Ben “İş insanı altılı oynamaz” diye yazdığımda basiretli iş insanları at yarışı oyunundan söz ettiğimi bilirler, basiretsiz siyaset insanları ise altılı masayı kast ettiğimi düşünürler.

Oysa bu konuda yıllarca yazdığım gibi duruşum nettir.

Bana göre demokrasilerin en büyük özelliği ve güzelliği muhalefetin olmasıdır.

Bütün rejimlerde iktidar vardır ama onun alternatifi olacak ve eleştirecek muhalefet sadece demokrasi ile yönetilen ülkelerde olur.

Bu nedenle muhalefetin sorumluluğu büyük, yükü ağırdır.

Bir yandan doğru ve ilkeli muhalefet yaparken, öte yandan alternatif çözüm önerileri ile halkın güvenini, beğenisini kazanması gerekir.

Bir ülkede bunlar gitsin ama yerine kim gelecek anlayışı varsa bu muhalefetin sorunudur.

Dünkü yazımdan sonra çok arayanlar oldu.

Hepsinin yazımın arkasında gizli bir niyet okuması olmadığını söylemesi beni mutlu etti.

Yazılarımı altı ay gecikmeli okuyanların görüşlerini henüz bilmiyorum.

Beni en çok mutlu eden telefon gecenin ilerleyen saatlerinde B.T.B. Başkanı Özer Matlı’ dan geldi.

Nezaket gereği hal hatır sorma faslından sonra ağabey kardeş hukukumuzun samimiyeti içerisinde sohbetimize tek bir sitem sözü kullanmadan “ Ağabey yazdıklarının her kelimesine katılıyorum. Eksikleri, yanlış anlamaları ve maksatlı niyet okumaları açıklamak için aradım” diyerek konuşmaya başladı.

B.T.B Başkanlığı ve TOBB Yönetim Kurulu üyeliği yaparken, yoğun iş yaşamında olduğu gibi bütün görevlerimin hakkını yaparmış gibi yapmadan vermeye çalışıyorum derken yoğunluğunun ve zaman fukaralığının altını çizdi.

BTB deki Yönetim Kurulu arkadaşlarından da Bursa adına çalışmak için sürekli destek istediğini ifade etti.

Ben sonuç odaklı, hızlı düşünen, konuştuklarının arka planı olmayan ve ne istediğini bilen bir iş insanıyım.

Bana Bursa için ne yaparsınız diye soranlara  “Üzerime düşen ne görev varsa yaparım. Kurban lazımsa ona da hazırım”  yanıtımdan BTSO ya aday niyeti olduğumu çıkarmak gerçek dışı niyet okumaktır dedi.

MATLI grubu ailesi olarak başladığımız ve geldiğimiz noktada, aile geleneklerine ve ilkelerine olan bağlılığımızın, Bursa sevdamızın öyküsü nettir diyen Özer Başkan, iş insanlarının ve temsil ettikleri kurumların anayasal ve milli çizgideki bütün siyasi aktörlerle görüşmesinden çıkacak tek sonuç ülke ve Bursa yararıdır diye ekledi.

Kendisine TOBB Yönetim Kurulu üyeliği teklifi geldiğinde “Bu görev İbrahim abime daha uygundur.” diyerek görüş belirttiğini ilk kez kendi ağzından duydum.

Benim BTSO seçimlerine girme niyetim olsaydı. Bunu banttan oynayarak değil etik usulü gereği basın açıklaması ile ilan ederdim diyerek fısıltılara noktayı koydu.

MATLI grup olarak biz de sanayiciyiz. Ülkemizin dört bir yanında tarımsal sanayi tesislerimiz var.

Son olarak Susurluk Burdan’ da ülkenin en yüksek kapasite ile günlük süt işleyen tesisini açıyoruz derken, Bursa’nın sanayileşmesinin kaderi olduğunu çok iyi bildiğini ama sanayileşirken Bursa’nın yeşilini ve çevreyi feda etmemek üzerinde özenle durulmasını önemsediğinin altını çizdi.

Turpun büyüğünü ise sona saklamıştı.

Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Oda Başkanlarının Bursa programında BTSO ile  BTB dayanışmasından, ahenginden ve diyaloglarından çok mutlu olduğunu Bursa İş Dünyasının tepe noktasındaki bu duruşunun sürmesi ile halledemeyeceği sorunu yoktur diyerek noktayı koydu.

Aynı dediğim gibi çıktı ve basiretli “ İş insanı altılı oynamadı