Bu hafta dokuzuncusu yayınlanan Sedat Peker videoları üzerine ekranlarda, sosyal medya platformlarda lehte, aleyhte yorumlar ve analizler yapılıyor ama itham ettikleri ya cevap vermiyor ya da cevap vermiş gibi yaparak nöbetinin bitmesini bekliyor.

Peki, Sedat Peker videolardaki iddialarını nasıl elde ediyor?

Ya da bu vidoları neden yayınlıyor?

İddiaların gerçek olup olmadığından daha çok bu sorular üzerine saatlerce konuşuluyor ve sayfalarca yazı yazılıyor.

Bir kısım medya Sedat Peker'in iddialarını gerçek olduğu üzerinden hareketle hükümeti sıkıştırarak siyaset devşirmek istiyor.

Öteki kısım medya Sedat Peker'in MOSSAD ve CIA elinde oyuncak olduğunu, Türkiye'nin huzurunu bozmak isteyen dış güçlerin emellerine ulaşmak için kullanıldığını iddia ediyor.

Bu minval etrafında "dön baba dönelim hacılara gidelim" muhabbetlerini okuyor ve izliyoruz.

Bir de benim pencereden bakalım

Bence Sedat Peker çok zeki bir adamdır.

Kurnazlar tavlada zar atar ama zeki adamlar satranç oynarlar.

Tavlada yenilmenin bahanesi "zar gelmedi " olur.

Satrançta ise beynini iyi çalıştıran ve ileride atılacak hamleler üzerine strateji kuran kazanır.

Görünen o ki; Sedat Peker içinde bulunduğu alemin en önemli unsuru olan istihbarat ağını gelecekte ve gereğinde kullanmak üzere çok sağlam kurmuş ve müthiş bir arşiv oluşturmuştur.

Bu kadar çok şey bilen adamlar direkt kırmızı karttan oyun dışı bırakıldığında, sadece Baba (God Father) filmlerinde değil, dandik mafya dizilerinde bile kalemleri kırılır.

Yakın geçmişimizde bunun Susurluk kazası, Hendek- Sapanca hattı infazları gibi gibi örneklerini hep birlikte yaşadık.

Bu dünya konsolosluğa davetli gidip asit ile eritilip yok edilen muhaliflere, aracı patlatılan araştırmacı gazetecilere, FETÖ terör örgütü kumpasını gururuna yediremeyerek kafasına sıkan şerefli askere, o güzel adama hesap vermeden nereye diyen tarla faresi kılıklı insanlara tanık oldu.

Sedat Peker yeni kurgulamada oyun dışına itildiğinin farkına varmış ve düğmeye basılacak uyarısı ile yurtdışına pasaportu ile resmi çıkış yaptıktan sonra operasyon başlamıştır.

Sedat Peker de bu oyuna karşı bir strateji oluşturarak sosyal medyayı kullanarak kendini Türk hatta dünya kamuoyuna ifade etme yolunu seçmiştir.

İlk günden itibaren videolara gösterilen ilgi ve itham ettikleri kişilerin kamuoyunu tatmin etmeyen karşı yanıtları elini her videodan sonra daha da güçlendirmiştir.

Anlattığı bağlantılar ve arşivi kendinde kalsaydı, Tarık Ümit, Cem Ersever ve diğerleri gibi gözleri kapatıldığı anda konu kapanırdı.

O kendisi için ölümü göze alarak yaşamayı seçti ve harekete geçti.

Bu işin Balkan ülkelerinde çok daha kolay görüleceğini bildiği için oradan ayrılarak Katar ile ilişkilerimiz nedeni ile yakın gelecekte uzlaşmamız mümkün olmayan Birleşik Arap Emirliklerinde üslendi.

Belagat ustalığı, seçtiği semboller, seçtiği kelimeler ve özenle kurduğu cümleler ile rekor izlenmesi asla tesadüf değildir.

Çok zekice bir yaklaşımla - 40 yaşındakilere hitap etmesi yeni neslin ilgisini ve sempatisini çekiyor.

Propaganda amacı ile onlarca gazete TV besleyen anlayışın, bir kamera bir tripot karşısında nasıl biçare kaldıklarını ve iletişim konusunda nasıl sıfır çektiklerini kanıtladı.

Necmettin Erbakan geçmişte meydanları doldurmayı boş verin. Ona harcayacağınız enerjiyi evleri tek tek ziyaret ederek harcayın derken, onun bu yöntemine burun kıvıranları yenmişti. Sedat Peker de bu yöntemi kullanıyor tek tek telefonları ve tabletleri ziyaret ederek büyük bir sinerji yaratıyor.

Sağlam bir kurgu ve başarı ile götürdüğü süreç sonucunda kendisini sürgünde muhalif konumuna taşıdı.

Bu atağı onun her şey dahil kaskosu başka bir deyişle yaşam sigortası oldu.

Bu sigorta poliçesinin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Tarafların uzlaşması revize edilebilir ama yırtılıp atılması söz konusu olamaz diye düşünüyorum.

Bu süreçte AK Parti kendi çıkardığı yasa ile yüzde 50 +1 prangasını kendi ayağına takarak, büyük çoğunluk iktidarından fiili koalisyon ortaklığına dönüştürdü.

Ve hatta 40 yıldır seçimlerde aldığı binde ile ifade edilen oyları ile toplumda karşılığı olmayan partilere taviz veren AK Parti gibi 18 yıldır kazanan bir partiyi kendi içinde tartışılır hale getirmesi anlamlıdır.

Sedat Peker'in bana göre inandığım demokrasi ile toplum düzeni ile bağdaşmayan " samimi ikrarları " onunla aynı düşüncede olmamı imkansız hale getiriyor.

Ben +65 olduğumdan, zaten o da ben yaştakileri dikkate almıyor.

Son olarak kirli ilişkilerden ortaya saçılan KKTC'nin Türkiye'nin karanlık yüzünün kara para aklama rafinerisi gibi kullanılmasına çok üzüldüm ve içerledim.

Bu halk yüzlerce şehidini orasının mafya bataklığı haline getirilmesi için vermedi. KKTC halkından yetti gali hamlesi gelirse kimse şaşırmasın.

+65 in penceresinden görünen manzara bu'dur.