AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Murat Kurum, proje tanıtımı toplantısında açıklamalarda bulundu. "Deprem terörle mücadele kadar önemlidir, bir milli güvenlik sorunudur. İstanbulluların gündemi depremdir, deprem dönüşümüdür" diyen Kurum, " İstanbul'da 5 yılda 650 bin konut inşa edeceğiz. Yatay mimari esas alınacak, İstanbul'da riskli yapı kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Metrobüs hattının Silivri'ye kadar uzatılacağı vaadinde bulunan Kurum, İstanbul'daki trafik sorununa dair çözüm projelerini açıkladı. Kurum, "İstanbul'da iki yakaya iki tünel projesi yapıyoruz. İstanbul'un merkezi bölgelerindeki trafik sıkışıklığını gidereceğiz" dedi. 

Yüksek kiralara karşı 100 bin sosyal konut projesini açıklayan Kurum, İstanbul'da ilkokul öğrencilerine ulaşımın ücretsiz olacağını söyledi.

Kurum, ilk kez evleneceklere 50 bin lira destek, ilk işini kuracak gençlere 100 bin lira hibe, üniversite öğrencilerine 10 bin TL'lik yardım, ihtiyaç sahibi emeklilerin İstanbulkartlarına 2500 TL'lik ödeme projelerini de duyurdu.

Kurum'un açıklamaları:

"Biz hep birlikte İstanbul'a adanmış kadrolarız. Hareket noktamız eser belediyeciliğidir, gerçek belediyeciliktir. İstanbul'un parlak ilerleyişi 2019'da fetret dönemine girdi. İstanbul son 5 yılda güzel ahengi kaybetti. Biz bu şehri yeniden dengeye kavuşturacak çözümlerimizi, Sistem İstanbul'un 4 boyutu ile açıklayacağız. 

"İSTANBUL'DA TRAFİK SORUNUNUN KAYNAĞI MEVCUT YÖNETİMİN İHMALKARLIĞI"

10 hedefi tek tek paylaşacağım. Sizlere uğraştıran değil, ulaştıran bir İstanbul vadediyoruz. İstanbul'da her bir vatandaşımız yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. Trafik, ömrümüzden tam 3.5 yıl alıyor. Hepimiz trafikte yıpranıyoruz. Trafikte kaybettiğimiz vakti artık ailelerimize, sevdiklerimize, kendimize ayırmak istiyoruz. 2017'de yüzde 47 olan trafik yoğunluğu bugün yüzde 64'e yükselmiş durumda. Bu kötü gidişin sebebi mevcut yönetimin ihmalkarlığıdır. 

Niteliksiz yönetim Çam ve Sakura Hastanesi'nin yolunu yapmayı iptal ettiler. Dolmabahçe Levazım Tüneli Projesi'ni iptal ettiler. Bizim önceliğimiz İstanbul'u trafik çilesine mahkum etmemektir. İstanbul'da ortalama yolculuk 64 dakikadan 39 dakikaya düşecek. İstanbullular söz veriyorum, ilk 5 yılında azalacak İstanbul trafiği 10 yılın sonunda geri dönmemek üzere son bulacaktır.  

İSTANBUL'DA İKİ YAKAYA TÜNEL PROJESİ

İstanbul'da iki yakaya iki tünel projesi yapıyoruz. İstanbul'un merkezi bölgelerindeki trafik sıkışıklığını gidereceğiz. İlk olarak Çayırbaşı-Ayazağa-Levazım ve Dolmabahçe'de 25.7 kilometrelik tünel projesini yapacağız. Dolmabahçe'den başlayıp Kilyos'ta son bulacak. Diğer projemiz Kağıthane-Büyükçekmece arasındaki tüneller zinciri olacak. Ardından Yenisahra-Bostancı etabı olacak. Biz onların yaptığı gibi açtığımız tünellere hafriyat dökmeyeceğiz, çalışacağız. 

