Bursaspor Kulübü Başkanı Ömer Furkan Banaz, Ramazan Bayramı öncesinde bir önceki yönetimle ilgili olarak yapacağı geniş kapsamlı basın toplantısını bugün Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde gerçekleştirdi.

Hani ben yazılarımda ve söylemlerimde ekip lideri Emin Adanur’a yükleniyorum diye bazı kesimlerden sitemler geliyordu, “Diline boşuna doladın” diyerek.

Ancak ben resmi ağızdan yapılan Emin Edanur ve Hayrettin Gülgüler yönetiminin yaptıklarını resmi ağızdan dinledikten sonra inanın yazdıklarım duyduklarının yüzde biri bile değil. Gerçekten ben çok az yazmışım.

Yapılanlarla ilgili gerçekten bir değil, birkaç roman yazılırmış.

Sanıyorum Ömer Furkan Banaz ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıyı takip etmişse bu arkadaşlar, yapılanların maalesef Bursaspor Kulübü’nü batağa sürüklemekten başka bir şey olmadığını da öğrenmişlerdir.

Spor Toto 1. Lig’de en yüksek bedeli ödeyen kulüp Bursaspor olmuş. Oynamayan Tim Matavz’a kulüp çekip gitmesine rağmen sezonluk 900 bin Euro olmak üzere 2 yıllık sözleşme yapmış. Kulübe maliyeti ise tam 30 Milyon TL.

Sahada geziniyor diye tüm taraftarların tepki gösterdiği takıma hiçbir katkı koymayan Ofosu’nun bile Bursaspor’a maliyetinin 15 milyon TL olduğunu duyunca şaşkınlıktan neredeyse küçük dilimi yutacaktım.

Mesela kaptan Emirhan Aydoğan olayını anlattı başkan Ömer Furkan Banaz. Banaz, “Ben mali müşavirim. Ödeme yapılamayacak rakamlar nasıl verilir anlayabilmiş değilim. Emirhan’ın sözleşmesi 1milyon 100 bin TL imiş. Yeni sözleşme yapılmış ve 2 milyon peşinat, 2 milyon maaş olarak 4 milyona yükseltilmiş. Sonrasında hiçbiri ödenmemiş. Oyuncu da tek taraflı fesihle kulüpten ayrılmış” derken Başkan Hayrettin Gülgüler ile ekip lideri Emin Adanur’un kulübü resmen bir bataklığa sürüklediklerini de öğrenmiş olduk.

Bu sadece bir olay.

Özellikle yabancı konusundaki söylemler ise çok farklı.

Emin Adanur ve yönetimi futbolcuların ne peşinatlarını, ne maaşlarını, ne de diğer ödemelerini yapmamış. Ama hiçbir ödeme yapmamasına rağmen, Trabzonspor’dan takım kritik dönemdeyken satılan 3 futbolcudan aldığı paraların haricinde bir de 40 milyon TL alacağı varmış Bursaspor’dan.

Üzülmemek elde değil.

Sanıyorum bu konu ile ilgili olarak Bursaspor Kulübü denetleme kurulu kapsamlı bir inceleme yapıyor. Onların vereceği rapor sonrasında Ömer Furkan Banaz ve yönetimi, ibra edilmeyen yönetimle ilgili yasal işlem yapılıp yapılmayacağı yönünde bir karar alacak.

Aslında Ömer Furkan Banaz ve yönetimi, kamuoyunda son günlerde dillendirildiği gibi olağanüstü genel kurul yapma taraftarı değil. Ancak birisi çıkıp, benim projelerim var, şöyle gelirim var diye çıkması ve şehrinde desteklemesi halinde Ömer Furkan Banaz ve yönetimi o adayın önünü açmak için gerekeni yapacağını söyledi. Ben söylemlerden bunu çıkarttım.

Ömer Furkan Banaz, “28 aylık bir görev almıştık genel kuruldan. Ancak yeni spor yasası ile birlikte kulüplerin ayakta kalabilmesi çok zor görünüyor. Bu nedenle Bursaspor’un durumunun ne olacağına Bursa kenti karar verecek. Önceki yıllarda olduğu gibi bir destek çıkılarak 1 milyarı bulan borç temizlenecek. Yoksa herkesin istediği gibi hemen üst lige çıkılamaz. Bana göre Bursaspor’un 5-10 yıllık ciddi anlamda bir projeye ihtiyacı var” derken, kentten kulübe sahip çıkmaları için destek istedi.