CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun TSK ile ilgili "TSK, 15 köylüyü helikopterden attı. AİHM bunu doğruladı. TSK'nın yaptıkları eleştiriye kapalı değil, biz milletvekili olarak bunları sorgulamak zorundayız." sözleri tepki toplamıştı. İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Tanrıkulu’nun hakkında soruşturma başlatılan sözlerin ardından açıklama yaptı.

MAZLUMDER, Tanrıkulu’nun ifadelerinin “düşünce özgürlüğü” kapsamında olduğunu belirterek X hesabından şu paylaşımı yaptı:

“09.09.2023 tarihinde, cevap hakkını kullanmak maksadıyla bir televizyon programına bağlanan Sezgin Tanrıkulu, geçmişteki olaylardan ve çeşitli mahkeme kararlarından bahisle TSK hakkında bazı eleştirel açıklamalarda bulunmuştur. Akabinde hakkında bir linç kampanyası başlamış ve soruşturma açılmış, hatta Adalet Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı gibi kurumlar ile bazı siyasi partilerden soruşturmayı etkileyecek nitelikte sert açıklamalar yapılmıştır. Tanrıkulu’nun sarf ettiği sözler Türkiye tarihinin belli bir dönemine işaret etmekte olup, benzer sözler farklı zamanlarda birçok kişi ve kurum tarafında da dile getirilmiştir. İfade hürriyeti temel insan haklarından olup, sadece hoşa giden yaygın görüşler için değil, yaygın söyleme uygun olmayan muhalif söylemler için de geçerlidir.

Doğum günü kutlaması hastanede bitti! 14 kişi zehirlendi Doğum günü kutlaması hastanede bitti! 14 kişi zehirlendi

“HİÇBİR KURUM ELEŞTİRİDEN AZADE DEĞİLDİR”

Bu hak bağlamında hiçbir kurum eleştiriden azade değildir ve hiçbir kurumun dokunulmazlığı yoktur. Kamu otoritesi, bağımsız yargıyı etkileyecek şekilde linç kampanyasına katılmak bir yana, bu hakkın kullanımını herkes için eşit bir şekilde sağlamakla yükümlüdür. İlgili sözlere ilişkin karşı eleştiri hakkının kullanılması da ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilebilirken gerçekleşen linç, kişinin hedef gösterilmesi ve masumiyet karinesinin ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Devletin en üst organları tarafından yapılan açıklamalar ise adil yargılanma hakkını zedeleyici niteliktedir. İfade hürriyetinin ihlal edildiği bu tarz örnekler son zamanlarda sıklaşmaya başlamıştır. Bu yolla, bazı kurumların dokunulmaz, bazı kişi veya makamların eleştirilemez hale getirildiği açıktır. Halbuki insan haklarına saygılı bir Hukuk Devleti’nde eleştirilemez kişi veya kurumlar olamaz. MAZLUMDER olarak, · İfade hürriyetine yönelen sistematik saldırıları kınıyor, · Medya yoluyla masumiyet karinesinin ihlal edilmesini ve sorumlu makamların adil yargılanma hakkını zedeler nitelikteki açıklamalarını insan haklarına uygun görmediğimizi ilan ediyor, · Hukuk Devleti’nde hiçbir kurumun eleştiri dışı olamayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.“