Frutti Extra Bursaspor basketbolda son yıllarda Nilüfer’deki Tofaş Salonu’nu tıka basa doldurabilen tek takım.

Futboldaki başarısızlık, üst üste küme düşmesinin ardından tribünlerdeki birçok taraftar futbolu bırakarak basketbola döndü.

Bir çoğu aileleriyle birlikte maçlara geliyor.

Gerçekten çok güzel bir basketbol ailesi ortamı yaratıldı.

Ancak bu nefis aile ortamı nedense İstanbul’un üç semt takımı ile yapılan maçlarda maalesef yerini hiçte hoş olmayan sinkaflı tezahüratlara dönüşüyor.

Üzülmemek elde değil.

Frutti Extra Bursaspor’u bugünlere kadar getirmek için büyük çaba harcayan Sezer Sezgin Başkan ve yönetimine büyük haksızlık oluyor.

Pazar günü gerçekten Tofaş Salonu’nda inanılmaz bir seyirci topluluğu vardı.

Kötü tezahüratlar sonrasında 3 kez anons yapıldı.

Saha boşaltılmasına kadar gitti. Ancak sonradan vazgeçildi.

Başkan Sezer Sezgin 3-4 kez tribünlere kadar gelerek ‘ceza gelecek’ söylemlerine rağmen tezahüratların devam etmesi bana göre çok üzücü ve düşündürücüydü.

Evet;

Melih Mahmutoğlu’nun tribünlere dönerek yaptığı pislikler maçın hakemi Zafer Yılmaz tarafından yazıldığını, tribünleri tahrikler, ettiği küfürleri yazmamışlardır.

Sahi, ev sahibi takımın Coachu Dusan Aliempijavic’e daha 15. Saniye dolarken koşup teknik faul çalan Zafer Yılmaz, neden kendisini geçip sahaya girip oyuncularına taktik veren Fenerbahçe Beko baş antrenörü Dimitris Itoudis’e teknik faulü niçin çalmadığını kim izah edecek.

Bir de Dusan Alimpijevic’e ağır hakaretler ederek soyunma odasının koridorlarının karışmasına neden olan Fenerbahçe’nin yardımcı antrenörünü hakemler raporlarına ekledi mi? doğrusu merak ediyorum.

Şu bir gerçek;

Frutti Extra Bursaspor karşısında bu sezon ilk kez böylesine dirençli ve son haftalarda EUROLEAGUE’de iyi sonuçlar alan bir rakip vardı.

Hakemlerin çaldıkları inanılmaz faul düdükleri maçın daha ilk periyotta kopmasına neden oldu.

Yeşil beyazlılar tam 27 kez faul yaptı. Fenerbahçe Beko ise 21 faul. David Dudzunski 5 faul alıp oyundan çıktı.

Takımın en önemli silahı olan Onuralp Bitim kısa sürede çalınan garip faul düdükleri sonrasında 3 faule ulaşınca 40 dakikalık maçın sadece 23 dakikasında parkede kalabildi.

Sonuç olarak baktığımızda;

Parkede devşirmelerle birlikte 7 yabancı ile oynayan Fenerbahçe Beko karşısında, Frutti Extra Bursaspor serbest atışlarda 59’da 31, 2 sayılık atışlarda 38’de 24, 3 sayılık atışlarda 23’de 7 isabet buldu. Fenerbahçe Beko ise üç kategoride de yeşil beyazlılardan daha iyi istatistik yaptı. Rakamların söylediği bunlar.

Faul krizi, üçlükleri sokamayınca yenilgi kaçınılmaz oluyor.

Şimdi bu maç geride kaldı.

Bursaspor’a olaylar nedeniyle katlamalı olarak bir para cezası gelecek.

Kötü tezahüratlar nedeniyle belki Pazar günü Bursa’da oynanacak olan 2. Yarının ilk mücadelesi olan Gaziantep Basketbol seyircisiz oynama cezasıyla karşı karşıya kalabilecek Potanın Timsahı.

Taraftarın tribünlerde olmaması hem desteğin, hem de maç hasılatı olmaması nedeniyle yönetime ayrı bir külfet olacak.

Ancak Bursaspor ilk yarıyı ilk 5 içerisinde tamamladı. Türkiye Kupası’na katılma hakkını elde etti.

Tofaş ise Bahçeşehir Koleji’ni yenemeyince 9. Sırada kaldı ve kupanın dışında kaldı.

FUTBOL BAŞLIYOR

2.Lig Beyaz Grup’ta mücadelesini sürdüren Bursaspor, ikinci yarıdaki ilk sınavını Pazar günü saat 14.00’te HES İlaç Afyonspor önünde evinde verecek.

Yeşil beyazlılar için çok önemli bir mücadele.

Düşme hattında bulunması nedeniyle mutlak kazanılması gereken bir maç gibi görünüyor. Kazanmak demek, düşme hattının hemen üzerindeki takımları yakalamak ve umutlanmak demek.

Takıma yeni katılan Özer Hurmacı ile Çağatay Yılmaz’ın neler katabileceklerini bu haftadan itibaren görmeye başlayacağız.