1. Bütün dünyanın "ilk ortak sorun" olarak yaşadığı CORONOVİRÜS PANDEMİSİ ile mücadelede yöntem kargaşası yaşandığına tanık olduk.

2.Başlangıçta birkaç haftada geçecek algısı ile başlatılan mücadelenin aylarca hatta yıllarca süreceği gerçeği ile karşı karşıya kaldık.

3.Bu mücadelenin en önemli ve ilk ayağı olan sağlık sektörünün yanı sıra sosyal ve ekonomik hayatın felce uğraması süreci yaşanmaktadır.

4.Toplumda "Yaşamak için çalışmak zorundayım" diyenlerin yanı sıra tedbir almayı muska ve duadan ibaret zanneden ve bana bir şey olmaz diyen çoğunluğun PANDEMİ ile mücadeleyi sekteye uğrattığını biliyoruz.

5.Her türlü sektöre yaşamaları ve ayakta kalmaları için destek verilmesine rağmen sağlık sektörünün ve özellikle özel hastanelerin PANDEMİ yükünü çekerken bırakın desteği, yetersiz hizmet ödemeleri ile yaşam fişlerinin çekilmesi gerçeğini görüyoruz.

6.Kutsal hizmet başlığının altını doldurmazsanız ve hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin sadece PANDEMİ vakaları için olduğu algısı yaratırsanız. Özel hastaneleri besleyecek damar yolunu tıkarsınız.

7.Özellikle küçük ölçekli özel hastanelerin destek feryatları duymazdan gelinirse yıl sonu itibariyle yeni sorunlar yaşamak işten bile değildir. Özel Hastane yöneticileri bu sürecin sonu belli değil, bütün hastaneler PANDEMİ statüsüne alınacaksa, geçici kamulaştırma yapılsın diyorlar.

8.Devletin birtakım yardımları oldu ama özel sağlık sektörüne direkt bir yardım olmadı. Desteğe ihtiyacımız var. Geçici kamulaştırma derken kısmi müdahale söz konusu olabilir. Bu dönemde devletin yıllardır uyguladığı SUT fiyatlarında iyileştirme yapılabilir.

9.14 yıldır SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) nedeniyle fiyatlara artış yapılmıyor. Günlük 6 TL'ye yoğun bakımda hasta bakıyoruz? Bunları salgın döneminde konuşmadık, görevlerimizi yaptık. Artık tehlikedeyiz. Çünkü yabancı hastalarımız, polikliniklerimiz durdu. Sektör kaosa gidiyor. Bu bir savaşsa kışlayı, askeri ve silahı güçlü tutmanız gerek. Başarılı bir PANDEMİ yönetimi için özel sağlık sektörünün desteklenmesinin şart olduğunun altını çizdiler.

Sağlık çalışanlarının önemli bir kısmının özel hastane ve polikliniklerde çalıştığı düşünülürse özel hastanelere verilecek olan desteğin sağlık çalışanlarının ekonomik ve moral yapılarının yükseltilmesi anlamını taşıyor.

Kendisi de özel hastane sahibi olan Sağlık Bakanının çok geç olmadan güncellenmesi ve çözülmesi gereken bu konuda adım atması aslında PANDEMİ ile mücadeleye doğrudan destek anlamına gelmektedir.