SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bebeğinizin ağız sağlığı için 4 önemli uyarı

Yeni ebeveynlik birçok soru, birçok yeni bilgi ve birçok araştırma içerir. Minicikte olsa sizi rahatlatacak cevaplar burada... Diş Hekimi Zafer Kazak konu hakkında bilgilendirdi.
Haber Giriş Tarihi: 27.05.2022 20:37

Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2022 20:37

lifebursa.com

ÇOCUĞUMUN AĞZINI TEMİZLEMEK İÇİN DİŞLERİNİN ÇIKMASINI BEKLEMELİ MİYİZ?

Hayır! Bebeğinizin doğudan itibaren diş etlerini gazlı bez veya temizleme mendilleri ile temizlemeniz gereklidir. Parmak fırçası şeklindeki temizleyiciler diş etlerini temizlemenizin yanında dişleriniz çıkarken bebeğinizin rahatlamasını da sağlayabilir.

İLK DİŞ HEKİMİ ZİYARETİ NE ZAMAN OLMALIDIR?

Amerikan pedodonti derneği çocuklarımız için ilk diş hekimi randevusunun 1 yaş civarında yapılmasını önermektedir. Genellikle ilk dişlerin ağızda görünmesi 6 – 8 ay arasındadır. Bebeğinizin ilk dişinin ağızda göründüğü bu zaman aralığı diş hekimi ile tanışması için en uygun zamandır. Erken yaşta ve sadece kontrol için diş hekimi ziyareti hayatı boyunca eğlenceli bir aktivite olmasını sağlayacaktır.

DİŞLERİMİZ İÇİN SAĞLIKLI GIDALAR NELERDİR?

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için genellikle 6 ay civarı anne sütünün yanında katı gıdalara geçiş yapılması önerilmektedir. Bu dönemde seçeceğiniz sağlıklı yiyecekler vücut gelişiminin yanında sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmasını da sağlayabilir. Çocukların katı gıdalara ilk geçişinde avokado gibi yumuşak gıdalar tercih edilebilir. Avokado içeriğinde bulunan bol miktarda folik asit ve c vitamini ile diş etlerinin sağlığı için bebeğinize destek sağlayacaktır. Yoğurt ideal bir besindir. Yoğurtun en önemli avantajı süt gibi sindirim sorunu oluşturmamasıdır. Ayrıca bebeğinizin alacağı en önemli kalsiyum kaynağıdır.

BEBEĞİN BÜYÜMESİ İLE BİRLİKTE DİŞLERİ İÇİN NELERİN DEĞİŞMESİ GEREKLİ?

Bebeğimiz hızlı bir şekilde büyüyecektir. Temizlediğimiz dişsiz kriterler bir yıl içerisinde birçok yeni dişi görünmeye başlayacaktır. Dişlerin görünmesi ve yaşının büyümesi ile birlikte parmak fırçasından yumuşak ve yaşına uygun diş fırçasına geçiş yapmanız gerekecektir. 0-3 yaş aralığı diş macunu yutmasından dolayı kullanmayıp 3 yaşından itibaren yaşına uygun diş macunu kullanımına geçebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar