Eğitim öğretim yılına başlamadan önce peş peşe kararlar alan Milli Eğitim bakanlığı (MEB) yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Öğrencilerin okul içerisindeki gelişimini takip edebilmek adına o kararı aldı. Ölçme ve değerlendirme kapsamında ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere ülke genelinde ortak sınav düzenlenecek.

MEB'DEN YENİ KARAR

Yeni duyurulan MEB kararı ile birlikte Bakan Yusuf Tekin'den talimat geldi. Ölçme ve değerlendirme kapsamında yeni bir yönetmeliği işaret ederek, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül'den açıklama geldi. Yeni bir sınav getirilmediğini belirterek, okul öncesinde 12'inci sınıfa kadar nasıl bir ölçme olmalı sorusuna dair mevzuatın tamamlandığını belirtti.

Yönetmeliğe dair bilgiler paylaşan Bülbül, "Yönetmeliğin tamamına baktığınızda öğrenciye yeni yapılacak bir sınav yok. Yönetmelik 'sınıf içi ölçme, okul sınavları', 'izleme araştırmaları', 'merkezi sınavlar' ve 'ölçme değerlendirme merkezleri' olmak üzere dört temel esas üzerine oturtuldu." açıklamasını yaptı.

ÖĞRENCİLER SINAVLAR İLE DEĞERLENDİRİLECEK

Ortaokul ev liseyi kapsayacak olan ortak sınavların 3 aşama ile yapılacağı belirtildi. Sınavlar; Ülke genelinde, il ve ilçe genelinde, son olarak ise okul genelinde uygulanacak. Ülkede ya da il-ilçe genelinde yapılacak sınavların zorluk ve kapsam açısında diğer sınavlar gibi olacağı belirtiliyor.

YÖK Başkanı açıkladı! 4 üniversiteye... YÖK Başkanı açıkladı! 4 üniversiteye...

Öğrencilerin değerlendirmesi için yapılacak sınavlarda eksik görülen konular için ders telafisi yapılacak. Okulların karşılaştırması gibi durumlardan uzak durulacağını belirterek, asıl amacın birliği ve öğrencilerin geçerli, güvenilir ölçme araçlarıyla değerlendirmesini sağlamak olacak.

ÖĞRENCİLER SORULARI ÖNCEDEN BİLECEK

Öğrencileri değerlendirmek amaçlı yapılacak yazılı sınavlarında bir dönemde sadece 2 sınavın yapılacağı ifade edildi. Öğrencilerin belirtilen takvimlere göre sınava gireceği söylenirken, zümre öğretmenler kurulunca sınavların soru dağılım tablosu hazırlanacak. Öğrenciler hangi konulardan sınava gireceği sınav önce bilecek.

Yabancı dil derslerinde yapılan dinleme, konuşma, okuma ve yazma olarak 4 dil becerisini ölçen sınavlar da yapılacak. Sınav esnasında yanlışlar doğruları etkilemeyecek.