Pandemi, giden oyuncular ve yaşanan sakatlıklar en çok Frutti Extra Bursaspor’u vurdu bu sezon.

Vovit nedeniyle üst üste ertelenen lig ve Avrupa maçları takımın ritim bulmasını engelledi.

Oyun olarak ta istikrarı bir türlü yakalayamadı Potanın Timsahı.

Sonrasında katılanların uyumu, sakatlanan isimlerin yeniden takıma dahil olmasıyla birlikte Frutti Extra Bursaspor hem ligde play-offa kalma yolunda önemli galibiyetler aldı.

Hatta yeşil beyazlıların eksik maçları var. Onları kazanmaları halinde birçok takımı da altına alarak, ilk sekiz takımın içerisine girecek Bursaspor.

Pandemi sonrasında tribünlerin çocuklara açılmasıyla birlikte Nilüfer’deki Tofaş Salonu yeni yılın rekor seyirci sayısına ulaşırken ki misafir takıma ayrılan tribününde dolmasıyla birlikte Valencia Basket maçını tamamen dolmuş tribünler önünde oynadı.

Frutti Extra Bursaspor’un ilk sekiz içerisindeki yerini belirleyeceği bir mücadeleye çıktı. Rakibi ligin en flaşh takımlarından birisi, Avrupa’nın elit isimlerini kadrosunda bulunduran İspanyol Valencia Basket.

Potanın Timsahı maç içerisindeki istatiklere baktığımızda sadece 3 sayılık atışlarda 32 deneyip 8 isabetle yüzde 25’lik oran yakalarken, Valencia ise 25’ta 10 isabetle yüzde 40’lık oranı yakaladı.

Frutti Extra Bursaspor iki sayılık atışlarda yüzde 77 (24/31), serbest atışlarda yüzde 91(20-22) ribauntlarda üstünlük İspanyol ekibindeydi. Biz 21, onlar ise 28 ribaunt aldı.

Kıran kırana geçen bir maç izledi tribünleri dolduran 5 binin üzerindeki Bursaspor sevdalısı. Bursaspor rakibi karşısında ilk bölümü 21-18, devreyi ise geriden gelip 43-40 önde kapattı. Üçüncü bölümde Valencia etkiliydi ve final bölümüne 64-66 önde girdi.

Ancak İspanyolların unuttukları bir şey vardı. Frutti Extra Bursaspor sahada beş kişi ile değil, tribünlerinde oyunun içine girmesiyle birlikte adeta altı kişilik bir mücadele ortaya koydu.

Derek Needham’ın 16 sayılık katkı koyduğu bölümde beşinci faulünü alıp saha kenarına gelince sert oynayan rakip karşısında nasıl skor üreteceğiz diye düşünmeye başladım. Bizim unuttuğumuz iki sert oyuncu sahneye çıktı. Andrew Andrews ile David Dudzinski 23’er sayılık katkı koydular.

Kim ne derse desin bana göre maçın kaderini belirleyen isim Kevarrius Hayes oldu. Tam Valencia’nın skoru eşitlemek için denediği son 24 saniye içerisindeki üç sayılık atışta top çemberde dönünce Hayes, aldığı topu kaybetmemek için inanılmaz mücadele örneği verdi. Siyahi oyuncu İspanyollardan adeta dayak yemesine karşın topu bırakmadı ve yapılan faul sonrasında sayı attı.

Frutti Extra Bursaspor, Valencia’nın Klemen Prepelic’in üç sayılık atışına karşın mücadeleyi 92-89 kazanarak sekizinci sıradaki yerini bir anlamda perçinledi. Potanın Timsahı yedinci galibiyete ulaşırken, en yakın rakibikonumundaki Bourg’un ise 5 galibiyeti var.

Frutti Extra Bursaspor, Almanya’da kendisi gibi 7 galibiyeti bulunan ve üzerinde yer alan Ratiopnarm Ulm’u konuğu olacak. 19 Mart’ta oynanacak bu mücadelede alınacak galibiyet, Yeşil beyazlıların bir üst turu garantilemesini sağlayacak.