Bursaspor'un seçimli olağan genel kurulu bu ayın sonunda 22-29 Mayıs'ta yapılacak.

Yeşil-beyazlılar 3 yıl süre ile kendilerini yönetecek yeni yönetimlerini seçecek.

Ancak bugün çok önemli bir gelişme yaşanacak yeşil-beyazlı camia için.

Önemli dememin başlıca nedenlerinden bir tanesi hani sosyal medyada 'başkanlığa talibim' diyenlerin kaç tanesinin yönetim listelerini vereceğini, kaç tanesinin ise Bursaspor'u kendisi için reklam seçtiğini görüp öğreneceğiz.

Gözlemlediğim kadarıyla Emin Adanur ile Serdar Acarhoruz'un üyelerden noter aracılığı ile 100'er imza topladığını biliyorum. Ancak bugüne kadar üçüncü bir ismin, hatta kulübü borç batağına sokan isimlerden Ali Ay'ın bile aday olacağı iddia edilmişti.

15 Mayıs'ta yani cumartesi günü başkan adayları yönetim asil ve yedek listelerini Divan Başkanlık Kurulu'na teslim edecekler. İnceleme sonrasında listeler kabul edilecek.

Ali Ay demişken, biz insanların balık hafızalı olarak her şeyi çok çabuk unuttuğumuzu sizlere aktarmak istiyorum.

Hani bizim bir bağımsız denetleme kurulum vardı.

Yalçın Cambaz ile başlayan sonrasında Tayfur Serdar Güllülü ile devam eden kurullar.

Bu iki kurul sayesinde inanın bu kulübün üyeleri olan bizler gerçek rakamlar ile yüz yüze geldik.

Erkan Kamat Başkanın, "Eski başkanlardan Ali Ay alacaklara temlik koydurmuş. Paralar oraya gidiyor" eklindeki beyanı benim kafamı karıştırmıştı.

Cuma namazı çıkışında Bağımsız Denetleme Kurulu Başkanlık görevini yapan Tayfur Serdar Güllülü ile buluştuk ve kafamdaki soruları öğrenmek için, gerçekten onunla bir saati aşan görüşme yaptım. İnanılmaz detaylar öğrendim. Söyledikleri sonrasında gerçekten Bursaspor ve görev yapan başkanlar adına çok üzüldüm.

Size bir örnek aktarayım;

Ali Ay'ın paralarını kurtarmak için yönetim kurulu toplantısı yapmadan karar aldırtması. Hatta görevlilerin bunları tek tek fabrikalara, işyerlerine giderek imzalattırıldığını. Hatta Ege'de olan bir yönetici için görevlilerin oraya kadar gittiğini öğrendim. Hatta alınan bu kararlarla Bursaspor'un bütün can damarlarının üzerine nasıl beton dökülerek yok edilmek istediğini detaylarıyla öğrendim.

Duydukça içim karardı. Gerçekten Bursaspor'u bugüne kadar yönetenlerin nasıl bir kafa yapılarına sahip olduklarını çözebilmek için kahin olmak gerekir.

Ancak başkanların bağımsız denetleme kurulu üyelerini Özlüce'ye bile almak istememeleri nasıl bir düşünce yapısında olduklarını ortaya koymuyor mu?

Hatta Tayfur Serdar Güllülü bana sorumun karşılığını şöyle anlattı;

"Ali Ay'ın bu girişimi hem divanda hem de mali genel kurullarda anlatmıştık. Ali Ay'ın aldırmış olduğu temlik kararının iptal edildiğini ilan etmiştik. Ali Ay'ın alacaklarıyla ilgili kararları Divan Başkanlık Kuruluna da anlatmıştık. Ali Ay'ın Bursaspor'dan alacağım nedeniyle temlik koyma yetkisi yok. Çünkü bu karar resmen durdurulmuştu."

Bir başka önemli konu ise Ali Ay'ın alacaklarının belirtildiği kadar olmadığı da bir gerçek. Ancak, Ali Ay'ın TL karşılığı olan borçları karar defterinde belli. Üzerine geçirmiş olduğu araziler bugünkü şartlarda ekspertiz yaptırılıp değeri hesaplandığında alacağının daha da aşağıya düşebileceğini öğrendim.

Aslında hem Yalçın Cambaz, hem de Tayfur Serdar Güllülü Bursaspor yönetimlerinin nerede hata yaptıklarını, borçların nasıl bu yerlere ulaştığını hepimize anlatmıştı.

Hatta onların listelerinde Ali Ay'ın ve Mesut Mestan'ın alacaklarının ne kadar oldukları da belli.

Ancak;

Anladığım kadarıyla Tayfur Serdar Güllülü olağan genel kurulda bir konuşma yaparak kamuoyunu bilgilendireceğine benim inancım tam.

Hatta Bağımsız Denetleme Kurulu için girişimi olup olmayacağını Güllülü'ye sorduğumda, "Üç asil tamam. Ancak konuştuğum birçok arkadaşımız ibra edilmeme korkusu yaşıyor. O nedenle sanıyorum liste çıkartamayacağız" dedi.

Ben üzülmedim desem yalan söylerim.

Mesela Erkan Kamat yönetimi ile ilgili olarak Denetleme Kurulu'ndan bir satır açıklama duymadık.

En azından Bağımsız denetleme kurulu olmuş olsaydı, aşağı yukarı rakamlar ortada olurdu.

Her neyse yarını bekleyip görelim.