Kimse kusura bakmasın ama Türkiye’de muhalefetin konuşması gereken siyaset üslubunu bilen bir lidere rastlamadım.

İktidarın icraatlarına çözüm önermeden saydırmak, onun sözünün bir ton üzerinde bir sertlikle cevap vermek, gündem belirleyeceğine, iktidarın belirlediği gündem üzerinden yorum yapmak gerçek ve doğru bir muhalefet değildir.

Muharrem İnce o hükümsüz muhalefet tarzının çakması olduğu için erbabına “Adam kazandı” diyerek YSK dan önce mazbatasını verdi.

Eğri gemi doğru sefer ise İstanbul, Ankara ve Antalya yerel seçimlerinde oldu ama onda da iktidarın benim kefaletimde kimi koysam seçtiririm içi boş özgüveni halktan karşılık görmedi.

Siyaset bir ilimse, muhalefet bir sanattır.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı döneminde iç siyasette attığı geri adım sayısı bir elin parmaklarını geçmedi.

Onu da önce Allah’tan sonra halktan da özür dileyerek muhalefete söyleyecek bir şey bırakmadı.

Bize göre Adem ile Havva, Hristiyan alemine göre Adam ve Eve üzerinden yazılan binlerce kitap, söz, karikatür, şarkı sözü arasından Sezen Aksu’nun şarkısında geçen bir dize üzerinden kopartılan sahte fırtınayı naif bir şiirle kavanozun içine tıkıveren Sezen Aksu, herkesin aklını başına getirdi.

O ne hani “yetmez ama evet” i desteklediği için bugün oh olsun deyip çemkirenlere cevap verdi.

Ne Sezen Aksu yalnız değilsin diyenlere prim verdi.

Ne de mal bulmuş mağribi gibi tek bir satırı referans alıp kendisini linç etmeye kalkan yancılara, serçe misin kuzgun musun diye saldıran eski model siyasetçilere karşı geri adım atmadı ve  pabuç bırakmadı.

Hiç birine cevap vermeye bile tenezzül etmedi.

Sadece bir şiir yazdı!

Hem de en delikanlısından…

En Sezen’ cesinden…

Mesajı doğru alan Sayın Cumhurbaşkanı,  camideki konuşması bazı tetikçi ve din bezirganlarına malzeme olunca sözün maksadı aştığını anladı ve…

'Benim Çamlıca Camii'ndeki sözlerimin muhattabı Sezen Aksu  değildir. Sezen Aksu Türk müziğinin önemli bir ismidir, eyvallah.' diyerek konuyu kapattı.

Bence yalan yanlış bilgileri önüne koyup, o sözleri söyleten danışman,  Sayın Cumhurbaşkanından nasibini almıştır sanıyorum.

Muhalefet bu süreci ders olarak çalışmalıdır.

Bu arada Sezen Aksu iki kere Bursa gelinidir. İlk eşi ve tek oğlunun babası Sinan Özer Karacabeylidir. Ahmet Utlu ise Bursa Atatürk Lisesinden yakın arkadaşımdır. Gazeteciliğe Bursa Hakimiyet’ te muhabir olarak başlayıp, ardından uluslararası belgesel kanallara kendi kullandığı motosiklet safarileri çekmiştir.

Şimdi o geri adımı attıran ve tarihe geçen ders niteliğindeki şiiri keyifle okuyalım.

AVCI

Sen beni üzemezsin

Zaten çok üzgünüm

Nereye baksam acı

Nereye baksam acı

Ben avım sen avcı

Vur bakalım…

Sen beni sezemezsin

Dilimi ezemezsin

Nereye baksam acı

Nereye baksam acı

Kim yolcu kim hancı

Dur bakalım…

Beni öldüremezsin

Sesim, sazım, sözüm var benim

Ben derken ben herkesim

Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum…

Yazmaya da devam edeceğim.

Sezen”