SİLİVRİ'YE METROBÜS GELİYOR

Silivri'ye metrobüs geliyor. Bu da çok önemsediğimiz bir proje. Güvenli ve ucuz otopark İstanbullunun hakkıdır diyeceğiz ve İstanbulumuza ilk 5 yılda üstü park, altı otopark olacak şekilde toplu ulaşıma bağlantı kuracağız tam 250 bin araçlık otopark kazandıracağız. Aracını evinin önüne park eden insanlardan bile para aldığı halde İspark zarar ediyor. Biz İsparkımızı da ayağa kaldıracağız. Kendi evinin önüne aracını park edenden hiçbir şekilde ücret almayacağız. Biz 15 dakikalık ücretsiz zamanı ilk yarım saate çıkarıyoruz. İlk yarım saat ücretsiz olacak. 

İstanbul'da taksi sorununu çözeceğiz. Merkezi taksi sistemi çatısı altında birleştireceğiz sistemi. Tek çatı altında bu çalışmaları yaparak, bu süreçte taksi sayısında eksiklik varsa da ihaleler yaparak taksi sayımızı artıracağız. Taksicilerimizle görüştük, burada etkili eğitim denetim, ödül ceza ve geri bildirim uygulamalarını da hayata geçireceğiz. 

Deniz ulaşımı konusunda çok etkili modellerle çalışacağız. Beylikdüzü ve Maltepe'den mini iskelelerle sık seferlerle hizmeti artıracağız. Görevi devraldığımızda İstanbulumuzda bisikleti, İstanbul'un cazip ulaşımı haline getireceğiz. Herkesin evinin kapısında bisiklet olsun istiyoruz. İstanbulumuzu bisiklet şehri yapmak istiyoruz. 

İSTANBUL'DA DEPREM HAZIRLIĞI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Maalesef 1.5 milyon konut İstanbul'da deprem riski altında. 2019 yerel seçimlerinden önce deprem seferberliği ilan ediyoruz dediler. 5 yılda hazırlayacağız dendi. Ne vaat verdiler, her yıl 20 bin, 5 yılda 100 bin konut dönüşüm hedefi konuldu. 15 bin sosyal konutu süratle bitireceğiz vaadi verilmişti. Söz verilenin yüzde 5'i bile yapılmadı. Bu hızla giderlerse İstanbul'da dönüşümü 100 yılda bitirebilirler. Bize güvenin. Biz, Kastamonu'daki, Rize'deki, Bartın'daki sellerde, Antalya, Muğla'daki yangınlarda, Elazığ'da, Malatya'daki, İzmir'deki depremlerde 46 bin konutu nasıl bitirdiysek, asrın felaketinde 11 ilimizde 3 ayda 180 bin konutun inşasına nasıl başladıysak, 1 Nisan sabahı da İstanbul'un kaybettiği yılları telafi edeceğiz. İstanbul'da 5 yılda 650 bin konut inşa edeceğiz. Yatay mimari esas alınacak, İstanbul'da riskli yapı kalmayacak. 250 bin yuvamızı da vatandaşımızı ve özel sektörümüzü destekleyerek dönüştüreceğiz. 

YÜKSEK KİRALARA KARŞI YENİ KONUT PROJESİ

Yeni projemizi ilk kez duyacaksınız. 100 bin sosyal konut üreterek dönüşüme girecek yuva sahiplerine bu konutları çok düşük fiyatlarla kiralayacağız. Bu projeden 39 ilçemiz faydalanacak. Konutlar kesinlikle satılmayacak, kiralanacak. Yüksek kiraya karşı düşük gelirli kardeşlerimizi de korumuş olacağız. 

İSTANBUL'A 2 YENİ ACİL DURUM HASTANESİ

İstanbul'a 2 yeni acil durum hastanesi yapacağız. Hasta yakınlarının ücretsiz faydalanacağı 8 merkez kuracağız. 

DEM Parti İstanbul'da kendi adayıyla seçime girme kararı aldı DEM Parti İstanbul'da kendi adayıyla seçime girme kararı aldı

"İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE ULAŞIM ÜCRETSİZ OLACAK"

Toplu ulaşımda öğrencilere yüzde 40 indirim sağlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal ve spor tesislerinde gençlere yüzde 50’ye kadar indirim sağlanacak.

Memleketine giden öğrencilerin yılda iki kez olmak üzere otobüs biletinin yarısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. İlk kez evlenen gençlere 50 bin TL beyaz eşya yardımı yapılacak. Öğrenci evlerine aylık 25 m3 doğal gaz desteği verilecek.

