başladı.

Buda oynadıkları üç maçta yedikleri tekmelerden iyi ders çıkarttıklarını da ortaya koyuyordu.

Fizik gücü yüksek gücü olan Sivas Belediyespor karşısında oylun zaman zaman dengelenir gibi olsa da orta alanda özellikle ilk kez orta alanda görev yapan Mustafa Genç beklenin çok çok üzerinde bir performans ortaya koydu.

Özellikle 12. Dakikada Eren Tunalı’nın kale sahasına yaptığı ortada iki fizikli rakibi arasında topu kafa ile geriye aşıran Mustafa Genç gerçekten alkışlanacak güzellikteydi. Berat Altındiş’te bu ikramı değerlendirdi.

Uzun sakatlık dönemi geçiren Furkan Emre Ünver, ikili mücadeleler haricinde gerçekten savunmaya dirilik getiren isim oldu. Kritik anlarda sahneye çıkan ise kaleci Canberk Yurdakul sahne aldı. Üç kurtarışla maçın akışını değiştiren isim oldu.

43. dakikada Berat Altındiş savunmadan seken topu şık bir vuruşla filelere gönderince Bursaspor bu sezon ilk kez bir maçta iki golü bir arada görüyordu.

Bursaspor ilk yarıya 2-0 önde kapatırken, üçüncü, hatta dördüncü golü kaçıran taraf oldu.

İnşallah bu güzel tablo ikinci yarıda da devam eder.

Maçın ikinci yarısına Sivas Belediyespor üç değişiklik yaparak başladı. Ama golü bulan 49. Dakikada kaptan Enver Cenk Şahin ile Bursaspor oldu.

Gerçekten gol sonrası yaşanan sevinci görmeyi gerçekten Bursa kenti olarak özlemişiz.

Oyun tam rölantide giderken, tecrübeli kaptan Enver Cenk Şahin 65. dakikada yine bom boş gitti ve bu kez üst değil alt köşeye harika vuruşunca skor bir anda 4-0 oldu.

Orta alanda dinamo gibi çalışan Mustafa Genç’in 72. Dakikada nefis pasında kaptan Enver Cenk Şahin skoru 5-0 yaparken kelimenin tam anlamıyla gurur gecesi yaşamış ve yaşatmış oldu tüm Bursa’ya.

Ardından bana göre sahanın en başarılı isimlerin başında gelen Mustafa Genç bu kez kendisine yapılan asisti değerlendirince Bursaspor, yıllar sonra bir lig maçında 6 gol birden atmanın mutluluğunu yaşadı.

Sonuç olarak;

Geçtiğimiz sezon her maç öncesinde yaratılan kaos ortamı Bursasporlu futbolcuları olumsuz yönde etkilemişti.

Kaos sonrası oynanan her maçta kayıplar yaşanmıştı.

Ancak genç ağırlıklı bir kadro ile oynayan Bursaspor’un bu kaos ortamında geçtiğimiz sezon olduğu gibi etkilenmemesi güzel bir hareket oldu bazı kesimler için.

Maç öncesi en büyük endişem buydu. O da güzel neticelendi.

Ayrıca zemin maç sonunda bozulmaması bir başka sevindirici gelişme oldu Bursaspor açısından.