SON DAKİKA
Hava Durumu

Ahmet Şık'a kınama cezası

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti ve muhalefet partileri arasında deprem bölgesi ile ilgili iddialar konusunda çıkan tartışmada, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'a "Bu felaketin sebebi sizsiniz, hepiniz katilsiniz" ifadelerini kullanması üzerine kınama cezası verildi .

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2023 08:38
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2023 08:38
https://www.lifebursa.com
Ahmet Şık'a kınama cezası

Genel Kurulda AK Parti ve muhalefet partileri arasında, deprem bölgesi ile ilgili iddialar tartışıldı. TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, "Bu felaketin sebebi sizsiniz, hepiniz katilsiniz" dedi. AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Şık’ın üzerine yürüdü. Şık'a sözlerinden dolayı 'kınama cezası' verildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında tartışma çıktı. TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, deprem felaketinde aksaklıklar yaşandığını belirterek, hükümeti suçladı.

'HELALLEŞMEYECEK, HESAPLAŞACAĞIZ'

Şık, AK Parti sıralarına dönerek, "Çıkardığınız imar afları, kentsel dönüşüm altında oluşturduğunuz rant tezgahıyla bu yıkımın siyasi, hukuki ve ahlaki sorumlususunuz ama kalkmış 'helalleşelim' diyorsunuz. İnsanlar günlerce enkaz altında çığlık atarak, yardım dilenerek öldüler. Yok öyle yağma, hesap vereceksiniz; helalleşmeyecek, hesaplaşacağız. Okulları, Meclis'i, televizyonları, sosyal medyayı, statları, hatta isterseniz sokakları kapatın; ne yaparsanız nafile, içinizdeki korku dinmeyecek" dedi.

Şık konuşmasının devamında, "Yirmi yıllık hukuksuzluk rejiminiz, yolsuzluklarınız, hırsızlıklarınız, sebep olduğunuz katliamlar, yağma ve talanınız şöyle dursun, sadece depremden sonraki kırk sekiz saatte yapabileceklerinizi yapmadığınız için hepiniz yargılanacaksınız. Bu dünyada bize yirmi yıllık bir cehennem yaşattınız. Size bunun hesabını soracağız" sözlerine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi. AK Parti'li Uğur Aydemir, "Önce kendini yargıla. Sen haddini bil" deyince, Şık da, "Çok terbiyesiz bir adamsın. Trolün vücut bulmuş halisin" diyerek karşılık verdi.

ŞIK VE AYDEMİR ARASINDAKİ KAVGAYI VEKİLLER ÖNLEDİ

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Şık'a, "Her zamanki halin. Her zamanki terbiyesizce konuşmaların" dedi. Şık ise "Birazcık arın, namusun, haysiyetin olsa sen şurada sesini keser oturursun" diyerek karşılık verdi. Bunun üzerine Aydemir, "Her zamanki terbiyesizce konuşmaların. Her zamanki terbiyesizce konuşmaların. Başka bir şey bilmiyorsun zaten! Terbiyesizce konuşuyorsun." ifadelerini kullandı.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir de, "Ne biçim konuşuyorsun sen" diyerek Şık’ın üzerine yürüdü. Şık da Aydemir'in üzerine yürüdü. İki milletvekili arasında yaşanması olası kavgayı, araya giren milletvekilleri son anda önledi. 

Şık’ın, "Milyonlarca insanın canının hesabını vereceksiniz. İnsan bile değilsiniz. Öldürdünüz lan insanları. Öldürdünüz katlettiniz. Hepiniz katilsiniz" şeklindeki sözlerine Aydemir, "Sen vatan hainisin, çakal" diyerek karşılık verdi. Tartışmanın uzaması üzerine Meclis Başkanvekili Haydar Akar, oturuma ara verdi.

Verilen aranın ardından, Meclis Başkanvekili Haydar Akar, İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın bir önceki oturumda AK Parti'ye yönelik sarf etmiş olduğu sözlerini, TBMM İç Tüzüğünün ilgili maddelerini hatırlatarak, "Kaba ve yaralayıcı sözler sarf etmek ve hareketler yapmak kapsamında olup kınama cezası gerektirdiğini" söyledi. Akar, bu nedenle İstanbul Milletvekili Ahmet Şık hakkında kınama cezası teklif ederek oylamaya sundu. Genel Kurul'da Şık'ın, AK Parti'li milletvekilleri ve AK Parti'ye yönelik, 'Hepiniz katilsiniz' sözlerine verilen 'kınama cezası' kabul edildi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.