Müracaat eden ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine bu yıl 10 bin TL olmak üzere, her yıl artan oranda eğitim desteği verilecek. “İlk İşim” kampanyası ile iş kolunu belirleyen ve eğitimini alan gençlere 100 bin TL hibe verilecek.

‘İlk Ofisin Bizden’ uygulaması ile 100 bin kişiye tam donanımlı, paylaşımlı ofis hizmeti sunulacak. İlk iş-İstanbul projesiyle sosyal yardım projelerine katılan gençlere, genç öğretmen adaylarına, “ben okurken iş hayatına da atılmak istiyorum.” diyen gençlerimize iş imkânı sağlanacak.

0-6 YAŞ ARASI ÇOCUĞU OLAN EBEVEYNLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM

Her mahalleye kreş hizmeti götürülecek; gece emekçileri ve acil durumlar için 7/24 nöbetçi kreş uygulaması başlatılacak.

Aile kartla 0-6 yaş arası çocuğu olan annelere ulaşım ücretsiz olacak. Babalar da çocukları yanlarındayken ücretsiz ulaşım imkanından yararlanabilecek.

İstanbullu kadınlar artık işinin sahibi olacak. İlk işini kuran 100 bin girişimci kadına 100 bin TL hibe verilecek.

İlkokul çağındaki çocuklar için okullara beslenme desteği verilecek. İlköğretim öğrencilerine ulaşım tamamen ücretsiz olacak.

Tüm okullara güvenlik ve temizlik desteği verilecek. Her okulda çok iyi eğitimden geçirilmiş ve çocuk psikolojisini bilen ve yönetebilen güvenlik görevlileri olacak.

İHTİYAÇ SAHİBİ EMEKLİLER İÇİN HER AY İSTANBULKARTLARA 2500 LİRA DESTEK ÖDEMESİ YAPACAĞIZ

Emeklilerimize müjdemizi veriyoruz. İhtiyaç sahibi emekliler için her ay İstanbulkartlarına 2500 lira destek ödemesi yapacağız. Emeklilerimizin her anında hep yanlarında olacağız. 

Mevcut İBB yönetimi İstanbulumuza tek bir metreküp dahi yeni su kaynağı kazandırmadı. 20 milyon metrekarelik yeşil alan ile, 15 yaşam vadisi ile İstanbul'daki yeşil alanı artırma sözü verildi. Sözler havada kalmıştır. 

9 yeni ileri biyolojik arıtma tesisimizi bu şehre kazandıracağız. Bu sayede sadece içme sularımızın değil, Marmara Denizimizin de kaderini değiştireceğiz.

Yeşil projemizi artık mahalle ölçeğine indiriyoruz. Mahalle bahçeleri yapacağız. Bu bahçelerde İstanbullular yeşille, doğayla iç içe yaşayacak. Kadınlarımız için de özel kıraathanelerimizi yapacağız. Buralarda kadınlarımız bir araya gelecek.

OTOGARLAR TAŞINACAK

Esenler ve Harem otogarları taşınacak. Eminönü sahil yoluyla tüm meydanları yeniden bağlayacağız. Anadolu Kültür Merkezi'nin temellerini hızla atacağız. 25 yaş altına şehir tiyatrolarında 3 bilet ücretsiz olacak.

BAŞIBOŞ SOKAK HAYVANLARI

İstanbul'da başıboş yüz binlerce sahipsiz hayvan var. Annelerimizin çocuklarımızın korkularını giderirken ama hayvanları da korurken görecekler bizi. Biz bu sorunun farkındayız. Mevcut yönetim tarafından çözümsüz bırakılan bu sorunu gidereceğiz. 39 ilçemizde hizmet verecek tesislerimizi kuracak, bakıma ihtiyaç duyan hayvanlarımızın ön bakımlarını burada yapacağız. Anadolu ve Avrupa'da iki büyük hayvan yaşam alanında bakımlarını yapacağız. Sahipsiz hayvanlar İstanbullular için bir sorun olmaktan çıkacak. 

31 Mart akşamı İstanbul'da ilgisizlik bitecek, 31 Mart akşamı sosyal medya belediyeciliği bitecek, gerçek belediyecilik başlayacak. 1 Nisan sabahından itibaren İstanbul'un semalarında bereket, huzur ve kardeşlik rüzgarları esecek. İstanbul'un fetret dönemini bitireceğiz, yeniden yükselişini, şahlanışını başaracağız."