Geride bıraktığımız hafta sonu Bursaspor adına müthiş heyecan ve aksiyonun yaşandığı günler oldu.

Önce basketbolda Frutti Extra Bursaspor, sonrasında da Bursaspor futbolda, tribünlere gelen taraftarlarına inanılmaz heyecan ve gerilim yaşattı.

Gerçekten kalbi olanların izlemesin diye yorumlanacak iki maçın da sonunun Bursaspor açısından güzel bitmesi harikaydı.

Bu iki mücadeleyi izleyen bir spor yazarı olarak söyleyebileceğim sözler “Ne Müthiş haftaydı. Gerilimi yüksek. Sonu güzel biten maçlardı” demek düşüyor.

Gelelim ilk heyecana;

Cumartesi günü basketbolda play-off grubuna kalmayı hedefleyen Frutti Extra Bursaspor, üst sıraları zorlayan ve Tofaş’ı Bursa’da farklı yenen Bahçeşehir Koleji’ni konuk etti.

İki maçı eksik olan Frutti Extra Bursaspor play-off için mutlak kazanmak zorunda olduğu bir maç oynadı.

Ancak eksik kadrosuyla mücadele veren Potanın Timsahında her maçta gizli kahramanlar ortaya çıkıyor.

Bu maçın kahramanları bana göre birden fazla. Ama kaydettiği 30 sayıyla maçın MVP’si olan Onuralp Bitim’den söz etmeden olmaz Bahçeşehir Koleji maçında.

Bu sezon altın yılını yaşayan Onuralp Bitim mücadelede 36:30 süre alırken tam 30 sayı attı, 6 ribaunt aldı ve 1 asist yaptı. Şayet beşinci faulünü alıp oyundan erken çıkmamış, maçı tamamlamış olsaydı belki de kendisi adına kırılması zor bir rekora imza atabilirdi.

Maç sonunda Bursaspor taraftarları da maçın adamına bayrak şov yaptırarak bir anlamda onu ödüllendirdi.

Gerçekten, top patladıktan sonra kısa süre oynanan maçta gelen 3 bine yakın taraftar, önemli zafer sonrası tüm oyuncuların da hakkını alkışlarıyla verdi. 

Aslında bu maçın kahramanları saymakla bitmez. Ameliyat olduktan tam 5 ay sonra sahalara dönen Birkan Batuk, son saniyede Bahçeşehir Koleji’nin en skorer oyuncusu Smith’e blok yaparak maçı  Frutti Extra Bursaspor’a kazandıran Andrew Andrews’e, pota altında rakibe nefes aldırtmayan Keverrius Hayes’e, üçlükleriyle sorumluluk alan tecrübeli oyun kurucu Derek Ryan Needham’ı, takımın performansını her geçen hafta yükselten baş antrenör Dusan Alimpijeviç ve teknik ekibini övmeden, alkışlamadan geçmek olmazdı.

FUTBOL ÖMÜR TÖRPÜSÜ

Bursaspor’un bana göre ligde kalabilme şansını bir sonraki haftaya taşıyabilmesi, rakipleriyle arasında açılan puan farkını kapatmak için çok zorlu ve sıkıntılı bir maç oynadı Kocaelispor ile.

Bu maç insanın ömründen ömür götürecek durumdaydı.

Gerçekten kalp hastası biri olarak, ‘bu heyecan, bu sıkıntı bana bir kalp krizi daha geçirtir mi?’ diye düşünmeden edemedim. Allah’tan orucumu statta açmış ve ilaçlarımı içtiğim için rahattım.

Ama Bursasporlu futbolcu arkadaşlarımız içerisinde bulunan sıranın verdiği stres nedeniyle maçlarda çok gergin oynuyorlar.

İnanın maçın başladığı ilk 5 dakika içerisinde Burak Altıparmak kafayı vurabilse, Namık Alaskarov hem 5. Dakikada, hem de 45+2’de iyi vurabilmiş olsaydı her şey farklı olacaktı Timsah için.

Ama Bursaspor bu sezon taraftarlarına acı çektirmeyi seviyor gerçekten. Kocaelisporlu Pereira orta yapıyor ve top gidip doksandan filelere takılıyor.

Gerçekten ilk 45 dakikada sevinç ve hüznü böylesine bir arada yaşamamıştım Bursaspor’u yıllardır takip eden birisi olarak.

Sonrasında Namık Alaskarov atamadığı gollerin verdiği sıkıntıyı Portekizli Joao Pedro’ya yaptığı asist ile affettirdi.

Ancak sıkıntılı bir sakatlıktan çıkan Massimo Bruno’nun kaçırdığı iki net gol pozisyonu var ki hepimize tribünde saç baş yoldurttu. Aslında eksilen Kocaelispor karşısında bulunan üçüncü gol ikili averajda üstünlüğü bizim elimize geçmesine neden olacaktı.

Evet;

Maçın genel özeti sahada savaşan futbolcular, taraftarlarının inanılmaz desteği ve tezahüratlarıyla zaman zaman sıkıntılı geçen bir maçı kazandılar. Dilerim sahaya atılan pet şişeler, hakemin yaptırdığı iki anons sonrası ağır cezalar gelmez Bursaspor’a.

Bana göre, siyasilerin tam bu arada devreye girmesi şart.

Ankara’da baskı yaparak verilecek cezanın en aza indirilmesi için şimdiden kolları sıvamaları şart.  

Neden diyecek olursanız, Bursa’da üst üste oynayacağımız Gençlerbirliği ve Denizlispor maçlarında böyle coşkulu taraftara lige tutunabilmek için ihtiyacımız olacak.