SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bilim insanlarından heyecanlandıran çalışma!

Bilim insanlarından bir ilk! Domuzdan beyin ölümü gerçekleşmiş bir insana genetik olarak değiştirilmiş böbrek nakil edilerek bir ilk gerçekleştirildi. Domuzdan insana böbrek nakli sürecini derinlemesine inceleyen ilk hakemli çalışmalarını yürüttü.
Haber Giriş Tarihi: 21.01.2022 11:55
lifebursa.com

Perşembe günü domuzdan insana böbrek nakli sürecini derinlemesine inceleyen ilk hakemli çalışmalarını yayınladı.

"KANI TEMİZLEYEREK İDRAR ÜRETEBİLDİ"

Makaleye göre nakil yapılan domuz, böbreklerin insan vücuduna transfer edilmesine imkan tanıyacak 10 kilit gen düzenlemesi yapılan domuzlar arasından seçildi. Naklin ardından araştırmacılar, böbreklerin vücut tarafından reddedilmediğini ve araştırmanın ilk üç gününde kanı temizleyerek idrar üretebildiğini belirtti.

Alabama Üniversitesi Kapsayıcı Nakil Enstitüsü Direktörü Jayme Locke, "Tıp tarihinde oyunun kurallarını değiştiren bu an, bir paradigma değişikliğini ve organ yokluğu krizine tartışmasız en iyi çözüm olan zenotransplantasyon alanında önemli bir kilometre taşını temsil ediyor" sözlerine yer verdi. Locke, hayvanlardan böbrek nakline dair kritik bilgi boşluklarını kapattıklarını ve böbrek yetmezliği hastalığı olan insanlarda klinik bir araştırmaya başlamak için gerekli güvenlik ve fizibilite verilerini elde ettiklerini söyledi.

Naklin yapıldığı böbrek hastası 57 yaşındaki Jim Parsons için, bir kaza sonucu beyin ölümünün gerçekleşmesi sonrasında organ nakli başvurusunda bulunmuştu.

"SADECE BÖBREK NAKLİ BEKLEYEN HASTALAR İÇİN DEĞİL"

Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Selwyn Vickers, söz konusu yeni araştırmanın yalnızca böbrek nakli bekleyen hastalar için değil, yakınlarını bekleme listeleri yüzünden kaybetmekten korkan aileler için de bir umut yarattığını dile getirdi. "Listelerde, organ nakline ihtiyacı olan binlerce insan var ve mevcut organ miktarları oldukça sınırlı" diyen Vickers, "Bu süreçte beklerken hayatını kaybeden bir sürü insan var" dedi.

Söz konusu yeni deneyimin bilim insanlarına domuz böbreğinin bir insana nakledilmesi söz konusunda fizibilite ve güvenliği test etmelerine imkan tanıdığının altını çizen Locke, "Bu daha önce hiç yapılmamıştı" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar