Pandemi nedeniyle alışmıştık seyircisiz maç oynamaya.

Seyircisiz bir maça girerken bu kadar sıkı güvenlik kontrolü, üst araması olmuyordu stat ve salonlara girerken.

Biraz erken geldim Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadı’na.

İçeriye girerken bilgisayarımın olduğu çantanın içi bile arandı. Bu durum abartılı geldi bana.

Bu aramaya şaşırmadım desem yalan söylemiş olurum.

Sivil insanların stada girmemesi için çok geniş güvenlik önlemi alınmış. Polis arkadaşlar bile belirlenen kapının haricinden görevli olduğu yerlere gidemediler.

Bursa’da soğuk ve yağmurlu bir hava var. Kışı aratmıyor.

Kadroları elime aldığımda şaşırmadım.

Özer Hurmacı hazır denilse bile yedek kulübesinde. Sarı kart sınırındaki iki isim Hasan Ayaroğlu ile Enver Cenk Şahin sahada, Ömer Turan Görgüç ise yedek kulübesinde.

İstiklal marşını bekliyoruz.

Çok değil bir hafta önce desibel rekoru kırılmış milli marşımız okunurken. Şimdi stadın hoporlerinden istiklal marşı cızırtı gibi ses vardı.

Mücadeleye iyi başladı Bursaspor. 2. Dakikada Hasan Sabri Karaca’nın bir vuruşu kalecide kaldı. Ardından köşe atışında 10. Dakikada Ertuğrul Kurtuluş arka direkte bomboş topu filelere atamadı. 14’te Hasan Ayaroğlu ceza alanına girdi. Tekme ile yere indirildi.  Açık ve net penaltı ama Zonguldaklı hakem maalesef bu önündeki pozisyona ‘devam’ dedi.

Takımın gol yükünü çeken isimlerden birisi olan Enver Cenk Şahin 15’den itibaren sekmeye başladı. Sonrasında 19’da çıktı ve yerine genç oyuncu Mustafa Genç dahil oldu. Bu değişim şanssızlık gibi geldi bana.

İlk yarı oyun orta alana kilitlendi. Topun kontrolü Bursaspor’daydı. Ama arzuladığı golü maalesef bulamadı. 38’de Hasan Sabri Karaca’nın ceza alanı içerisinde Gökhan Kurumuş tarafından kolundan çekilerek düşürülmesi net penaltıydı ama hakem nedense yine devam dedi. Ankaraspor’un Bursaspor kalecisi Deniz Aydın’ı yatıracak bir tek pozisyonu olmadı.

Sonuçta ilk 45 dakika golsüz sona erdi.

İkinci yarıya başlarken ilk yarının sonlarında sakatlanan Furkan Emre Ünver çıktı, yerine Emre Tepegöz girdi. Ancak yeşil beyazlıların oyun düzeni değişmiş oldu. Kubilay Sönmez, Sivas Belediye maçında olduğu gibi stopere geçti. Emre ise orta alanda görev yaptı.

Oyun ikinci yarıda da orta alana sıkıştı durdu. Ankaraspor’un 60’dan sonra atakları vardı. Ama onlarda golü getirecek gibi değildi.

68’de gole çok yaklaştı Bursaspor Hasan Sabri Karaca. Ama genç golcünün topuk denemesinde top kaleci Burak’ın kucağına gitti. 69’da ise kaptan Özer Hurmacı, Çağatay Yılmaz’ın yerine oyuna dahil oldu.

Ankaraspor’un baskısı gol sinyali vermeye başladı. Hasan Ayaroğlu’nun çıkıp yerine Ömer Turan Görgüç’ün dahil olmasından sonra Başkent ekibi golü buldu. Engin Bayraktar’ın ortasında, kaleci Deniz boşa çıktı. Seken topu Berk Karadağ 84’te filelere gönderdi.

Bursaspor bugün puan alabilmiş olsaydı, ligde tutunabilme yolunda büyük avantaj elde etmiş olacaktı. Ama yeşil beyazlılar bunu başaramadı. Üst üste alınan üç başarılı sonucun ardından .u yenilginin gelmesi, özellikle evinde olması üzdü.

MAÇIN ÖZETİ

Seyirci yoksa sahadaki futbolunda tadı tuzu maalesef olmuyor. Seyirci olsaydı, ben inanıyorum ki hakem Eren Gökmen baskı altında o penaltıyı verir, Ankarasporlu futbolcuların kasti sertliklerinde kart çıkartırdı.

Sessiz maç yavan geçti.

Gol yoktu.

Ama en ilginç olan sarı kart sınırında olan Enver Cenk Şahin 19’da oyundan çıkmıştı. 62’de yedek kulübesinde kart gördü ve Tarsus İdman Yurdu maçında cezalı duruma düştü. Böylece sarı kartlarını temizlemiş oldu.

Tribünden sadece saha içerisindeki futbolcuların bağrışmaları kulaklarımızda çınladı.