SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya genelinde en yaygın üç ölüm nedeninden biri

Nefes alıp vermede güçlükle kendini gösteren ve kalıcı solunum yolu yakınmalarına neden olan KOAH hastalığı, şehirleşme ile birlikte artan hava kirliliğiyle birlikte daha sık görülüyor. Dünya nüfusunun önemli bir bölümünü tehdit eden KOAH, küresel çapta en yaygın üç ölüm nedeninden biri.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2022 19:30
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2022 19:30
https://www.lifebursa.com
kapak resmi

Dünya nüfusunun önemli bir bölümünü tehdit eden kalıcı solunum yolu hastalıklardan KOAH, küresel çapta en yaygın ölüm nedenlerinden bir tanesi olarak biliniyor. 

Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı, KOAH’ın kalıcı solunumsal yakınmalarla birlikte nefes alıp vermede zorluk ile karakterize yaygın ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığı olduğunu belirterek, “Hastalık, dünyada yetişkin nüfusun 10'da 1'ini etkiler ve dünya çapında en yaygın üç ölüm nedeninden biridir” dedi.

16 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle açıklama yapan Dr. Ömer Sobacı, günümüzde tütün kullanımı yanında iç ve dış ortamda fosil yakıt (odun, kömür, petrol, gaz) ile biyokütle (bitki sapları, tezek vb.) dumanına ve hava kirliliğine maruz kalmanın da önemli risk faktörleri olduğunu söyledi. Yetersiz beslenme, enfeksiyonlar veya iç ve dış ortam kirleticilerine pasif maruz kalmaya bağlı olarak doğumdan önce ve sonra akciğer gelişiminin geri kalmasının da KOAH'a yol açabileceğine dikkat çek

Sobacı, “Artan şehirleşme, kötüleşen hava kalitesi ve artan tütün kullanım oranları da çoğu düşük ve orta gelirli ülkelerde bu faktörlere maruz kalma riskini artırmaktadır. Bu risk faktörlerine maruziyetin azaltılması, KOAH'ın gelecekteki yükünü azaltmak için esastır. 

Hastalığın seyrini kötüleştiren, hatta ölümlere neden olan alevlenmelerden ve zatürreden korunmak için grip ve zatürre aşılarının yaptırılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavilerinin düzgün uygulanması gerekir.

Bu tedavilerin yanı sıra, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin ve gerekirse akciğer rehabilitasyonu uygulanması hastaların günlük yaşamlarının daha kaliteli hale gelmesini sağlar” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.