PKK’nın Suriye’deki sözde teknik cihaz ve drone sorumlusu Bager Öndeş, etkisiz hale getirildi

Ayvalık'ta facia önlendi Ayvalık'ta facia önlendi

Bager Öndeş, üniversitede matematik eğitimi alması sebebiyle teknik konularda uzmandı. ÖNDEŞ, Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinde PKK/YPG’nin teknik cihaz ve drone sorumlusu olarak faaliyet yürütmekteydi. Örgütün özellikle Batılı ülkelerden temin ettiği droneları geliştiriyordu. Geliştirdiği bu araçlarla güvenlik güçlerimize ve ÖSO/SMO’ya karşı eylemler düzenlediği için MİT’in hedef listesindeydi.

KRİTİK OPERASYON

​Tel Rıfat alanındaki örgüt sorumluları arasında yer alan Bager ÖNDEŞ, MİT’in yürüttüğü hassas çalışma neticesinde tespit edilerek adım adım takip edildi. Sahadan alınan anlık istihbaratla operasyon için en doğru zaman belirlendi. MİT, Bager Öndeş’i başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirdi.

AKİF AMED KOD ADLI BAGER ÖNDEŞ KİDMİR?

​Bager Öndeş, 2013’te terör örgütünün kırsal kadrolarına katıldı. Irak/Kandil’de silahlı eğitim aldı. Kandil’de yürüttüğü silahlı faaliyetlerin akabinde Suriye’ye geçti. Terörist Öndeş, Zeytin Dalı Harekâtı sürecinde güvenlik güçlerimize karşı çatışmalara katıldı. Afrin’in terörden arındırılması sonrasında Tel Rıfat’a kaçtı. Öndeş burada da güvenlik güçlerimize yönelik eylemlerine devam etti.

Öndeş hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Terör Amaçlı Örgüte Üye Olma” suçundan aranırlık kayıtları bulunuyordu.