Bursa siyasetinin en güçlü isimlerinden olan eski bakan ve milletvekili Faruk Çelik'in Bursaspor ile ilgili tespitleri çerçeve yapılıp duvara asılacak cinsten nokta atışı gibi camianın durumunu çok güzel özetliyor.

Faruk Çelik'in Süha Gürsoy'a yaptığı açıklamalarda "Bireysel hareket Bursaspor'u kurtarmaz. İttifak sağlanmalı. Herkes başkanlık hevesinde. Ama kişilerin gücü belli. Öyle bir dünya yok. Öncelikle birliktelik oluşturulacak. Bursaspor platformunun kurulması lazım. Bu platform kendi içinden başkanını çıkarır. Bursa'da siyaset yapan da, sanayici de Bursaspor'a destek vermek durumunda. Bizleri bu noktalara Bursa kenti getirdi. Bunlar yapılmazsa gelecek sene çok daha büyük sorunlarla karşılaşırız. Bu vebalin altından kimse kalkamaz. Artık herkesin kendine gelmesi gerek." ifadelerini Bursaspor'a uzak kalan birisinden duymamız mümkün değil.

Peki bu söylemlere itiraz edecek pek kimse olmayacağını varsayarsak neden camianın mensupları olarak doğru adımı atamıyoruz?

  • Bursaspor içinde siyaset olsun mu? Olmasın mı?
  • Bursalı işadamları ve sanayi bölgeleri neden Bursaspor'a destek olmuyor?
  • Bursaspor'a paralı başkan mı lazım? Projeci bir başkan mı?
  • Bursaspor bu sezon Süper Lig'e çıkamazsa kapıya kilit mi vurulur?

Camia bu soruları günün her anında birbiriyle tartışırken cevaplar kimseyi memnun etmiyor.

Kongre oluyor, aday olup seçilen Bursaspor'a sahip çıkan büyük başkan oluyor. Ligler başlıyor 5-10 hafta sonra yönetim istifa sesleri camianın neredeyse tümünde yankılanıyor.

  • Bu başkanla olmaz...
  • Bu hocayla da olmaz...
  • Bu futbolcular ile hiç olmaz...

Ee kiminle olacak?

Bursaspor'un Başkanı, hocası ve futbolcusuna saygı duymalıyız.

Bursaspor Kulübü çatısı altında olan herkes bizim için değerli olmalı.

Bizim camianın en büyük problemi beğenmemek ve çabuk sıkılmak...

Herkes o yapıyorsa ben de yaparım havalarında...

Bursaspor için bir katkı koyana "neden iki koymadı?" eleştirisi yapıştırılıyor.

Bursaspor Kulübü katkı verenlere ne gibi karşılık verdi bunca senedir?

Deplasman sponsoru olan, prim sponsoru olan, çeşitli sponsorluk anlaşmaları imzalayan, reklam veren o kadar firmaya Bursaspor ne kazandırdı?

Bursaspor camiası olarak biz bunun karşılığını nasıl verdik?

Bir atkı, bir forma veya bir haber ile bu insanları nasıl tekrardan sponsor olmaya teşvik edeceksiniz?

Oradan alışveriş yapacağız, sosyal medyalarını takip edeceğiz veya etkinliklerine katılacağız ki Bursaspor'a destek olunca bu şehirde nasıl gündemde olacaklarını biz göstereceğiz.

Camia olarak kum taneleri gibi değil, bir kaya olduğumuzda tüm bunların karşılığını alacağız.

İşte o zaman OYAK Renault, TOFAŞ, Bosch, Borçelik, Limak, Sütaş, Bursa Eczacılar Kooperatifi, Pro-Yem ve Özdilek AVM, Köfteci Yusuf gibi Bursa'da bulunan dev firmalar Bursaspor'a destek olacaklardır.

Bursaspor'a manevi katkının yanında maddi katkı da bu dönemde elzem teşkil ediyor. Maddi ve manevi katkının önemini yan yana getirmek elma ile armut'u kıyaslamak gibi olur ama bu sezon maalesef böyle.

Sosyal medyada vur, kır, parçala eleştirileri gırla gidiyor. Ama forma alan, kulübün projelerine katılan kaç kişiyiz?

Kişilerin değil, Bursaspor'un destekçisi ve Bursaspor'un taraftarı olmalıyız.

Dün gece Bursaspor Kulübü Yönetim Kurulunda istifalar oldu. Yönetim içinde böyle şeyler olabilir ancak Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri'nde futbolcuların olduğu bir bölümde yöneticilerin kavga etmesi gibi bir olay hiç yakışık almadı. Hiç kimsenin aday olmadığı bir dönemde çıkıp aday olan yönetim en azından bunu oyuncuların önünde yapmamalıydı. Kongre tarihine kadar Bursaspor için yapabilecekleri daha çok şey olabilir ama kavga ve dövüş ile bir adım atılamaz. Özellikle de camiada kaos ortamı hep sıcakken...

O kadar yazıp çizdik destek olalım dedik. Peki yazarınız bunları size öğütlerken kendi adına veya kurumu adına ne yaptı?

Kurucu ortağı olduğum Otto Medya ile kuruluşumuzun daha ilk senesi dolmadan Bursaspor'a destek olmaya devam ediyoruz.

Bu sezon Bursastore'dan 50 bin ₺'lik forma alımı yaptık.

Adana Demirspor - Bursaspor maçı için prim kampanyasına 50 bin ₺ ile katılım gösterdik.

Otto Medya Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Dinçtürk'ün katkısıyla Bursaspor Basketbol'a reklam sponsorluğunda bulunduk.

Ve son olarak Bursaspor Kulübü'nün "Hatıran yeter" kampanyasına 160 kombine alımı ile destek olduk. Umarım ki başka medya kuruluşları da Bursaspor'a mali anlamda destek olur.