Bursa, futbol hakemliğinde altın çağını yaşıyor dersem abarttığımı zannetmeyin.

Bu kanıya ise Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Bursa Şubesi'nin yeni başkanı Özgür Uçak ve yönetimiyle denetleme kurulunun basınla tanışma gününde Zeges'te bir araya geldiğimizde vardım.

Gerçekten çok güzel bir buluşma oldu.

3 yıl daha başkanlık görevini üstlenen Başkan Özgür Uçak'a "Bursa hakemliği ne durumda?" diyerek bir soru yönelttim.

Özgür Uçak'ın anlatımı beni, Bursa hakemliğinin geldiği nokta açısından gerçekten çok mutlu etti. Evet Uçak, "Süper Lig'de görev alan üst klasman hakemlerimiz Arda Kardeşler ve Cihan Aydın. Arda Kardeşler FIFA kokartı takıyor. Süper Lig'de ise üç yardımcı hakem arkadaşımız var. Onlar da Hakan Yemişken, Ali Saygın Ögel ile Kemal Elma. Ali Saygın Ögel ise FIFA kokartı aldı" derken yüzündeki mutluluğu görmeniz gerekirdi.

Daha sonra Başkan Özgür Uçak, 2. ve 3. liglerde 41 Bursa Bölgesi hakeminin yer aldığını, il hakemi olarak 186, aday hakem olarak 85, maçlarda gözlemci olarak tam 95 kişinin görev yaptığını sıraladı. Evet bu rakamlar Bursa'nın hakemlik arasında Türkiye'nin en başarılı ikinci kenti olduğunu da sözlerine ekledi.

"Madem Bursa, futbol hakemliğinde bu kadar başarılı, Türkiye'nin en verimli ikinci ili ise Merkez Hakem Komitesi'nde neden Bursa'dan bir üye bulunmuyor?" sorusunu yönelttim.

Aldığım cevap ilginçti.

Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu'nda görev yapacak adayların daha önceki yıllarda Süper Ligde görev yapan hakemlerden seçilmesi kurulanın getirildiğini belirtti Özgür Uçak.

Özgür Uçak'ın tarifine uygun süper ligde görev yapan birçok Bursalı hakem var. Ancak bazıları camianın uzağında kalmaları sonrasında bu önemli kurulda Bursa'dan hiçbir üyenin yer almadığına maalesef üzüldüm.

Ancak, Bursa'nın hem spor kulüplerinin hem Türkiye Futbol Federasyonu'na, hem de Merkez Hakem Kurulu'na üyeler sokabilmeleri için tek yumruk olmaları şart.

Bunun içinde Bursa'daki tüm siyasi partilerin il başkanlarının, hem de TBMM giden milletvekillerin de bu kent için bu birliğin içerisine dahil olmalarıdır.